Jak se starat o morče: základní informace a výbava

Jak se starat o morče: základní informace a výbava
Eliška Reznerová


18. 1. 2020

Morče je společně s křečkem nejoblíbenějším (a snad nejroztomilejším) domácím mazlíčkem. Na první pohled vypadá možná robustně, ale pod vším tím kožíškem se ukrývá velmi přátelský a hravý tvor. Morče je navíc nenáročné, mazlivé a klidné – jednoduše ideální parťák pro děti a začínající chovatele.

Povaha a náročnost morčete

Pokud nemáte s chovem hlodavců větší zkušenosti, nemusíte se ničeho obávat. Morče je nenáročně, a to ve všech směrech. Nevyžaduje příliš mnoho místa, nekouše, krmí se především senem, není nijak zvlášť náchylné na nemoci a má poměrně klidnou povahu.

Nepatří mezi povaleče, zároveň ale nebude pořád běhat v kolečku. Oproti křečkovi je morče přes den vzhůru a v noci spí (stejně jako osmák degu). Také se nemusíte bát, že by vydávalo šíleně hlasité zvuky, jako třeba ptáci. Morče většinou píská, jen když není spokojené, lekne se nebo je vyděšené.

Morče působí jako roztomilý váleček, ale je poměrně inteligentní a chytré. Při troše trpělivosti jej můžete naučit základní povely.

Nástrahy chovu morčete

Abychom morče jen neopěvovali, nakousneme i jeho drobné „nedokonalosti“. Morče dorůstá kolem 20–30 cm. Není tedy drobné jako džungarský křeček a k tomu se váže i velikost ubikace. Zatímco křečíkovi stačí malinká klec, morčeti budete muset pořídit poněkud větší. Minimální velikost se udává 100 × 50 cm. Oproti křečkovi je morče také skupinové zvíře. Měli byste si tedy pořídit minimálně dva jedince.

V kleci je také potřeba dbát zvýšené čistoty (pravidelně čistit, zvolit ubikaci s větráním). V kožichu morčete se jinak mohou usídlit nezvaní návštěvníci nebo plíseň (která bývá přenosná i na lidi).

Tři morčata v přepravce

Morčata jsou skupinová zvířata a chovají se ve skupinkách

Výbava klece

Morče toho do výbavy příliš nepotřebuje. Vystačí si se základními potřebami, jako je:

  • napáječka
  • jesličky na seno
  • seno
  • domeček
  • podestýlka
  • krmení
  • minerální sůl

Ještě dodáme, že váš nový domácí mazlíček nemusí být ubytován nutně v kleci. Morčata lze chovat také v akváriu, teráriu či plastových boxech. Nesmíte však zanedbat odvětrávání, aby se uvnitř nedržela vlhkost. Ubikaci byste měli umístit do místa, kde není průvan ani topení a nesvítí zde přímé sluneční světlo.

Krmení morčete

Morče by mělo mít neustále přísun k jídlu (senu), a to i když je na procházce na zahradě

Krmení morčete

Morčata by měla mít v kleci vždy přístup k čerstvé vodě, senu a případně i jiným pochutinám. Nesmí nikdy strádat a trpět hlady. Mohlo by to narušit jejich trávení. Morčata se krmí z největší části senem. Důležité je také pravidelně doplňovat vitamin C (zelenina, traviny a byliny). Mimo to se jim může podávat speciální krmná směs pro morčata. S ní to však nepřehánějte a berte ji jen jako doplněk stravy. Jednou za čas můžete morčata odměnit pamlskem v podobě ovoce či semínek.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *