Čínský chocholatý pes: Milující pes s výstředním vzhledem

Čínský chocholatý pes, naháč
Eliška Reznerová


13. 5. 2019

Čínského chocholáče si zamilují lidé už na první pohled. Díky jeho výstředním chocholkám se stává středem pozornosti na výstavách, v parcích i při procházkách městem. Nejedná se však jen o psa s netradičním vzhledem, ale také o věrného společníka, který vás bude zahrnovat láskou každý den.

Původ plemene

I přes svůj název je původ čínského chocholatého psa zahalen tajemstvím. Odhaduje se, že plemeno mělo své předky v Africe nebo v Mexiku. Později byl tento krasavec dovezen do Číny, kde si jej lidé zamilovali a rychle zde získal popularitu. Odtud pramení ono pojmenování „čínský“.

Stal se věrným společníkem na císařském dvoře, dělal společnost čínským mandarínům, střežil pokladnice a lovil krysí návštěvníky. Později se díky svým společenským a loveckým vlastnostem ujal jako cenný člen posádky čínských mořeplavců.

V průběhu 19. století však jeho počet pomalu ustupoval, až došlo téměř k vymizení. Jeho „vzkříšení“ se ujali Američané a Britové. Díky nim můžeme toto kouzelné plemeno obdivovat ve všech končinách světa.

Vzhled čínského chocholatého psa

Čínského chocholatého psa poznáte na první dobrou. Je menšího vzrůstu, pyšní se elegantní hlavou s podlouhlým čumákem a velkýma černýma očima. Typické jsou pro něj chocholky jemné srsti, která může být zbarvená od bílé přes šedou až k různým odstínům hnědé. Velikost čínského chocholatého psa v kohoutku činí kolem 23–33 cm a dospělý jedinec váží 4,5–6 kg.

Oficiálně jsou uznané dvě varianty plemene: naháč a labutěnka. Labutěnka je celá pokryta jemnou dlouhou srstí a vypadá jako nadýchaný chlupatý plyšák. Naháč je naproti tomu z velké části bez srsti. Jemné chlupy mu zdobí jen hlavu, krk, ocas a nohy, kde mu tvoří tak zvané ponožky. Jedná se tedy o skvělé plemeno pro alergiky. A ačkoliv se může zdát, že nahatá varianta čínského chocholatého psa vznikla rukami chovatelů, jde o přirozenou mutaci genu, kterou chovatelé jen podpořili.

Čínský chocholatý pes může mít také dvě varianty stavby těla. „Deer“ s elegantním, štíhlým tělem a delšíma nohama a „Cobby“ s podsaditější a robustnější stavbou.

Čínský chocholatý pes, naháč

Čínský chocholatý pes patří k malým plemenům, v kohoutku dorůstá výšky max. 33 cm

Povaha

Čínský chocholatý pes spadá mezi věrná a velmi oddaná společenská plemena. Svého páníčka si velice váží a dává mu to i najevo. Plemeno je velmi mazlivé, avšak u cizích si drží odstup a hrdě brání svůj domov štěkotem. Čínský chocholatý pes je také hravý, veselý a velmi citlivý, někdy až tvrdohlavý. Při výchově by se mu mělo dostat kromě řádné lásky a uznání také dostatek trpělivosti.

Péče o čínského chocholatého psa

Oproti krátkosrstým a dlouhosrstým plemenům je péče o srst čínského chocholatého psa trochu odlišná. U naháčů je potřeba kvůli absenci chlupů pokožku psa pravidelně omývat a udržovat ji čistou. Aby nedošlo k jejímu vysušení, doporučuje se ji pravidelně mazat šetrným hydratačním krémem. V zimních měsících je také vhodné oblékat psa do teplých oblečků, které zabrání prochladnutí. Labutěnku stačí koupat cca jednou za měsíc a česat jednou týdně.

Nároky na pohyb a výcvik

Čínský chocholatý pes není příliš náročný na pohyb a rychle se přizpůsobí potřebám svého páníčka. Vzhledem k tomu, že jde o společenského psa, není vhodný k lidem, kteří tráví většinu dne mimo domov. Chocholáč by se doma cítil opuštěný a strádal by. Vyžaduje pozornost a přítomnost svého pána.

Povahou je čínský chocholatý pes citlivý, hravý, občas až tvrdohlavý. Při výcviku je proto důležitá trpělivost.

Krmení

Bezsrstí psi mívají často problémy s chrupem už od útlého věku. Proto je vhodné zvolit krmivo měkčí, ideálně obohacené o látky prospívající kloubům a chrupu.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Podobné články