Německý špic střední – oddaný společník

Německý špic střední
Profilový obrázek


23. 3. 2021

Německý špic je ideální společník do rodiny s dětmi. Jeho výchova není moc náročná a je na něj spolehnutí. Špic je vhodný jak pro pejskaře začátečníky, tak i pokročilé psovody. Německý špic je velmi oblíbený nejen kvůli vzhledu, ale i přívětivé povaze. Má však vyšší sklony ke štěkání a nerad tráví čas o samotě.

Špic na procházce

Historie

Německý špic je nejstarším plemenem střední Evropy. Je to potomek psa rašelinného z doby kamenné. Ze špice se postupem času vyšlechtila spousta dalších nových plemen. Původně byl využíván jako hlídací nebo pastevecký pes k ochraně zvířecích stád.

Jak ale název vypovídá, svůj typický vzhled a povahu získal při šlechtění na území dnešního Německa. Zajímavostí je, že v různých částech Německa lidé upřednostňovali jinou velikost a zbarvení tohoto plemene. V roce 1899 zde také vznikl klub chovatelů špiců.

Vzhled

Německý špic má krásnou dlouhou srst s bohatou podsadou a může být zbarvená do černé, hnědé, bílé, oranžové nebo vlkošedé barvy. Charakteristický pro jeho vzhled je mohutný límec kolem krku, připomínající hřívu, a huňatý, vysoko postavený ocas, který se stáčí směrem za hřbetem. Má středně velkou hlavu, malé, špičaté, blízko sebe posazené stojící uši a oči mandlového tvaru. Tlapky německého středního špice jsou malé a kulaté, považují se za tzv. kočičí tlapky. Dospělý špic je vysoký kolem 30 – 38 cm a může vážit až 20 kg.

Štěně německého špice

Povaha

Německý špic je bystrý, soustředěný a ostražitý pes, který je vždy oddaný a věrný svému majiteli. Je nedůvěřivý k cizím lidem a díky tomu je vhodným hlídačem k rodinnému domu. Patří mezi společenská plemena, která nesnesou samotu. Němečtí špicové jsou však také docela uštěkaní psi. Každý podivný zvuk musí ihned zkontrolovat a ověřit.

Německý špic je snadno vychovatelný, rád se učí nové věci. Co se týče výcviku, nemá rád dril a rutinní opakování cviků. Je pro něj vhodná spíše pozitivní forma výcviku prostřednictvím různých her.

Nároky na pohyb

Zařazuje se mezi aktivní plemena, která milují pohyb. Německý špic se dá snadno motivovat, a proto se jedná o ideální plemeno vhodné pro jakoukoliv kynologickou disciplínu. Někteří z nich vynikají například v agility, obedience (poslušnost a ovladatelnost psa) nebo dogdancingu (tanec se psem). Aktivita by však měla být přiměřená jeho věku.

Německý špic velký

Péče a zdraví

Německý špic je velmi náročný na péči o srst. Jeho srst vyžaduje pravidelné vyčesávání, obzvláště v období línání. Jeho srst je však samočisticí, a tak není nutné jej pravidelně koupat.

Co se týče zdraví, má zvýšené sklony k tvorbě zubního kamene. Je tedy nutné věnovat se soustavně jeho prevenci a pravidelně pejskovi čistit zuby. Poslouží vám k tomu například syrová kost nebo kartáček a pasta vyrobená přímo pro psy. Díky zodpovědným chovatelům, kteří se o plemeno zasloužili, se špic může pyšnit poměrně dobrým zdravím. Dožívá se 13 až 15 let.

Jak už je výše zmíněno, německý špic je společenské plemeno, závislé na svém majiteli, proto je vhodné chovat ho v domě nebo bytě, nikoli v kotci na zahradě.

Zajímavost

Díky svému roztomilému vzhledu a oddané povaze ke svému majiteli byli špicové velmi oblíbení u mnoha známých historických osobností. Německý špic patřil například mezi oblíbená plemena hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Dokonce i anglická královna Viktorie dostala špice jako dar při návštěvě Itálie a velmi si jej oblíbila.

Profilový obrázek

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *