Jak pečovat o kočičí srst

Péče o kočičí srst
Profilový obrázek


13. 10. 2011

Kočky jsou živé, hravé a vzpurné. Proto může být péče o jejich srst mnohdy velmi náročná. Když se totiž nechce česat jim, má majitel smůlu. Tomu se dá ale předcházet. V článku se dozvíte jak pečovat o srst dlouhosrstých koček.

Péče o srst kočky je vždy individuální. Záleží jak na rase, tak délce srsti. V našem článku se zaměříme na péči o srst dlouhosrstých koček, protože ta je také nejsložitější a požaduje denní péči.

Vychovejte si už malé koťátko

Nejlepší variantou ve výchově kočky k péči o srst je naučit ji zvykat si od dětství. Pokud již chovatel začne s česáním, koupáním či fénováním, kočka si rychle zvykne a v průběhu dalšího života majitel nenarazí na takové problémy.

Pokud se vám do rukou dostane již odrostlá dlouhosrstá kočka, která není na česání zvyklá, nevzdávejte se. I když se kočka brání a vrčí, česání jí neubližuje. Mnohem nepříjemnější pro ni bude, když její kůže nebude moci dýchat přes zacuchané chuchvalce srsti.

Jak na česání

Když se vám podaří vaší kočku vychovat, aby vydržela běžnou rutinu česání nebo si tuto kosmetickou úpravu dokonce oblíbila, nezapomínejte na rozčesávání problémových partií jako je podpaždí, zadeček a bříško.
Vaše výbava by měla obsahovat malý kartáč bez tvrdých hrotů a jeden dlouhý hřeben. Pokud je srst kočičího mazlíčka příliš zacuchaná, pomůže rozčesávací sprej. Ten stačí stříknout na zacuchanou srst, nechat chvíli působit a po několika minutách hladce rozčesat.

Určitě nerozčesávejte chuchvalec násilně, čímž způsobíte kočce bolest a zbytečně ji podráždíte. Pokud nemáte rozčesávací sprej, jednou rukou držte ruku u kůže a druhou rozčesávejte, tak kočka prudké pohyby v takové míře neucítí.

3-pece-o-kocici-srst

Dlouhosrstá kočka by měla být česána ideálně každý den. Pokud se srst vaší kočky mastí, neděste se. Zcela běžné je maštění srsti u koček nevykastrovaných. Nejvíce se mastí ocas a oblast nad ocasem. Můžete použít speciální kočičí sprej nebo i například dětský pudr. Ten nasypte do srsti, vmasírujte a nechte hodinu působit. Poté ho vyčesejte ven.

Jak na koupání

Koupání nesmí u dlouhosrstých koček chybět. Jak často kočku koupat je záležitost individuální. Roli hraje mnoho faktorů. Záleží na tom, zda se vaše kočka pohybuje výhradně v bytě či venku, zda není špinavá po každém jídle, jak často se sama čistí atd. Příliš časté koupání se ale nedoporučuje, neboť pak trpí kočičí kůže.

Před koupáním je nejlepší mít kočku rozčesanou, což usnadní vaší práci. Vyberte také nejvhodnější pozici pro koupání. Někomu vyhovuje umyvadlo, jinému vana dalšímu spíše lavor. Při výběru mějte na paměti, že kočky zpravidla koupání v oblibě nemají a proto je vhodné najít prostor, který se bude líbit nejen vám, ale i jí.

Zvolte příjemnou teplotu vody a na kočku nepřestávejte mluvit. To ji uklidní a zmírní její stres. Nejprve srst odmastěte šamponem či pastou. Potom přichází na řadu šampon samotný.

Výběr šamponu je velmi důležitým předpokladem k úspěchu. Vaší kočce musí šampon vyhovovat a plnit správně veškeré účely. Pokud bude kočce například zápach nepříjemný, značně vám znemožní vaší práci. Pokud chováte více koček, mějte na paměti, že to, co vyhovuje jedné kočce, nemusí snášet druhá. V žádném případě na kočku neaplikujte šampon pro psi.

Šampon pečlivě vyplachujte ze všech míst. Dejte pozor, ať se kočce nedostane do očí a uší.

Někteří chovatelé doporučují i kondicionér a lázeň. Lázeň, která se má opakovat nejlépe třikrát, vyplaví mrtvé chlupy.

Po koupání kočku zabalte do ručníku a vyfénujte. Nefénujte příliš horkým vzduchem a stále na kočku mluvte vlídným hlasem. Pokud se fénování kočce nelíbí, pomůžou vám druhé pomocné ruce. Pokud kočku fénovat nechcete, otřete ji ručníkem a nechte ji samovolně uschnout. Poté ale vždy pročesejte její srst.

2-pece-o-kočiči-srst

Jak na stříhání

Pokud vaše kočka nemůže snášet česání, možné řešení je nechat ji ostříhat. Buď bude ostříhaná veselá, nebo se bude za svůj vzhled stydět, což vám pomůže přinutit ji k česání.

Pokud stříhání sami nezvládnete a bojíte se, že kočku poraníte, obraťte se na odborníky.

U extrémně nervózních zvířat pomohou homeopatika, přírodní preparáty nebo anestezie i sedace. Tomu se ale pokud možno vyhýbejte.

Svého kočičího mazlíčka nestříhejte před zimou a raději si počkejte na příjemnější období.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 komentáře

 • Profilový obrázek Eliška Pernicová says:

  nechali jsme ostříhat kocoura,který je venku i doma a musel ho vet.přispat a od té doby se kocour s námi nebaví a třepe zadní nožkou a je hrozně nervozní, co dělat?
  Eliška

  • Mazloun.cz Mazloun.cz says:

   Dobrý den,

   to mě mrzí, ale pravděpodobně jste k ostříhání měli dobrý důvod.

   Mnoho koček snáší stříhání špatně, cítí se zostuzené “nahé”, přišly o svou pýchu. Pokud ta vaše patří mezi ně, bude to pravděpodobně chtít trochu času, až srst alespoň částečně doroste. Zkuste si kocoura udobřit pamlsky, mazlením, hraním. Pomoci by mohl i dočasný obleček, ale zde je to se snášenlivostí opět jedinec od jedince.

   A pokud to nese kocour opravdu zle, už jej tohoto traumatu příště raději ušetřete, není-li stříhání vyloženě nezbytné. Budete si muset vystačit a vyčesáváním a koupáním, pokud je srst zaneřáděna. Další možnosti je zamezení venkovnímu pobytu, nebo naopak vstupu do domácnosti.

   Díky za dotaz.

   Lukáš

 • Profilový obrázek Stepan says:

  Jojo, stříhání koček je přeci jenom oproti stříhání psů zajímavé zpestření 😉