Chov osmáků degu: základní informace pro začínající chovatele

Tmavě šedý osmák degu


23. 9. 2019

-->

Osmák degu patří k oblíbeným domácím mazlíčkům z řádu hlodavců. Dospělý jedinec mívá kolem 15 centimetrů (bez ocásku) a svým vzhledem připomíná křížence veverky a křečka. Nejčastěji můžete narazit na osmáka s hnědou srstí, ale vyskytují se plemena různých barev, od čistě černé přes krémovou až po bílou s černým žíháním.

Povaha a náročnost osmáka degu

Péče o osmáka není nijak náročná, vyrovná se činčile, křečkovi či morčeti. Oproti křečkovi má ale osmák jednu ohromnou výhodu – je to denní tvor. Přes den si tedy hraje a v noci klidně spí. Je to velmi čilý a aktivnější mazlíček. Dokáže vás zabavit na celé hodiny. Je zvídavý, rád objevuje okolní svět, ohlodává dřevěné větvičky a nedělá mu problém běhat půl dne v kolotoči.

Společně s potkanem patří k nejinteligentnějším hlodavcům a při troše trpělivosti jej můžete naučit například přiběhnout na zavolání. Zpočátku bývá trochu plachý, jakmile ale zjistí, že jste jeho kamarád, bude vám sám chodit na ruku, nechá se podrbat na bříšku nebo si s vámi bude i několik minut povídat.

Osmák degu je velmi společenský tvor, proto se pořizují vždy minimálně dva jedinci. Osmáci jsou zvyklí si „povídat“, hrát si, čistit si kožíšky a spát ve skupinkách, proto by měli mít v kleci alespoň jednoho kamaráda, aby nestrádali.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Kluky, nebo holky?

Pokud neplánujete chovat mláďata, doporučujeme pořídit si osmáky stejného pohlaví. Zda si vyberete kluky, či holky, je v podstatě jedno. Obě skupinky se chovají velmi podobně, ani jedna z nich více či méně nezapáchá. Při nákupu se obraťte na profesionály nebo ověřené chovatele, kteří vám se 100% jistotou určí pohlaví. Je totiž běžnou praxí, že si lidé z pochybných zverimexů přináší dva kluky a za dva měsíce najdou v kleci překvapení (navíc vzniklé zkřížením rodinných příslušníků).

Osmák degu

Osmák degu je společenský tvor, vždy proto chovejte minimálně dva

Strava osmáků

Osmáci žijí převážně v polosuchých až pouštních oblastech. Z toho důvodu je hlavní složkou jejich potravy seno. To byste měli doplňovat alespoň dvakrát denně, aby měli vždy něco k chroustání. Senem získávají osmáci cenné minerály a vitaminy a zároveň si o něj obrušují zoubky.

Další složkou potravy je takzvané „zelené krmení“ – bylinky, větve, listy, tráva, květy. Vhodný je například anýz, bazalka, heřmánek, jitrocel, sedmikráska, měsíček, slunečnice či ječmen. S bylinkami a zeleným krmením se ale musí opatrně. Raději ho podávejte méně než více.

Speciální namíchané krmné směsi pro osmáky by měly být jen jako doplněk. Udává se, že jeden osmák má dostat cca jednu čajovou lžičku krmné směsi na den. Podávat můžete také každý druhý až třetí den sušenou zeleninu (milují například sušenou mrkev či okurku).

Osmáci neumí stejně jako činčily beze zbytku odbourávat cukr, proto nesmí jíst žádné krmivo s cukrem ani ovoce! Mají sklony k cukrovce, která zkracuje jejich život a způsobuje zdravotní problémy. Proto nedávejte osmákům žádné ovoce, okusovací tyčinky v medu ani krmné směsi, ve kterých se vyskytuje cukr nebo sušené ovoce.

Výbava klece

Osmáci rádi běhají, prolézají tunely a šplhají po větvích. Proto jejich klec musí být dostatečně vysoká a dlouhá a obsahovat několik pater. Minimální velikost klece pro dva osmáky se udává 80 × 60 × 45 cm. Mezi jednotlivými patry by měly být záchytné body (hamaky, poličky, dřeva, tunely apod.), aby osmák nespadl z vysoké výšky a pohodlně mohl běhat nahoru a dolů.

Osmák degu

Do klece osmáka degu se doporučují neprašné podestýlky, jako dřevěné peletky, sláma či hobliny

Dno klece se doporučuje plechové či skleněné. Osmáci jsou zdatní hlodavci, a aniž byste řekli švec, prokoušou se plastovým dnem ven. Stejně tak nedávejte do jejich klece žádné plastové věci – volte buď kov, nebo dřevo (moc dlouho asi nevydrží, ale budou si na něm moci brousit zoubky).

V žádné osmáčí kleci nesmí chybět:

  • Domeček – Čím více osmáků, tím více domečků. Nezapomeňte na to, že osmáci spí ve skupinkách, proto by měly být tak velké, aby se do nich případně vlezli všichni.
  • Větve na ohryz – Ideální jsou ovocné dřeviny, jako jabloň, hruška, třešeň, švestka, případně lípa či bříza.
  • Větve na lezení, plošiny a patra – Čím více, tím lépe. Osmáci je totiž milují!
  • Hamaky – Závěsné pelíšky jsou u osmáků velmi oblíbené. Rádi v nich odpočívají, spí, někdy dokonce i jedí. Zakoupit můžete hotové hamaky nebo vyrobit vlastní ze starého oblečení.
  • Napáječka neboli pítko – Nejvhodnější je skleněné s kovovými doplňky.
  • Kolotoč – Dřevěný či kovový a minimálně o průměru 25 centimetrů. Menší kolotoč by se mohl podepsat na zdraví a vývoji osmáka.
  • Misky na jídlo – Když dojde na krmení, neznají osmáci bratra a často se o jídlo perou a hádají (hlasitě pískají). Proto by měl mít každý osmák svou misku na jídlo. Ideálně v odlišném rohu klece.
  • Jesličky na seno – Seno by se nemělo válet volně po zemi. Osmáci by po něm mohli šlapat, kálet do něj a poté by jej nechtěli jíst. Počůrané seno je navíc po chvíli cítit. Z toho důvodu je vhodnější umístit seno určené k jídlu do jesliček.
  • Podestýlka – Chovatelé používají nejčastěji dřevěné peletky, kukuřičnou podestýlku, konopné pazdeří, slámu, hobliny a kombinace všech zmíněných. Nevhodné jsou piliny a jiné prašné podestýlky.

I když se to může zdát na první pohled jako mnoho zařizování, osmáci vám za krásný a vymazlený nový domov poděkují. A to především svou čistou radostí a nadšením. Budou akčně běhat v kolotoči, šplhat z patra na patro, a když se u vás zabydlí, budou vás nadšeně vítat pískáním, až přijdete z práce. Navíc pohledu na spokojenou skupinku spících osmáků se jen tak nic nevyrovná.

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

5 komentářů

  • Marie says:

    Dobrý en chtěla jsem se optat, zda může být v kleci osmak kluk když se narodí mláďata? Děkuji za odpověď

  • Lucka says:

    Ahoj jak se má vyčistit klec když máme čerstvě mladé a samice si je dost hlídá. Máma má na jejích moč alergii a už mi říká abych to vyčistila…..
    děkuji

    • Mazloun.cz says:

      Pokud jde o opravdu malá mláďata, je lepší ještě chvíli počkat. Pokud je zápach intenzivní, vyměňte alespoň ta místa klece, kde matka a mláďata nejsou.

      Větší, která začínají být samostatná, už se dají přesunout do přepravky a klec bez obav vyčistit.

  • Nada says:

    Pořídila jsem mladé osmaky dvě 2 samičky jedna pořád vylejza z domečku a ta druhá ne

    • Milena says:

      Pořídila jsem si osmáka,ale jen jednoho,je velice hravý a má dost volnosti také si s ním hrajeme,ale mám výčitky že je sám,je to pro něho moc stresující?Díky za odpověď

  • -->