Je pro mého pejska lepší obojek nebo kšíry?

Pes s kšíry
VšeProPejska.cz


14. 6. 2019

Rozhodujete se, zda vašemu pejskovi pořídit obojek nebo postroj a opravdu si nevíte rady? V tomto případě platí pořekadlo – co člověk, to názor. Názory na obojky a postroje se liší a není možné přesně říci, co bude právě vašemu pejskovi vyhovovat. Jak obojek, tak i kšíry mají své výhody a nevýhody a při výběru záleží především na potřebách konkrétního psa. V obou případech však dbejte na kvalitu a komfort výrobku.

Proč pořídit psovi obojek?

Pes s obojkem

Obojek je doporučován především u menších pejsků a u štěňat při nácviku chůze na vodítku. Pokud pejskovi pořídíme obojek, stává se tak mnohem lépe ovladatelným. Protože je obojek umístěn více vepředu, máme tak na pejska silnější páku a pejsek tak na naše povely lépe a rychleji reaguje. Po finanční stránce je obojek levnější variantou a pejskovi tak můžeme pořídit i několik módních kousků. Někteří pejsci nosí obojek neustále na krku, tudíž jsou během malé chvilky připraveni na procházku. V opačném případě, kdy musíme pejskům obojek nasadit, je manipulace rychlejší a jednodušší.

Proč pořídit pejskovi kšíry?

V první řadě je potřeba zmínit pohodlí a komfort, který kšíry pejskům poskytují. Protože postroj nezapínáme těsně na hrdlo, nikde pejska neškrtí a nezpůsobují nepříjemné pocity. Tah, který pejsek při chůzi vyvíjí, způsobuje tlak, který je rovnoměrně rozložen po celé délce páteře. Pejsek si tak neničí krční páteř. Kšíry jsou právě z tohoto důvodu vhodné pro pejsky, kteří mají tendenci svého páníčka pěkně prohánět, kteří rádi běhají nebo tahají.

Respektujte potřeby vašeho pejska

Zatímco jeden pejsek se na vodítko neučí během chvilky, na procházce se pěkně drží u nohy, jiný, temperamentnější pejsek je přesným opakem. Má potřebu běhat, na vodítku se škrtí a pro chovatele je každá procházka doslova noční můrou. Při výběru je tedy důležité akceptovat povahu a potřeby každého pejska. Pokud jste stále nerozhodní, ideální možností je vyzkoušení obou variant, jak obojku, tak kšírů.

Výběr správné velikosti

Aby obojek i kšíry plnily svoji funkci, musí být vybírány opravdu pečlivě. Zejména co se týká velikosti. U obou variant platí, čím širší popruh, tím lepší. Příliš úzké pásky pejska škrtí a způsobují nepohodlí. Při výběru obojku i postroje platí takzvané pravidlo dvou prstů. Pod páskem můžete s lehkou vůlí prostrčit ukazováček a prostředníček, prsteníček už nikoliv.

VšeProPejska.cz

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem VseProPejska.cz, který se specializuje na prodej chovatelských potřeb zejména pro malé a střední krátkosrsté psy.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *