Epilepsie u psa: Projevy a léčba nemoci

Epilepsie u psa
VšeProPejska.cz


2. 10. 2019

Neurologické potíže u psů se nejčastěji objevují již v útlém věku, avšak není výjimkou, že se s nimi setkáte až u dospělého psa. Epilepsie patří k závažným neurologickým onemocněním, které vyžaduje naprostou obezřetnost a určitou dávku zkušeností. Při správné léčbě, přístupu a zodpovědnosti může i s epilepsií prožít pes krásný a především smysluplný život.

Epilepsie u psa – Co to je?

Epilepsie je onemocnění nervového systému, které se rozvíjí jako důsledek poškození mozku. I když se o epilepsii u psů příliš nemluví, není to onemocnění vzácné. Některé statistiky dokonce uvádějí, že epilepsií trpí až 3 % psů, z toho jsou nejvíce ohroženi jezevčíci, kokršpanělé nebo bíglové. Doposud nebyla zjištěna jasná příčina. Epilepsie se může projevit jakožto dědičné onemocnění, může vzniknout po těžkých úrazech hlavy, nebo po komplikovaném porodu, kdy plod trpěl nedostatkem kyslíku. Samotný záchvat je potom vyvolán nadměrným stresem, fyzickou zátěží nebo například hlukem.

Projevy epilepsie

Epilepsie se projevuje různým spektrem projevů. Záchvaty mohou dosahovat různé intenzity. Samotné epileptické záchvaty jsou emočně silným zážitkem nejen pro pejska, ale především pro jeho chovatele.

Pokud vidíme pejska upadajícího do záchvatu, pociťujeme stres, někdy bezmoc a silné nervové vypětí. U pejska trpícího epilepsií nastupují silné křečovité záchvaty, při kterých přestávají fungovat svaly i smysly a při těžkých záchvatech pejsek ztrácí vědomí. Běžným projevem je třes a pěna v okolí úst.

Dalším, ne tak výrazným, projevem je záchvat bez svalových křečí. Pejsek ustrne v jedné poloze, kouká upřeně před sebe, zpočátku se nehýbe a později je pohyb nekoordinovaný. V jiných případech pes takzvaně ztuhne, převrátí se na bok a obrátí oči v sloup.

V momentě, kdy záchvat ustane, pejsek se cítí dezorientovaný a pociťuje silnou žízeň.

Jak epilepsii léčit?

Epilepsie patří v současné době k neléčitelným onemocněním. Medikamenty je možné tlumit projevy záchvatů nebo se snažit záchvatům předcházet. Při silném záchvatu bychom neměli spoléhat sami na sebe a obrátit se na veterináře, který pejskovi píchne zklidňující injekci. Postupem času se chovatelům podaří vystopovat takzvané spouštěcí faktory silných záchvatů a těm se snaží předcházet.

VšeProPejska.cz

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem VseProPejska.cz, který se specializuje na prodej chovatelských potřeb zejména pro malé a střední krátkosrsté psy.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *