Dobrman – hlídač s velkým srdcem

Psí plemeno dobrman
Martina Janoutová


26. 11. 2019

Dobrmana mnoho lidí vidí jen jako ostrého psa vhodného k ostraze objektů a služebnímu výcviku. Kdo jej však pozná blíže, zjistí, jak velké a laskavé srdce se ukrývá v mohutném těle. Svou rodinu nesmírně miluje a horlivě hlídá, proto potřebuje zkušeného majitele, který z něj vychová sebejistého a poslušného zástupce tohoto impozantního plemene.

Historie plemene

Historie dobrmana sahá do 19. století, kdy německý výběrčí daní Friedrich Louis Dobermann potřeboval k výkonu svého povolání ostrého a neohroženého společníka. Z odchycených pouličních psů vybíral odvážné jedince, kteří s jeho fenkou Schnuppe dali základ dnešnímu dobrmanovi. Z rotvajlera a pravděpodobně i beaucerona si zachoval černou barvu s pálením, z výmarského ohaře a německého ovčáka mohutnou stavbu těla a bystrou povahu. Mezi dalšími předchůdci byli němečtí pinčové a greyhoundi.

Ostrého a inteligentního plemene si velice rychle začali všímat místní strážníci, kteří je začali využívat jako služební psy. Dobrman se rozšířil po německých policejních služebnách a proslavil se jako „četnický“ pes. Národní klub dobrmanských pinčů v roce 1899 však založil chovatel Otto Göler a standard plemene byl schválen až o 11 let později. O množení se postaral i Goswin Tischler s proslulou chovatelskou stanicí Von Thüringen, která čítala na 150 jedinců.

Největší rozmach zažil dobrman v průběhu světových válek. Dobrman srdnatě provázel svého pána bojovým polem a osvědčil se i jako hledač min či raněných. I dnes je dobrman hojně využíván ke služebním účelům, avšak stále častěji jej můžeme vidět jako partnera aktivních lidí, kterým učarovala jeho učenlivá povaha.

Dospělý dobrman

Titulek: Dobrman dobře snáší vysoké letní teploty

Vzhled plemene

Dobrmani dorůstají výšky 72 cm v kohoutku a váhy až 45 kg. Feny jsou drobnějšího vzrůstu. Zbarvení je typické černé s pálením, méně častá je hnědá varianta. Vzácně lze potkat i jedince s modrým zbarvením. Přiléhavá krátká srst kopíruje linii těla a mohutné osvalení, hrdé držení a pružná chůze jen podtrhují majestátnost tohoto plemene. Vysoko nasazené uši se dříve kupírovaly, nyní to již zákony v České republice zakazují. Někteří chovatelé stále nechávají krátit ocas.

Povaha

Vzhledem k původnímu využití zůstává dobrman ostražitým hlídačem. Vysoká inteligence a bystrost jej předurčují k důslednému, avšak citlivému výcviku. Hrubé zacházení z něj může udělat bázlivého psa, který neváhá kousnout. Nezbytná je i včasná socializace pro bezproblémové soužití s dětmi, dalšími psy a jinými zvířaty. Temperamentní dobrman bývá psem jediného pána a těžce nese delší odloučení, nebo dokonce změnu majitele.

Nároky na pohyb

Dobrmani patří k psům, kteří potřebují výrazné duševní i fyzické vyžití. A právě proto se nejvíce hodí k lidem, kteří se budou aktivně věnovat jejich výcviku a nejlépe i některému psímu sportu. Dobře snášejí vyšší letní teploty, ale dlouhodobý chlad jim kvůli krátké srsti nedělá dobře. Pokud využijete jejich velké potřeby pohybu a bouřlivého temperamentu ve svůj prospěch, nejenže si zvýšíte vlastní kondici, ale také vytvoříte ideální podmínky pro život v městském bytě.

Svěšené uši dobrmana

Kupírování uší dobrmana je v ČR zakázané

Zdraví

Dobrman se obecně těší pevnému zdraví. Pro jeho hmotnost a rychlý růst je však důležité klást větší nároky na složení stravy a vhodný pohyb v době dospívání. Jinak hrozí dysplazie kyčelního či loketního kloubu. Někdy se u tohoto plemene také vyskytuje dilatační kardiomyopatie.

Využití a výcvik dobrmana

Bystrý dobrman nepotřebuje dril. Rychle totiž chápe všechny povely a s radostí je plní. Potřebujete ale, aby jeho majitel oplýval přirozenou autoritou. Pod takovým vedením pak dovede bez problému skládat i ty nejnáročnější zkoušky včetně služebních a záchranářských. Stejně tak se se svým pánem nadšeně vrhá i do ostatních akčních činností.

Martina Janoutová

Odmalička jsem velkou milovnicí všech zvířat a koček především. Vždy jsem měla snahu se o všechny nalezence starat a poskytnout jim útočiště. To mi zůstalo dodnes, stejně jako moje láska z dětství – perský kocourek Tom, který je dnes už senior. Jako zapálenou chovatelku mě proto psaní pro Mazloun velice těší a mám radost, že mohu své chovatelské zkušenosti předávat dál.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *