Bišonek: ideální pes k seniorům

Bišonek za běhu
Martina Janoutová


9. 9. 2019

Bišonek je milý a hravý pes, který je předurčen k životu v bytě. Jeho přítulná a společenská povaha z něj dělá ideálního společníka k dětem a seniorům. S nadšením se pouští do učení nových triků a her, takže se s ním jeho majitel rozhodně nebude nudit. Někdy bývá doporučován dokonce alergikům, neboť příliš nelíná. Jeho pořízení je ale nutné u každého alergika individuálně posoudit lékařem.

Historie plemene

Bišonek je velice podobný havanskému, boloňskému a maltézskému psíkovi, a tak se předpokládá, že mají společný původ. Bišonci byli oblíbení především u francouzského a italského královského dvora, kam se dostali díky námořníkům. Jejich nadšeným chovatelem byl dokonce král Jindřich III. Později bišonci pro svoji veselou a učenlivou povahu našli místo v cirkusech. První plemenný standard byl stanoven až v roce 1933, kdy se o zachování plemene začali zajímat francouzští a belgičtí chovatelé.

Vzhled plemene

Bišonek patří k malým plemenům psů, kteří nevyžadují příliš pohybu. Tomu odpovídá také jeho vzezření. Krátké, rovné nohy má zakončené kulatými tlapkami s černými polštářky. Srst je načechraná, hedvábná a bílá. Přípustné jsou na srsti pouze světle béžové znaky. Dobře stavěnému tělu dominuje prostorný hrudník a bohatě osrstěné svěšené uši. Ocas má přiměřeně dlouhý k tělu a nasazený lehce pod úrovní hřbetu.

Bišonek zblízka

Bišonek je typický svou bílou kudrnatou srstí a neustále veselým pohledem

Povaha

Tento přátelský pes vyžaduje dostatek pozornosti ze strany svého pána. Skvěle si také rozumí s dětmi a zvířaty. A přestože je bišonek nebojácný a vřelý pejsek bez známek agresivity, měly by ho děti respektovat a nebrat ho jako hračku. Nejšťastnější bude, když se mu bude majitel často věnovat, učit ho novým dovednostem a hrám. Bišonek je velice inteligentní, takže se rychle naučí vše, co od něj budete žádat. Rozhodně ho ale nenechávejte dlouhou dobu o samotě. Osamělost snáší opravdu špatně a jeho úzkost se projevuje ničením věcí.

Nároky na pohyb

Nároky na pohyb neklade prakticky žádné. Bišonek si vystačí i s krátkými procházkami nebo pouhým proběhnutím po zahradě. Chovat ho lze proto dokonce v menším bytě. Vzhledem k jeho temperamentu ho ale nelze považovat za gaučového povaleče. Bišonek rád dovádí, hraje si s míčkem a jinými hračkami. Dobrý vztah má také k vodě. Zabavit ho můžete výcvikem, tancem se psem, agility a podobně.

Zdraví bišonka

Všeobecně lze bišonka považovat za plemeno těšící se dobrému zdraví. Někdy se ale u něj můžete setkat s kožními problémy, alergiemi, nebo dokonce záněty močového ústrojí. Největší péči však vyžaduje jeho hustá srst. Ta vás neušetří pravidelného česání, stříhání a koupání. Pokud byste péči o ni zanedbali, projeví se to na srsti pejska značným zacucháním a ošklivým zbarvením. Kromě toho je doporučována preventivní kontrola uší a očí. Opomenout byste dále neměli důkladnou ústní hygienu a zastřihování drápků.

Martina Janoutová

Odmalička jsem velkou milovnicí všech zvířat a koček především. Vždy jsem měla snahu se o všechny nalezence starat a poskytnout jim útočiště. To mi zůstalo dodnes, stejně jako moje láska z dětství – perský kocourek Tom, který je dnes už senior. Jako zapálenou chovatelku mě proto psaní pro Mazloun velice těší a mám radost, že mohu své chovatelské zkušenosti předávat dál.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *