Pražský krysařík

Pražský krysařík
Profilový obrázek


6. 4. 2015

Zvažujete pořízení pejska a hledáte vhodné plemeno? Krysařík je úžasný pejsek, který nám doslova prosluní do té doby tmavý a nudný život. Je to malý neposeda, který vždy přesně ví, jak si svého páníčka otočit kolem prstu. Stačí jeden jediný nevinný pohled a měkkosrdcatý člověk ho ještě dokáže pochválit za lumpárnu, kterou právě provedl. Co byste o něm ještě měli vědět?

Původ krysaříka

Malý hladkosrstý pinč, dříve také nazývaný Srnčí pinč, je staré německé plemeno, doložené už ve středověku. Ačkoliv nejmenší z pinčů, je to živý, psychicky velmi silný psík, který si nenechá nic líbit. Odvaha krysaříků je dána jejich pravým posláním – likvidování hlodavců v domě. Odtud název ratlík, z německého Rattler (krysař). Jako samostatné psí plemeno se chová od roku 1897 a od té doby jeho obliba stoupá.

Krysařík

Povaha krysaříků

Povaha krysaříků samozřejmě nemá pouze samé klady. K nešvarům ratlíka se vztahuje tvrdohlavost a jeho sebevědomí opravdu nezná hranic. Výchova proto vyžaduje snad daleko větší trpělivost a důslednost než jakékoli jiné plemeno a to z jednoho jediného prostého důvodu. Je to zvíře velmi milé a přítulné a proto mu majitelé v drtivé většině prominou i takové přestupky, které jsou s výchovou psa naprosto neslučitelné.

Je to malý nezbeda

Je to malý nezbeda

Je výborný hlídač, který rád štěká a pronásleduje drobnou škodnou. Troufne si však směle i na větší psy, neboť má o sobě představu, že je ve skutečnosti velký pes. Proto je vždy nutné na něj pečlivě dohlížet, aby se nedostal do nesnází.

Výborný společník dětí

Krysařík je hrozně rád středem pozornosti a je neskutečně hravý. Právě proto je vynikajícím společníkem a kámošem dětí, pokud ovšem dbáme, aby mu neubližovaly. Při své velikosti je lehce zranitelný. Přece jen je křehké konstituce a velmi snadno se mu lámou kosti, zejména štěňatům, které ještě nemají pořádně zpevněné chrupavky.

Děti si s ním užijí spoustu zábavy, nesmí si na něj však dovolovat

Děti si s ním užijí spoustu zábavy, nesmí si na něj však dovolovat

Navíc pozor, tento „kapesní psík“ klame tělem, ale nenechá si nic líbit. Bytostně nesnáší násilí a tak nezůstává nikomu nic dlužen. Velmi snadno tak může dítě přijít k malému kousanci, či roztrženým kalhotám.

Rada na závěr

Pokud jste se rozhodli pro štěně krysaříka, připravte se na to, že váš nudný život tímto okamžikem končí. Dále se připravte na to, že v průběhu jeho dospívání přijdete o několik párů domácí či venkovní obuvi, děti budou muset oželet spoustu hraček, pastelek a dalších věcí. Ale jeho přítomnost a vždy veselá povaha, kdykoliv připravená k různým lumpárnám, neskutečná oddanost a přítulnost, vám vše bohatě vynahradí.

Krysařík na zádech

A nezapomeňte – jeho výchova musí být důsledná a trpělivá, jinak si tento kapesní pinč dělá, co se mu zlíbí.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *