Co dělat, když se vám zaběhne pes

Pes na útěku.


13. 8. 2021

Zažil to snad každý pejskař. Jste na procházce v lese a najednou váš pes zavětří pach zvěře. Marně si vyřváváte hlasivky, váš pes je už dávno v tahu. Jak se zachovat, když se vám pes někam zaběhne a nereaguje na přivolání? V první řadě je důležité zachovat klidnou hlavu a pořádně si rozmyslet další kroky.

Nechte na místě kus oblečení

Jeden skvělý tip je zanechat na místě, odkud pes utekl, kus svého oblečení, které je nasáklé vaším pachem. Může to být bunda, mikina nebo tričko. Většina psů se totiž po odběhnutí za zajímavým pachem vrací do 2–3 hodin zpět za svým pánem. Ten už ale mnohdy na místě není, protože se ho vydá hledat. Pes si tak může lehnout k vašemu kusu oblečení a počká tam na vás.

Jezevčík na útěku.

Vy se mezitím pusťte do prohledávání okolí a nezapomeňte pejska volat jménem. Pokud potkáte kolemjdoucí, informujte je o tom, že hledáte svého psa, a zanechte jim na sebe kontakt. Po pár hodinách se nezapomeňte znovu vrátit na místo, odkud vám pejsek utekl.

Chcete si pořídit štěně?

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Vylepte letáky a sdílejte je i na sociálních sítích

Stále se vám nedaří najít vašeho psa? Vytvořte si jednoduchý letáček s fotkou a jménem vašeho psa, s pár informacemi o něm a kontaktem na vás. Letáky pak vylepte v okolí místa, kde se vám pejsek zaběhl. Kolemjdoucí vám určitě také pomohou s hledáním.

Letáky sdílejte také na sociálních sítích, dobře fungují skupiny na Facebooku zaměřující se na hledání psů nebo skupiny jednotlivých obcí, měst a podobně. Lidé váš leták mohou dále sdílet, a vznikne tak větší šance, že si vašeho psa na procházce někdo všimne.

Smutný pes.

Volejte a informujte

Je dobré obvolat útulky a veterináře v okolí. Je totiž velmi pravděpodobné, že když vašeho psa někdo najde, tak jej odveze právě tam. Vyplatí se také kontaktovat městskou policii a informovat je, že se vám ztratil pes. Pokud se vám pes ztratil v lese, zavolejte také na místní myslivecké sdružení a požádejte je o pomoc.

Mějte u sebe neustále zapnutý mobil, buďte trpěliví a nevzdávejte to. Nakonec je třeba si uvědomit, že když pejsek nemá stoprocentní přivolání, raději ho příště z vodítka nepouštějte. Pokud mu chcete dopřát trochu volnosti, pořiďte si tzv. stopovačku, dlouhé vodítko, které může mít délku i přes deset metrů. Díky stopovačce budete mít svého psa vždy pevně pod kontrolou. A nezapomeňte pejskovi pořídit známku s kontaktem na vás nebo obojek s vyšitým jménem a telefonním číslem.

Pes v přírodě.

Co dělat, když najdete venku pobíhat cizího psa?

Pokud někde zahlédnete ztraceného a zmateného pejska, máte hned několik možností. Buď se můžete pokusit pejska chytit, nebo kontaktujte městský či obecní úřad, který vám předá kontakt na odchytovou službu. Rozhodně nenechávejte pejska dál pobíhat po okolí a nahlaste tuto situaci alespoň městské policii.

Pokud se rozhodnete pejska sami odchytit, buďte opatrní. Psa neznáte a nevíte, jak se zachová, když se ho pokusíte chytit. Může být agresivní nebo naopak bázlivý a může před vámi utéct. Na pejska můžete volat a nabádat ho, aby přišel k vám, popřípadě ho můžete zkusit nalákat na kousek jídla.

Pokud se vám pejska podaří chytit, zkontrolujte, zda nemá na obojku kontakt na majitele, případně můžete psa vzít k veterináři, kde mohou ověřit psa přes čip. Pak záleží, jestli má jeho majitel čip registrovaný, nebo ne. Nejlépe však uděláte, když zavoláte odchytovou službu, která pejska dočasně umístí do útulku, a tam se pokusí najít jeho majitele.

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *