Stříhání psích drápů z pohodlí domova a bez veterináře. Jak na to?

Pes s přerostlými drápy
Eliška Reznerová


30. 3. 2019

Stříhání drápků je noční můra téměř každého pejskaře. Vyvstává plno otázek: Je to málo, nebo hodně? Neublížím mu tím? Pes kolikrát nedrží, kňučí, vzpírá se. Pojďme si tedy ukázat, jak správně a bezpečně ostříhat psovi drápy, aniž bychom museli navštívit veterináře.

Kdy je vhodné stříhat drápky?

Když přerostou. To poznáte tak, že se při stání na nohách dotýkají podlahy, začínají se kroutit či mají tendence zvedat přední část tlapy dozadu. Větší plemena a psi, co tráví hodně času běháním a chozením po tvrdém venkovním povrchu, často nepotřebují drápy zkracovat. Obrousí se samy o zem. Stříhání se proto obvykle provádí u domácích menších psů.

Učte ho na stříhání postupně

Pokud jste psovi nikdy drápy nestříhali, určitě na něj hned nevlítněte s nůžkami v ruce. Pes musí mít stříhání spojené s něčím pozitivním. Kdybyste mu způsobili trauma, příště se bude vzpírat, utíkat a schovávat se. Ze začátku mu tedy zkoušejte jen hladit a zvedat tlapky. Pokaždé, když se nechá, mu dejte pamlsek či jinou odměnu (jako když ho učíte základním povelům). Postupně zkoušejte všechny tlapy a jemně je i masírujte, aby si zvykl na tlak.

Držení tlapy psa „pac“

Seznamte ho i se speciálními nůžkami na zvířecí drápy, ať si je očichá a zjistí, že to není nic nebezpečného. I za očichání jej odměňte. Poté přikládejte nůžky k tlapkám (jen přikládejte!) a pokaždé dejte psovi odměnu.

Tento proces opakujte několik dní, dokud si jej pes pořádně nevštípí. Po chvíli si spojí manipulaci s tlapkami s pamlsky a nebude mu dělat problém vydržet.

První stříhání drápků

Bohatě postačí, když mu poprvé ustřihnete jeden či dva drápky. Zítra přidáte další 2, pozítří další a tak dále. Nic neuspěchejte, a jakmile uvidíte, že se pes vzpírá, kroutí a stahuje tlapu zpět k sobě, přestaňte. Později, až si vy i váš pejsek zvyknete, zvládnete spolu ostříhat všechny drápky za pár minut.

Odměňování psa

Návod, jak správně ostříhat psí drápy

  1. Vezměte tlapku psa a jemně ji stiskněte, aby byly drápy pěkně viditelné.
  2. Zkuste najít živou tkáň, která vám ukáže hranici, kam byste už stříhat neměli. Na světlých drápech ji lze rozeznat podle červené až růžové barvy. U tmavých drápů to je s identifikací trochu složitější, proto vždy stříhejte šetrně a ne moc hluboko.
  3. Přiložte nůžky pod úhlem 45° a ustřihněte 1–2 mm „špičky“.
  4. Podívejte se čelem na dráp. Uvidíte-li uprostřed malou tečku, už dál nepokračujte. Střihli byste do živé tkáně.
  5. Pokud nic nevidíte, můžete zkrátit ještě o další 1–2 mm.
  6. Opět proveďte kontrolu, zda už nejste „na konci“.
  7. Takto pokračujte s každým drápkem.

Pokud střihnete do živé tkáně, pes obvykle zakňučí a začne z drápu téct krev. Nepanikařte a snažte se zůstat klidní, aby se uklidnil i pes. Jej to sice bolí, ale musí z vás cítit klid, jinak bude panikařit s vámi. 🙂

Doporučujeme drápy stříhat pravidelně. A to z toho důvodu, že živá tkáň drápu má tendenci se prodlužovat a zkracuje se tak místo pro možné zastřižení. A můžete se podívat i na náš článek o stříhání drápů u koček.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *