Buďte se svým čtyřnohým mazlíčkem připraveni na dovolenou v horách

Buďte se svým čtyřnohým mazlíčkem připraveni na dovolenou v horách


4. 3. 2020

-->

Cestování se čtyřnohým mazlíčkem s sebou přináší spoustu starostí a povinností. Rady a tipy jak vše hladce zvládnout tak, abyste netrpěli ani vy, ani váš pes, přinášíme v následujícím článku.

Je váš pejsek vhodným parťákem na cestování?

Hlavním kritériem, které musíte zvážit je, zda je váš mazlíček zvyklý na cestování autem. Poslední věc, kterou bychom chtěli, je přivodit mazlíčkovi doživotní trauma z cestování autem. U starších psíků a malých štěňat je na místě zvážit hlídání na doma a nechat pejska v prostředí, které dobře zná.

Důležitá je i příprava samotného auta. Psovi je nutné zajistit bezpečí, ale zároveň musí být v pohodlí, abyste cestu bez komplikací zvládli vy i váš miláček. Způsob, jakým zajistíte bezpečí, je jen na vás (za mříží, v kleci nebo na pásu se kšíry), nezapomeňte však zohlednit pejskovu velikost a neposednost. Při každé cestě by měl mít pod sebou deku nebo pelíšek. Díky většímu pohodlí bude pejsek po celou dobu cesty více v klidu a předejde se tak možnému nachlazení. Nenechte se ovšem zmýlit a dejte si zároveň pozor na přetopení auta, váš mazlíček si totiž kožich sundat nemůže a přehřátí organismu není o nic více příjemné než podchlazení. Nemusíme snad ani připomínat, že během cesty jsou naprostou nezbytností pravidelné pauzy, aby se pejsek vyvenčil a protáhnul.

Co sbalit mazlíčkovi s sebou?

Den na horách se v mnoha ohledech liší od běžného psího dne. Je tedy nutné pejska vybavit vhodnými doplňky.“Zabalte psí boty. Stačí krátká obleva a následný mráz, aby se z měkkého sněhu stal povrch drsný jako šmirglpapír. Ten dokáže do krve rozedřít polštářky a kůži kolem drápku během několika stovek metrů. Kdyby k poranění packy došlo, tak použijte speciální masti na poraněné psí packy.,“ vysvětluje produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Pro krátkosrstá a krátkonohá zvířátka je naprostou nezbytností obleček, který pejska zahřeje a nedovolí mu promoknout. „K oblečku přibalte blikající obojek nebo jiný spolehlivý doplněk na zviditelnění. Při rychlosti, jakou se lyžaři pohybují, může reflexní prvek zachránit oba ‚účastníky provozu‘ před srážkou,“ radí Zuzana Novotná.

Jedním z nejdůležitějších doplňků výstroje je psí známka. Mazlíček se v neznámém prostředí může snadno zatoulat a díky psí známce vás může nálezce neprodleně kontaktovat.

Se psem na hory

Výběr vhodného ubytování

Většina ubytovacích zařízení je dnes na psí návštěvníky připravena a nemá s nimi žádný problém. I přesto je ale ve vašem zájmu si informaci o ubytování čtyřnohých mazlíčků raději několikrát ověřit. Předejdete tak problémům po příjezdu, které mohou snadno vyvrcholit v hledání nového ubytování, nebo dokonce v návrat  domů.

Nezapomínejte být vždy ohleduplní vůči ostatním hostům, pejska mějte v přítomnosti cizích lidí na vodítku nebo s nasazeným náhubkem. Taková opatření jsou také v nejlepším zájmu vašeho mazlíčka, který bude neustále pod dozorem a tím pádem ve větším bezpečí. Pokud víte, že váš čtyřnohý kamarád často škrábe nebo kouše do jakéhokoliv vybavení pokoje, nenechávejte ho v něm nikdy samotného. Stále musíte mít na paměti, že pokoj je pro pejska cizí prostředí a jeho zlozvyky se mohou vlivem stresu projevovat více než v domácím prostředí.

Pojistit či nepojistit?

Pojištění pro zvířata neboli pojištění veterinární péče je strukturováno podobně jako pojištění lidí. Pojistná smlouva může zahrnovat náklady na léčbu, finanční kompenzaci v případě smrti zvířete a výdaje z odpovědnosti z vlastnictví psa. Při výběru konkrétní pojistky se zaměřte na to, co vše pojistka zahrnuje a co už ne. Neopomeňte zkontrolovat limity pojištění a jaká je spoluúčast pro případ, že by se vašemu pejskovi opravdu něco stalo.

Doporučujeme zvážit i pojištění odpovědnosti, především pokud vyrážíte do oblíbeného turistického střediska a velkým množstvím lidí. „Pojištění odpovědnosti kryje škody, které pes způsobí třetí osobě. Pokud na chalupě rozkouše dalším ubytovaným lyžáky, vběhne běžkaři do cesty, který si je zlomí o smrčky v okolí. V takovýchto případech vás může připojištění za pár korun ochránit před dalšími náklady a značným prodražením samotné dovolené,“ doporučuje odborník na pojištění Marek Orawski, podle kterého je právě pojištění odpovědnosti v případě domácích mazlíčků obecně jedno z nejdůležitějších. „Hodně škod psi způsobí tím, že pokoušou jiného psa nebo jakékoliv další zvíře. Majitel pak musí zaplatit veterináře a veškeré náklady s tím spojené,“ vysvětluje Marek Orawski.

Pojišťovny nabízejí pro mazlíčky i cestovní pojištění, a to buď jako připojištění v rámci úrazového pojištění, nebo jako samostatné cestovní pojištění. Opět je vždy nutné zkontrolovat limity pojištění a výši spoluúčasti. Se všemi podmínkami vám nejlépe poradí přímo na pobočce konkrétní pojišťovny.

Cestování do zahraničí

Při cestování do zemí Evropské unie je nutné mít zařízený cestovní pas, který vyřizuje schválený veterinář. V pasu musí být vždy uvedený majitel a v případě, že je doprovázející osoba jiná než vlastník, musí mít u sebe písemné zmocnění majitele. U psů starších 12 měsíců musíte mít vyřízené očkování proti vzteklině, elektronický čip a tetování (to se uznává v případě, že je čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011).

Nic ovšem neplatí absolutně a i při cestování v rámci zemí EU platí řada výjimek pro konkrétní státy. Například při cestování do Finska musí být váš mazlíček odčerven 120–24 hodin před vstupem na území státu. Se všemi opatřeními by vám měl být schopný pomoci váš veterinární lékař. Je vhodné se informovat také o nadstandardních lécích a očkováních, která jsou v zájmu vašeho mazlíčka. Cestování s sebou přináší řadu neobvyklých situací a vždy je dobré být připraven a umět zasáhnout.

Při výjezdu mimo státy Evropské unie je nezbytností si vždy zjistit podmínky daného státu. Na všechny náležitosti myslete s dostatečným předstihem, jelikož některá očkování se provádí ve vícero dávkách a ne všechny náležitosti lze vyřídit během jedné návštěvy u veterináře. Užitečné informace můžete najít například na internetových stránkách Státní veterinární správy.

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.