Robotický vysavač: Co umí a jaký vybrat?

Robotický vysavač
Partner


25. 6. 2019

Komerční sdělení

Vysávání domácnosti patří k pravidelné a nikdy nekončící činnosti každé hospodyňky. A není jim co závidět, protože je to práce namáhavá a zdlouhavá. Situace se ovšem za poslední roky hodně zlepšila. Kromě klasických spotřebičů se na trhu objevily také robotické vysavače. Jejich provoz je nenáročný, efektivní a vlastně i zábavný. Redaktoři recenzního portálu Testado.cz vybrali nejlepší robotické vysavače roku, jejichž nákup se prostě vyplatí. Velký test se zároveň věnoval otázce, jak vybrat robotický vysavač.

Jak vybrat robotický vysavač

V prvé řadě si odpovězte na otázku, zdali se vám vyplatí robota koupit. Pokud bydlíte v malém bytě se členitými prostory a spoustou překážek, pořízení robotického vysavače nebude zřejmě ideální. Opačná situace ale nastává v okamžiku větších prostor. Nejen tam šikovnost a obratnost tohoto moderního pomocníka skutečně oceníte. Takový vysavač je nejúčinnější na tvrdých podlahách, jako je linoleum, dlažba nebo dřevěné a plovoucí podlahy. Ačkoli zvládne uklidit i na nízkých kobercích, na hustším povrchu může mít problém.

Filtry na jemný prach

Velkou otázkou bývá také výkon. Dnešní robotické vysavače jsou ale obecně výkonné a dobře si poradí také s většími nečistotami, jako jsou například zvířecí chlupy, granule a další nečistoty. Kromě vnitřních kartáčů jsou perfektní také boční, které odstraní nečistoty u zdí a částečně i v rozích. Činnost těchto vysavačům vašim domácím mazlíčkům nebude ani vadit, protože se obecně chlubí nízkou hlučností. U nejtišších modelů se hranice pohybuje něco málo pod 55 dB.

Funkce a baterie

Kvalitní robotický vysavač má kromě základní programové nabídky spoustu funkcí navíc. Výjimkou není antistatický mop, načasování nebo speciální čistící sada pro domácí zvířata. Neméně skvělý je určitě časovač, díky němuž naplánujete úklid, když nejste zrovna doma. Až přijdete ze zaměstnání, budete mít uklizeno a čisto. Pokročilejší typy můžete dokonce spárovat s chytrým telefonem.

Velkou roli hraje také baterie. Ale nebojte, ani tady nejde o nic náročného. Pokud se blíží její vybití, robot si sám zajede do nabíjecí stanice doplnit energii. Doba výdrže se odvíjí od kapacity baterie (počet mAh), jako je tomu například u mobilních telefonů. Čím větší baterii bude robotický vysavač mít, tím je schopen vykonat více práce na jeden zátah. Obecně počítejte se zhruba hodinovou výdrží. Výrazně ale záleží na zvoleném programu, povrchu a množství překážek.

Robotický vysavač v nabíjecí stanici

Robotický vysavač v nabíjecí stanici

Ideální pro alergiky

Při pravidelném provozu není na škodu jednou za pár měsíců vyměnit filtry. Nejlepšími typy jsou tzv. HEPA filtry, jež dokáží zachytit i velmi jemný prach, pyl, roztoče a další alergeny. Robotické vysavače tedy můžeme doporučit alergikům. Ani obsluha a údržba obecně nepatří mezi náročné činnosti. Robota stačí zapnout a on si už s úklidem automaticky poradí. Nezapomínejte také vysypávat sběrný koš, do kterého se lapený prach a nečistoty shromažďují. To stejné se týká čistících kartáčů, na něž se rády zachytávají vlasy, chlupy a různé chuchvalce.

Partner

Autorem tohoto článku je partner, se kterým jsme navázali spolupráci.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *