Pořídit si do bytu velkého anebo malého pejska?

Pes v bytě
Profilový obrázek


20. 5. 2015

Pes je aktivní zvíře, které nezbytné vyžaduje pohyb a pravidelné venčení. Pokud chcete většího psa, ideální podmínky bude zřejmě mít v domě se zahradou. Znamená to ale, že do bytu se nehodí? A jak je to s malými psy? Poradíme s výběrem psa do bytu.

Jsou malá plemena méně náročná?

V případě, že toužíte pouze po nějakém mazlíkovi, pohodovém společníkovi, který nezabere moc času, potom je volba jasná – malé, klidné psí plemeno. I při tomto výběru je potřeba ale počítat s tím, že i s malým pejskem se musí chodit na procházky. I on má svoje potřeby, jako je venčení. I v tomto případě je potřeba se zaměřit na výběr plemene, protože není pravda, že s malým psem se nemusí tak často ven. Omyl. Malá plemena kolikrát předčí ty velká, co se potřeby pohybu týká.

Malý pes do bytu

Jaký je tedy rozdíl mezi velkým a malým psem?

Až na nějaké odchylky, jako je spotřeba krmiva a prostoru, prakticky žádný. Každé štěně a je naprosto jedno, jestli se jedná o malého anebo velkého psa, vyžaduje naši každodenní péči, výchovu a pozornost. Také každý takovýto přírůstek do rodiny, je schopen během pár dní zničit vše, co mu přijde do cesty. V tomto bodě jsou v porovnání na tom zřejmě lépe menší plemena, která díky menší tlamce nejsou až takovým nebezpečím pro interiér domu. Ale nedejme se mýlit, i oni jsou schopni natropit spousty škod.

Velký pes do bytu

Velký pes do bytu

Jak zabránit štěněti v ničení?

Pejsek se v první řadě nesmí nudit. Jeho přebytečnou energii je dobré ventilovat například vydatnými procházkami, hraním si s ním, v případě nutnosti oddělat z jeho dosahu vše, co se mu prostě líbí a co by moc rád ochutnal, prozkoumal. Další možností je samostatná místnost, kde bude štěně do vašeho návratu domů.

Rada na závěr

Ať už se tedy rozhodnete pro jakékoliv plemeno a pohlaví, je důležité vědět, že pes není hračka. Je to živý tvor, který má svoje potřeby. Je to úvazek na mnoho let, potřebující vaši péči. Váš každodenní život se promění ve venčení a krmení. Laskání a výchovu, protože je potřeba si uvědomit, že i malé štěně a je už jedno, jestli malé nebo velké plemeno, má svoje životní potřeby.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 komentářů

 • Profilový obrázek Ella says:

  Dobrý den , jake plemeno je ,pes, na první fotce. Dekuji

 • Profilový obrázek Ella says:

  Dobrý den,chci se zeptat,co je první pes na fotce za plemeno.Dekuji

 • Profilový obrázek Jana Staňková says:

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jaký malý pejsem se hodi do rodinného domu přímo do bytu s malým klukem.

  • Dobrý den, je velmi těžké doporučit psa podle dvou faktorů. Z Vašeho komentáře mi navíc není jasné, zda chcete psa do bytu, nebo do rodinného domu… Ale pro malé dítě bude obecně asi vhodný menší přátelský pes.

   Zkuste vybírat z teriérů, “trendy” je dnes také mops nebo brabantík. Nejlepší bude vás odkázat na velmi užitečnou stránku vyberpsa.cz, kde vám vyjedou psi dle mnoha faktorů. 🙂