Jak se měří pes

Jak měřit psa


15. 8. 2018

-->

Při popisu plemenných standardů se často setkáme s nejrůznějšími číselnými údaji, vztahujícími se k rozměrům různých částí psího těla. Co si však pod nimi představit a jak správně psa změřit, aby byly výsledky vypovídající? To si povíme v následujících řádcích.

Proč se vlastně pes měří

Proč vlastně potřebujeme znát, jak velký je náš pes? Důvodů je hned několik. Každý majitel by měl mít alespoň orientační představu o tom, jak velké je jeho zvíře, aby mohl například zakoupit vhodnou přenosku nebo správně padnoucí postroj či obleček. Pokud se svým psem plánujete návštěvu různých výstav, pak je znalost přesných tělesných rozměrů víceméně povinnou podmínkou účasti. Přesné rozměry jsou pak důležité také při vytipovávání vhodného páru pro budoucí odchov štěňat, chcete-li založit novou chovnou linii.

Zásady při měření psa

Přesně změřit psa není nic složitého, ovšem je potřeba trocha cviku a zvíře musí být ochotné spolupracovat. Ne každému psovi je samozřejmě příjemné, když se jej dotýkáte měřícími pomůckami, proto se doporučuje přizvat si na pomoc druhou osobu, která jej v případě potřeby přidrží na místě. Měření bychom měli provádět co možná nejdůkladněji, rozhodně nezaokrouhlujeme nebo neměříme „zhruba“, cílem je získat zcela přesné údaje.

V domácích podmínkách psa měříme většinou krejčovským nebo standardním metrem a každé měření provádíme nejlépe dvakrát či třikrát, abychom eliminovali odchylky způsobené například postavením zvířete při měření. Je důležité, aby byl pes při měření zcela uvolněný (všímejte si, zda se náhodou strachy mírně nepřikrčí či naopak nevzepne).

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Co měříme

Pro účely dalšího využití jsou obecně zjišťovány následující míry: výška v kohoutku, délka zad, obvod hrudníku, hloubka a šířka hrudníku a obvod pasu.

Základní schéma pro měření psa

Základní schéma pro měření psa

Nejdůležitějším a také nejvíce vypovídajícím rozměrem je výška v kohoutku, která se běžně uvádí jako jeden ze základních údajů o plemenných standardech. Kohoutek je místo na hřbetě, kde se stýká hřeben lopatek s páteří, a jedná se tedy o nejvyšší bod hřbetní linie. Měření by mělo být prováděno speciálním nástrojem – tzv. posuvným měřítkem, které je kolmé k podložce. Na základě kohoutkové výšky pak rozlišujeme psí plemena trpasličí (pod 35 cm), střední (35–50 cm), velká (50–80 cm) a obří, dorůstající v kohoutku více než 80 cm (například irský vlkodav).

Ostatní míry jsou požadovány většinou při nákupu oblečků. Důležitý je především obvod hrudníku (měříme krejčovským metrem v nejširším místě) a délka zad, což je vzdálenost mezi kohoutkem (pozor, nikoliv krkem!) a kořenem ocasu. Obvod krku měříme rovněž v nejširším místě, tedy jen kousek před kohoutkem.

Prvního mazlíčka jsme se sestrou dostaly, když mně bylo 9 a jí 7 let, byl to černý zakrslý králík. Ten překonal bariéru v podobě rodičovských zákazů, takže od té doby přibývali jeden za druhým: Postupně přišlo akvárium, terárium se strašilkami, morče, myši, králík číslo dvě, kočka (několik) a nakonec kocour. Momentálně svůj domov sice s žádným chlupáčem ani opeřencem nesdílím, ale zájem o chovatelství mi zůstal. Když ho spojím se svou jí láskou ke psaní, je Mazloun jasná volba.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.