
I pejskům se stává, že je občas potrápí trávicí potíže a průjem. Průjem jako takový není nebezpečný, avšak i z banálních potíží se mohou vyklubat závažné zdravotní komplikace. Co všechno potíže s trávením způsobuje, a kdy je lepší vyhledat odbornou pomoc?
Nejčastější příčiny průjmu
I mezi pejsky najdeme poměrně vysoký počet alergiků na určitou potravinu. Pokud pejsek pravidelně přichází do styku s touto potravinou, začínají se postupně objevovat potíže v podobě nadýmání, bolesti břicha, zácpy, zvracení a průjmu. Důležité je včas odhalit potravinovou alergii a zamezit tomu, aby pejsek do kontaktu s alergenem přišel.
Trávicí trakt našich mazlíčků bývá občas napaden vnitřními parazity. Jejich původ může být ve špatně připraveném nebo skladovaném krmivu. Zdrojem nákazy bývá také kontaminovaná voda nebo nadměrná zvědavost, která pejska nutí ochutnat prakticky kde co. Množící parazité způsobují opět trávicí potíže, včetně průjmu.
Mezi další, avšak neméně závažné spouštěcí faktory patří nadměrný stres, metabolická porucha nebo například střevní infekce.
Když se průjem objeví
Pokud se u pejska objeví průjem, je potřeba okamžitě zahájit léčbu. Neměli bychom zatěžovat trávící systém, proto během 24 hodin pejskům nepodáváme žádnou potravu. Dohlížíme však na pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Vhodnou tekutinou při střevních potížích je především převařená voda. Pokud se potíže nezhoršují, po 24 hodinách pejskům podáme lehkou, dietní stravu. Ideální potravinou je například rýže.
Kdy hrozí závažnější potíže?
Prvním krokem v léčbě průjmu by mělo být okamžité zahájení diety. Strava našich mazlíčků by měla být lehká a suchá. Pokud se i přes toto opatření problémy zhoršují, měli bychom být ostražití. Pokud průjem přetrvává déle než 48 hodin, hrozí dehydratace, a to především u štěňat, která velice rychle slábnou. Dalším varovným signálem je přítomnost krve ve stolice, nastupující křeče a vysoká horečka. Lékař pejska vyšetří na přítomnost bakterií, provede ultrazvuk břišní dutiny a zahájí léčbu.