Jak ostříhat kočičí drápy bez újmy? A je to vůbec potřeba?

Kočičí drápy


14. 3. 2019

Pokud máte doma kočičku, určitě víte, že si pravidelně brousí drápky o škrabadlo a sem tam i o nábytek. Je to jejich přirozená vlastnost, která jim pomáhá udržet drápky ostré a připravené k lovu. Jenže občas to bohužel nestačí a je potřeba sáhnout po nůžkách.

Venkovní kočky a broušení drápků o stromy

U venkovních koček není obvykle potřeba drápky pravidelně zastřihávat. Kočky si je jednoduše zbrousí sami, například o stromy. Navíc je to jejich lovecký nástroj, bez kterého by byly tak trochu v koncích. Domácí kočky ale možnost lézt po stromech, brousit si kdekoliv drápky a lovit potravu nemají. Proto se často uchylujeme k jejich stříhání.

Kočka brousící si drápy o keř
Venkovní kočky si drápy škrábou o větve a stromy

Proč domácí kočce stříhat drápky?

Jakmile kočce přerostou drápky, všimnete si toho hned. I když je má zatáhnuté, zadrhává se o různé materiály a může vás i omylem poškrábat. Je to dáno tím, že drápek je už tak dlouhý, že vyčuhuje ze svého lůžka. Tato situace nebude příjemná kočičce ani vám.

Mnozí majitelé také stříhají drápky preventivně, aby měli jistotu, že kočka omylem nikoho nepoškrábe (zejména děti). Když vám kočka vyskočí na záda a zaryje do vás drápky, není to nic příjemného. Své o tom ví nejeden kočkomil.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

 • Jak vybrat psí plemeno
 • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
 • Jak připravit na štěně domácnost
 • Jak přivítat štěně doma
 • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Jak ostříhat kočičí drápky bez újmy na zdraví?

Pokud máte doma koťátko, zkuste jej navyknout na stříhání už od malička. Později to budou brát jako samozřejmost a nebudou se tak moc bránit. Na stříhání se nám osvědčila nejvíce tato taktika:

Stříhat drápky tehdy, když má kočka tulivou náladu, leží nám na klíně nebo vedle nás na sedačce. Při hlazení mají kočky tendenci relaxovat a mnohdy i usnou. Jakmile tedy vypozorujete, že na ni jde spaní, vezměte nůžky do ruky a pusťte se do práce.

(Stejná taktika nám funguje i na česání.)

Kočičí tlapky
Stříhání kočičích drápků není žádná věda, jen to chce správné načasování

Návod, jak správně ostříhat kočičí drápky

Na stříhání vždy používejte speciální nůžky, které se prodávají v chovatelských potřebách. Nikdy se nesnažte stříhat drápy kleštičkami či manikúrními nůžkami.

 1. Vezměte kočku jemně za tlapku a do druhé ruky si připravte nůžky.
 2. Mírným tlakem vytlačte drápek z pochvy tak, abyste jej pořádně viděli.
 3. Zkracujte jen poslední část drápku. Nestříhejte moc hluboko. Nachází se zde nehtové lůžko (červený proužek uvnitř drápku). Střihnutí do lůžka bude pro kočičku bolestivé a začne jí téct krev.
 4. Na kočičku vždy příjemně mluvte, hlaďte ji a chvalte.
 5. A pokud už to není kočce příjemné a škube sebou, klidně si dávejte mezi jednotlivými tlapkami pauzu. Je to lepší pro vás i pro kočičku. Mohlo by se totiž stát, že v té rychlosti a chaosu střihnete špatně a kočce ublížíte.

Zajímavost na závěr: Kočka má na zadních nohách drápky kratší a „tupější“. Není tedy potřeba je zkracovat tak často jako ty přední.

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

1 komentář

 • Amavis says:

  Chytnout kocku za kozich za hlavou a paralyzovat ji, drzte ji ve vzduchu, pak se uz nemuze branit a ostrihat drapky. Musi se to delat ve dvou. Tot moje zkusenost, mozna trochu drasticke, ale velmi ucinne 🙂 A pak ji dat pamlsek.