Proč kočky zvrací a co to znamená?

Smutné kotě
Eliška Reznerová


28. 5. 2019

Lidé mají spojené zvracení s nemocí či zdravotními problémy. U koček to tak ale být nemusí. Nejen, že zvrací mnohem častěji než lidé, ale většinou se nejedná o nic závažného. Pojďte společně s námi zjistit, proč kočky zvrací a kdy bychom měli vyhledat veterináře.

Kdy nemusíte panikařit?

Když je kočka zdravá. Poznáte to většinou už na první pohled. Vypadá vitálně, je hravá a má chuť k jídlu a pití. Pokud v takovém případě začne zvracet, s největší pravděpodobně se jedná jen o očistný rituál. Abyste ale odhalili příčinu, budete muset trochu prozkoumat vyvržený obsah žaludku.

1. Trichobezoáry

Kočky patří k velmi čistotným tvorům. Obvykle je není potřeba koupat, očistí se samy. Málokdo však ví, že při očistném olizování kočka mnoho chlupů spolyká. A pokud je narušen trávicí trakt nebo je chlupů mnoho, kočka je nestráví ani nevyloučí přirozenou cestou. Zůstanou v žaludku a začnou tvořit tak zvané trichobezoáry – chuchvalce. Aby se jich kočka zbavila, začne její tělo vyvolávat zvracení.

Vyvrhnutý obsah se snadno zamění s exkrementy, ale při bližším pohledu zjistíte, že se jedná o slepené chlupy. Často doprovázené nažloutlou žaludeční šťávou. Aby se trichobezoáry netvořily, doporučuje se podpořit střevní mikroflóru koček probiotiky, maltózovým extraktem, „kočičí trávou“ či speciálním krmivem se živinami podporujícími trávení. Rovněž doporučujeme nepodceňovat péči o kočičí srst a pravidelně kočku vyčesávat.

2. Granule – Přejídání a hltání

Ačkoliv jsou kočky při jídle střídmé a vybíravé, občas se najde jedinec, který si rád dá do nosu nebo se snaží sníst jídlo co nejrychleji. Zažívací trakt je z toho v šoku a reaguje vyvržením právě přijatého jídla. Obvykle se tak děje pár vteřin či minut po jídle.

Příčinou přejídání může být hned několik – soupeření s dalšími kočkami o jídlo či nepravidelné krmení. Pokud kočka musí soupeřit s jinými dominantnějšími spolubydlícími, má tendenci jíst ve strachu a spěchu. V tomto případě doporučujeme kočky oddělit (třeba do jiných místností) a nechat je v klidu se najíst.

Kočka se také přejídá, pokud není pravidelně krmena. Vytváří si tak „zásoby“, kdyby další jídlo už nepřišlo. Tito jedinci mívají také sklony ke kočičí obezitě. Jak z toho ven? Dávejte kočce menší porce v častějších intervalech (v případě BARFu), nebo ji nechte neustálý přístup ke granulím. Kočky jsou zvyklé od přírody uždibovat po kouskách a jíst v průběhu celého dne. Dbejte však, aby nesnědla více než doporučené denní množství.

Krmení koťat

3. Změna stravy – podrážděný žaludek

I změna stravy dokáže rozházet trávení, a to jak u lidí, tak i u zvířat. Pokud vyměníte granule, zařadíte do jídelníčku novou kapsičku či pamlsek, myslete na to, že to může vyvolat u citlivějších jedinců střevní problémy – průjem, zvracení. Tyto problémy se nemusí objevit bezprostředně po jídle, ale i po několika hodinách, či dokonce dnech (v případě, že dáváte nové krmivo pravidelně).

Aby se těmto problémům předešlo, doporučuje se přecházet velmi pomalu. To znamená nejprve smíchat staré a nové krmivo cca 1/10. Stačí do misky zamíchat pár granulek, aby si kočka zvykla na cizí vůni. Každý den poté můžete do krmiva přimíchávat více a více nových granulí. Přechod na nové krmivo tak může trvat i týden až 14 dní.

Krmení kočky

Kdy zbystřit

I přesto, že zvracení ne vždy značí problém, měli byste být opatrní a kočku mít pod dohledem. A jak poznat, že vaši kočičku něco trápí?

 • Zvrací vícekrát denně.
 • Vyvržený obsah či výkaly obsahují krev.
 • Objeví se další střevní problémy – průjem, bolest břicha.
 • Je apatická a malátná – Kočka nereaguje na běžné podněty, schovává se a nemá zájem o hraní.
 • Má horečku – Kočky mají vyšší tělesnou teplotu než lidé, pokud ale máte podezření na horečku (víc než 39 °C), neváhejte s návštěvou veterináře.
 • Odmítá jídlo a pití – Máte-li podezření, že kočka nejí či nepije, zkuste jí dát její oblíbené jídlo (pamlsek či kapsičku). Pozor, nezaměňujte s trucováním: Pokud jste vyměnili krmivo za jiné, kočce nemusí nové jídlo chutnat či vonět, a tak jej bude odmítat. V tomto případě doporučujeme zvolit jiné krmivo a nesnažit se kočku přeučit hladovkou. Mohlo by to narušit její trávicí systém.

Objeví-li se alespoň jeden z výše uvedených příznaků, doporučujeme co nejdříve navštívit veterináře. Pokud to není možné, volejte veterinární pohotovost. Můžeme vás ale uklidnit, ve většině případů se opravdu jedná jen o očistu žaludku či podráždění. Proto se vždy snažte zachovat klid, ať zbytečně nevystresujete kočku.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentáře

 • Profilový obrázek Ivana says:

  Dobrý večer,
  prosím o radu, kočka druhý den nežere a několikrát denně zvrací jasně žlutou tekutinu. Je apatická, nechce hladit, ukrývá se. K vodě jde i pije. Děkuji za odpověď. Ivana