Jak posílit imunitu psa (nejen) v době koronaviru

Pes koronavirus


30. 9. 2020

-->

Pravý podzim s plískanicemi a sychravými dny, které strávíme zabalení v posteli pod dekou se spoustou kapesníků a rýmou až na půdu, už je skoro tady. Toto roční období ale bývá velmi náročné i pro naše čtyřnohé kamarády, kteří mohou trpět podobným způsobem jako my. Naštěstí existuje spoustu možností, jak lze případným problémům do velké míry předejít.

Mazlíčci a koronavirus

Hned na začátku je třeba zodpovědět základní otázku, o které panují v poslední době značné nejasnosti „Mohou psi chytit koronavirus?“ Příklady z celého světa naznačují, že to pravděpodobně možné je. Jak rozšířený virus mezi zvířaty je a jaký má u nich průběh však zůstává stále spíše neznámou. „Bohužel stále nemáme žádné aktuální studie, kterými bychom mohli podložit, jak rychle se virus ve zvířecí populaci šíří, ale dle mého názoru není potřeba se o psy a kočky strachovat. Věřím, že pokud by byl strach na místě, tak jsme to již dávno pocítili. Zároveň je ovšem potřeba mít se na pozoru a zbytečně nevystavovat své mazlíčky případnému nebezpečí, zvlášť teď na podzim, který je pro ně velmi náročný,” říká Zuzana Novotná ze společnosti Spokojený pes.

Pravidelné procházky a dostatek pohybu

Jak tedy posílit imunitu vašeho chlupáče? Základem je dopřát mu dostatečné množství pohybu, které prospívá správnému proudění krve a napomáhá fungování plic, srdce a dalších orgánů. Venku se totiž pes setká s mikroorganismy, na které v domě či bytě nemá šanci narazit a vytvoří si k nim jistou obranyschopnost, což mu napomůže v budoucím životě.

Co se týče konkrétních aktivit, se psem můžete chodit běhat, brávat ho na delší výšlapy nebo krátké procházky. Přes deštivý podzim je ovšem důležité udržet psa v suchu a teple, jinak hrozí riziko nachlazení. Využít k tomu můžete například nějaký teplý nepromokavý obleček. Chybu neuděláte ani s plaváním či chozením na různá cvičící hřiště, kterých v Česku vzniká stále větší množství. A pokud nemáte čas na tyto aktivity vy osobně, zeptejte se zbytku rodiny, přátel nebo se podívejte na internet, zda ve vašem okolí neexistuje společnost, která by podobné služby nabízela. Určitě něco najdete.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Ultra teplý obleček Hurtta

Hlavně psa nestresovat

Velké množství stresu má negativní účinky nejen na lidi, ale také na psy. Stres a úzkosti u psa oslabují fungování imunitního systému a ten je tak následně náchylnější k různým nemocem a infekcím. Existuje několik indikátorů, které mohou napovědět, zda je váš pes ve stresu, např. zrychlené dýchání, ničení věcí v bytě, ukrývání, chvění či vyprazdňování v domě.

Váš čtyřnohý kamarád se ale stresu může úspěšně vyhýbat, stačí, když mu budete dávat pravidelně krmení, budete mu věnovat svou pozornost skrze různé procházky a hry a zároveň mu dopřejete dostatek spánku a odpočinku. Také není dobré ho nechávat často a dlouho o samotě, ale naopak ho brát s sebou. Na podzim každý z nás podniká řadu návštěv u známých či rodiny a pro vás i pro vašeho mazlíčka bude skvělé, když tyto návštěvy absolvuje s vámi. A pokud jste zvyklí dělat dlouhé procházky za každého počasí, doporučujeme pořídit na převážení v autě speciální autopotah, který zajistí, že vaše zadní sedadla zůstanou čistá a váš pes pěkně v suchu a teple.

Autopotah na zadní sedadlo Trixie

Nezapomeňte na očkování a prohlídky u veterináře

Jakkoliv pro žádného z nás není příjemné vidět, jak je do jejich miláčka vpichována jehla a slyšet, jak při tom kňučí, je nesmírně důležité všechny typy očkování zdárně absolvovat. Právě skrze očkování totiž můžeme předejít velkému množství nemocí a značně tak usnadnit našemu čtyřnohému příteli život. Zvlášť jeden neduh může vašemu chlupáčovi zavařit, jak říká expertka Zuzana Novotná z firmy Spokojený pes: „Na podzim se šíří tzv. psincový kašel neboli psincák, takže určitě doporučujeme zvážit očkování právě proti této nemoci. Stejně tak není radno podceňovat pravidelné veterinární vyšetření, které mohou objevit potenciální problémy a utnout je hned v zárodku. Při jakémkoliv podezření je obecně dobré nasadit chlupáčovi klidový režim a poradit se s veterinářem, jak postupovat dále.“

Pro předejití jakýmkoliv zdravotním komplikacím je dobré používat kvalitní doplňky stravy, které mohou psům dodat potřebné vitaminy a minerály a pomoci jim tak nejen se zlepšením imunity, ale i zažívání či oběhového systému. Použít můžete přírodní doplňky krmiva i tabletky na posílení imunity.

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.