Dědičné oční vady u psů

Dědičné oční vady u psů


24. 9. 2021

Mezi nejčastější onemocnění očí u psů patří například zánět spojivek, který se projevuje zarudnutím spojivek a hnisavým, vodnatým výtokem z oka. Existují však také onemocnění očí, která mají genetické predispozice a objevují se u různých plemen. Proto je důležité vyšetřit i na pohled zdánlivě zdravé jedince a sledovat výskyt dědičných očních vad v rodokmenu psa.

Dědičnými očními vadami se zabývá veterinární oftalmolog, který se věnuje vyšetření a měření zraku a léčbě očních chorob. Vyšetření začíná důkladnou analýzou zdravotního stavu psa.

Anomálie oka u kolií (CEA)

Anomálie oka neboli syndrom sklerální ektázie se rozvine u toho psa, který zdědí po obou svých rodičích zmutovaný gen. Toto onemocnění se tedy dá regulovat genetickým testováním vrhů a spojením vhodných jedinců. Test se provádí buď výtěrem z ústní sliznice, nebo z krve. Anomálie oka se může projevovat odlišným zbarvením očí nebo zhoršeným zrakem (pes se špatně orientuje v prostoru).

Jak již název vypovídá, toto onemocnění postihuje zejména border kolie, sheltie, dlouhosrsté i krátkosrsté kolie nebo také australské ovčáky. Bohužel však zatím neexistuje žádná vhodná léčba.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Katarakta

Kataraktu lze popsat jako jakýkoliv zákal čočky, který negativně ovlivňuje vidění psa. Buď může postihovat celou čočku, nebo jen její část. Šedý zákal se dá odstranit pouze chirurgickým zákrokem. Podle laboratoře Genomia je katarakta velmi častou chorobou, která postihuje více než 70 psích plemen. Patří sem například bišonek, belgický ovčák, jezevčík, jorkširský teriér nebo pudl.

Progresivní retinální atrofie (PRA)

Progresivní retinální atrofie v sobě skrývá řadu onemocnění způsobených známými, ale také dosud neznámými mutacemi. Existuje hned několik druhů PRA. Poprvé byla rozpoznána u setrů a následně i dalších psů, a dokonce i vlků.

Hlavním příznakem je noční slepota a následná postupná ztráta zraku denního vidění. Postupně dochází k odumírání světločivných buněk sítnice. Toto dědičné onemocnění nejčastěji postihuje například kolie, labradory, mastify, čínské chocholaté psy, pomeraniany a další plemena.

Slepý pes

Glaukom

Jedná se o bolestivé onemocnění psů, které je známé i u lidí. Je provázeno nitroočním tlakem, pes se kvůli bolesti může snažit otírat oko o zem nebo různé předměty. Dalšími známkami jsou zarudnutí oka, vypouklé oko nebo ho pes může mít neustále zavřené. Pokud je poškozen i zrakový nerv, může dojít k celkové ztrátě zraku. Glaukom se vyšetřuje tzv. tonometrem – oko psa se nejdříve znecitliví očními kapkami, následně se tonometr přiloží na povrch oka a změří se síla jeho tlaku.

Další oční vady

Mezi další oční vady patří například i ojedinělá anomálie růstu řas nebo cysty na duhovce. Cysty jsou měchýřky naplněné tekutinou, které se mohou podílet na vzniku glaukomu. Jsou viditelné pouhým okem a nejčastěji postihují německé dogy nebo retrívry.

Pokud se chcete vyhnout dědičným očním vadám, pořiďte si štěně s průkazem původu po uchovněných a zdravých rodičích. Chovatel vám k nahlédnutí poskytne certifikát, ve kterém se nachází údaje o tom, že je pes buď přenašeč, nebo tzv. clear – čistý bez vad.

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *