Jak vybrat granule pro psy?

Jak vybrat granule pro psy?
Partner


16. 12. 2020

Spolupráce

„Jaké granule mám svému psovi koupit?“ patří mezi jeden z nejčastějších dotazů mezi pejskaři. Odpověď na tuto otázku není vždy jednoznačná. Mnohem více než samotná značka krmiva je důležité, aby majitelé hafanů věděli, podle čeho vybírat a jaké údaje na obalu granulí by měli sledovat.

Pes sám kvalitní granule nepozná

Čtyřnozí strávníci nebývají vybíraví. Naopak většinou ochotně přijímají různé příchutě i značky krmiv a prakticky by snědli všechno, na co přijdou, bez ohledu na kvalitu. Úkol vybrat ty nejlepší granuly pro psy, které odpovídá jejich potřebám, je tedy především na jejich majitelích. Jako první si musíte uvědomit, že stejně jako u lidí, tak i v případě hafanů neexistuje jedna universálně nejlepší strava. Každý má jiné požadavky, které je zapotřebí respektovat.

Věk, velikost a speciální potřeby psů

Na každých granulích najdete napsanou specifikaci, pro jaké psy se hodí. Samozřejmě není nutné se jí striktně držet, ale poslouží jako dobré vodítko. Rozlišení se obvykle týká věku psa („senior“, „adult“, „pupppy“), velikosti v dospělosti („small“, „medium“, „large“) a dalších speciálních nároků. Toto dělení má své opodstatnění. Zatímco například malá plemena dospívají rychle a mají velké množství energie, kterou musejí brát z potravy, naopak obří rasy rostou pomaleji, zato mají ve štěněčích letech kvůli vyšší hmotnosti velké nároky na správný vývin pohybového aparátu. Svou roli pak samozřejmě hrají i rozměry samotného krmiva. Granule pro velké psy se budou malým rasám špatně kousat, zatímco příliš malé kousky neumožní obřím plemenům dostatečné žvýkání a tím přirozené odstraňování zubního plaku. Velikosti psa a jeho spotřebě potravy je často přizpůsobený i objem balení granulí.

Mezi další specifikace, které najdete uvedené na obalu, patří aktivita psa. Zatímco štěňata a aktivně žijící psi potřebují více živin, senioři, kastrovaní psi nebo ti s nadváhou zase budou více prospívat po dietním krmivu. Pokud má váš hafan nějaké zdravotní problémy, například alergie či zažívací obtíže, dívejte se po granulích označených jako „sensitive“ neboli pro citlivé psy.

Jak vybrat granule pro psy?

Čtěte složení granulí

Nejlepším způsobem, jak poznat kvalitu krmiva, je podle jeho složení. To je každý výrobce povinný uvádět. Spolehlivý test granulí pro psy vám ušetří čas s pročítáním obalů a se studováním velkého množství informací, avšak na základě obsažených ingrediencí si můžete udělat porovnání i sami doma.

Pes, jakožto masožravec, potřebuje především živočišné bílkoviny. Maso by proto mělo být uvedené na prvním místě ve složení. Čím větší procento ho budou granule obsahovat, tím lépe. Ale pozor – je velký rozdíl mezi sušeným masem (na obalu uváděno jako „dehydrované“, „sušené“ nebo „moučka“) a čerstvým masem (na obalu uváděno jako „maso“, nebo přímo „čerstvé maso“). Čerstvé obsahuje přibližně 70 % vody, tudíž ve zpracovaných granulích zůstane jen 30 % na obalu uváděného množství.

Mezi další žádoucí živočišnou složku patří tuk. Jeho vyšší množství je vhodné především u dospívajících a aktivních psů. Každé granule pak také obsahují rostlinné produkty. Zatímco zelenina, rýže nebo třeba brambory jsou pro psy zpravidla dobře stravitelné, kukuřice, sója či pšenice a jiné obiloviny by měly být v minimálním množství nebo by se vůbec v krmivu neměly vyskytovat. Jejich pravidelným zkrmováním můžete z dlouhodobého hlediska psovi způsobit trávicí potíže, alergie a jiné problémy.

Pozor na reklamy a triky prodejců

Správné granule potřebují nejen ideální poměr všech surovin, ale také jejich dobrou kvalitu. I tu můžete vyčíst z jednoduchého složení krmiva. Pokud je nějaká složka jen zbytkový odpadní produkt nevalné kvality, bývá uvedená jako „masová moučka“, „živočišný tuk“ či jako „vedlejší produkty živočišného nebo rostlinného původu“. Zkrátka není přesně specifikováno, o jakou ingredienci se jedná a jaký má původ. Takovým granulím se vyhněte obloukem a chtějte přesnou deklaraci. Ta bývá značená jako „kuřecí maso“, „moučka z hovězího masa“, „lososový olej“ nebo třeba „rýže“.

Je dobré vědět, že označení „prémiové“, „superprémiové“, „holistické“ a jiné může výrobce používat zcela libovolně. Tyto názvy obvykle jen pomáhají rozlišit dražší a levnější řadu v rámci jedné značky. Nejsou přitom upravené žádnou zákonnou normou a nevypovídají nic o kvalitě krmiva. Také se nenechte zlákat líbivými reklamami v televizi. Firmy, které investují především do své propagace, mnohdy šetří na kvalitě granulí. Při nákupu se řiďte raději nezávislými testy opírajícími se o reálné složení krmiva a při nákupu se podívejte spíše do specializovaných obchodů s chovatelskými potřebami než do potravin či drogerií. V supermarketech velmi často narazíte na výrobky pro psy, které kladou důraz na nízkou cenu na úkor složení odpovídajícího potřebám psa.

Partner

Autorem tohoto článku je partner, se kterým jsme navázali spolupráci.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *