Agility – psí sport plný adrenalinu

Agility – psí sport plný adrenalinu
Profilový obrázek


9. 4. 2021

Přemýšlíte, jakému psímu sportu se budete věnovat se svým psem? Slyšeli jste už o agility? Agility je psí sport, při kterém tým tvořený z psovoda a psa musí zdolat očíslovanou překážkovou dráhu za co nejkratší čas. Psovod svého psa provádí po parkuru a pomocí gest, slov a očního kontaktu se ho snaží korigovat až do cíle.

Tento sport se velmi podobá koňskému parkuru. Poprvé byl představen v Londýně v roce 1987 na mezinárodní výstavě psů Crufts jako doplňkový program a odtud se následně rozšířil do celého světa a získal si velkou oblibu.

Každý pes může běhat agility

Jaké plemeno je na tento sport vhodné?

Agility je vhodný sport pro jakékoliv plemeno, nezáleží ani tak na věku, jako na zdravotním stavu psa. Pes, se kterým chcete běhat agility, by měl mít dobrý zdravotní stav a neměl by mít problémy s klouby. Pokud máte jisté obavy, poraďte se se svým veterinářem, zda je pro vás tento sport vhodný.

Agility běhají malé děti, mládež i dospělí lidé. Je to zábava vhodná pro kohokoliv, kdo stojí o to trávit čas se svým psem. Některá plemena, jako například border kolie, mají však díky své obratnosti a rychlosti větší šanci stát se úspěšným šampionem než jiná. Neznamená to však, že každé štěně bude mít k agility ty správné predispozice.

Kladina – zónová překážka

Jak takový agility parkur vypadá?

Obtížnost parkuru závisí na rozmístění překážek a ty se skládají ze tří druhů – skokové, zónové a průběžné překážky. Mezi skokové překážky patří jednoduchá a dvojitá skoková překážka, zeď, kruh a skok daleký. Zónové překážky jsou takové, na kterých se pes musí dotknout nohama nástupní i sestupní zóny, a řadí se mezi ně áčko, kladina a houpačka. Mezi průběžné neboli ostatní překážky patří tunel látkový, tunel pevný a slalom.

Skočí můj malý pes tak velkou překážku? Aneb kategorie

Nemusíte se bát, že váš bišonek neskočí tak vysokou překážku jako australský ovčák. Na mezinárodních soutěžích existují tři kategorie ve velikosti S (small) pro psy v kohoutku měřící ve výšce pod 35 cm, M (medium) pro psy měřící v kohoutku více než 35 cm a méně než 43 cm a kategorie L (large) pro psy měřící v kohoutku více než 43 cm. A na národních soutěžích konajících se na území České republiky existuje dokonce pět výškových kategorií – XS, S, M, ML a L. Pro každé plemeno tedy existuje speciální výšková kategorie, ve které může závodit.

Agility se můžete věnovat jak rekreačně, tak i závodně. Každý pes, který se má zúčastnit závodu, musí vlastnit výkonnostní průkaz, do něhož se zapisují jeho výsledky. Existují také takzvané neoficiální závody, kterých se mohou zúčastnit psi bez průkazu původu nebo týmy začátečníků, kteří se připravují na oficiální závody.

Jak a kdy začít s agility?

Každý pes, se kterým máte v plánu běhat agility, musí perfektně zvládat základní poslušnost. Zejména pak odložení je v agility velmi důležité. V okolí svého bydliště si najděte organizaci nebo trenéra, který se výcviku agility věnuje. S výběrem nespěchejte a dejte i na recenze ostatních agiliťáků.

V první řadě se tedy začněte věnovat výcviku základní poslušnosti a zjistěte, co vašeho psa nejvíce motivuje. Zda je to plyšová hračka, balonek nebo kus masa. S výcvikem agility se dá začít i ve štěněcím věku. Neznamená to však, že ho hned budete učit skákat přes překážku. Můžete ho ale naučit například tah na hračku směrem vpřed nebo obíhání kuželů, což se vám při tréninku agility bude poté velmi hodit.

Slalom

U velkých a středních plemen psů se s pravidelným tréninkem doporučuje začínat až v jednom roce, s menšími plemeny můžete začít o pár měsíců dříve, ale vůbec není kam spěchat. Je to z důvodu vývinu stavby těla psa. Raději si užívejte štěněcí období, hrajte si a socializujte psa s okolním světem. Můžete také své štěňátko pravidelně brát na cvičák nebo závody, aby si zvyklo na závodní atmosféru a spoustu psů kolem.

Tento psí sport, který je velmi oblíbený u psů i pejskařů, má hned několik výhod. Nejen že prohloubíte vztah se svým psem, ale naučíte ho také samostatnosti a v neposlední řadě si zlepšíte fyzičku. Pokud chcete být úspěšní, měli byste začít pracovat i na sobě mimo parkur a věnovat se třeba kondičnímu cvičení nebo běhu, který můžete praktikovat i se svým psem.

V agility by především mělo jít o zábavu a radost ze společně strávené chvíle se psem. Pokud vašeho psa tento sport příliš nezaujal, tak ho netrapte a vyzkoušejte jiný typ psího sportu.

Profilový obrázek

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *