Afghánský chrt – elegán s divokým srdcem

Afghánský chrt


9. 11. 2020

-->

Afghánský chrt patří mezi nejstarší plemena psů. Podle analýzy DNA a archeologických nálezů jeho původ sahá až do dob Sumerské říše. Původně symbolizoval vysoké společenské postavení, čemuž i dnes odpovídá jeho vznešený vzhled a vrozený temperament. Díky své vysoké a silné tělesné stavbě s dlouhými končetinami byl v minulosti chován také jako lovecký pes a účastník psích dostihů. A právě odtud pramení jeho lovecké instinkty, svéráznost a notná dávka tvrdohlavosti. Není tedy vhodný pro nezkušené chovatele.

Historie plemene

Základ plemene položili původní lovečtí chrti z oblasti dnešního Afghánistánu spolu s perskými chrty saluki, kteří byli využíváni pro lov gazel. Tvrdý a hornatý ráz krajiny předurčil prvotního afghánského chrta k samostatné práci bez kompromisů. Tehdy ale lov nebyl jediným jejich uplatněním. Pomáhali také pastevcům hlídat stáda a obydlí, za což byli vysoce ceněni. Za zranění či usmrcení těchto hlídacích psů dokonce stihl viníka trest smrti.

Významným krokem pro afghány bylo převezení prvních chrtů do Anglie koncem 19. století. Šlechta začala využívat chrty na psí dostihy a prezentovala je jako symbol společenské prestiže. Do dřívějšího Československa se první afghánský chrt dostal až v roce 1965, kdy si jej dovezl ředitel liberecké zoo.

Vzhled plemene

V tomto plemeni se snoubí vrozená hrdost a vznešená důstojnost. Stále patrný orientální výraz podtrhuje celkovou eleganci afghánského chrta. Hedvábně jemná dlouhá srst může nést všechny barvy. Hlava se vyznačuje protáhlým čenichem, kratšími chlupy a nízko nasazenýma ušima, které jsou bohatě osrstěné. Rovný hřbet plynule přechází k zatočenému ocasu. Hluboký hrudník a silné tlapy jsou jako stvořené k dlouhému běhu. A ačkoliv afgháni dorůstají v kohoutku až k výšce 74 cm, jsou poměrně lehcí. Samci váží maximálně 27 kg.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Povaha

Jestliže se rozhodnete pro tohoto psího aristokrata, musíte mít vždy na paměti jeho původní využití – samostatný lov. Pustíte-li ho během procházky na volno, nezřídka se stane, že se s unaveným psem setkáte až za několik hodin. Afghánský chrt má silně vyvinutý orientační smysl a skvěle se vyzná i v nepřehledném terénu. Jakmile uvidí možnou kořist, nepomůže přivolání ani píšťalka. Můžete se setkat s názorem, že chrti jsou hloupí. Není to však pravda, jen se pro svou uzavřenou povahu nedokážou přizpůsobit stereotypnímu drilu. Pokud však uzná za vhodné, učí se velice rychle a radostně. Především otevírat lednici i dveře.

Svou rodinu bezmezně miluje a potřebuje být součástí lidské smečky. Proto také absolutně není vhodný do kotce. K dětem chová značnou náklonnost a leccos od nich trpělivě snese. Výcvik by měl vést zkušený člověk. Afghánský chrt potřebuje vlídnou důslednost. I přes to se stává, že pes podlehne své impulzivitě a odmítne povel splnit. Netrestejte jej, ať nezradíte jeho citlivou duši.

Nároky na pohyb

Afghánský chrt vyžaduje dostatek vašeho času. Má velikou potřebu pohybu, kterou však neuspokojíte běžnou procházkou. Nadchnete ho pravidelným během, klidně i u kola. Ideálním sportem je však coursing. Pronásledování utíkající kořistí je přesně tím, k čemu byl stvořen. Lehkost a elegance chrta při volném běhu je dechberoucím zážitkem. Je-li pes poté dostatečně unavený, rád lenoší v posteli či na gauči. Nejideálnějším prostředím je pro něj velký dům s oplocenou zahradou.

běžící afghánský chrt

Péče a zdraví

Štěně musíte kvůli dlouhé srsti od malička zvykat na pravidelné rozčesávání a koupání. Pozornost věnujte především okolí uší, aby nedocházelo k zánětům. Při procházkách v přírodě se afghánským chrtům zamotávají do dlouhých chlupů větvičky, listí a bodláčí. Je třeba s sebou nosit kartáč a průběžně nečistoty odstraňovat, aby práce na bohaté srsti nepřišla vniveč. Afgháni jsou obecně zdravým plemenem, ale i zde se můžete setkat s dysplazií kyčelních kloubů, různými alergiemi a dalšími neduhy.

Odmalička jsem velkou milovnicí všech zvířat a koček především. Vždy jsem měla snahu se o všechny nalezence starat a poskytnout jim útočiště. To mi zůstalo dodnes, stejně jako moje láska z dětství – perský kocourek Tom, který je dnes už senior. Jako zapálenou chovatelku mě proto psaní pro Mazloun velice těší a mám radost, že mohu své chovatelské zkušenosti předávat dál.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.