Chcete si pořídit domácí kočku? Spočítejte si náklady

Chcete si pořídit domácí kočku? Spočítejte si náklady
SpokojenýPes.cz


20. 5. 2019

Vlastnit domácí kočku není jen tak. Zodpovědný chovatel by měl vědět, jak náročné to může být, a to jak po stránce čistě praktické, tak i po stránce finanční. Proto jsme za vás náklady spočítali. A pokud nejste ochotni nebo nemůžete pokrýt všechny výdaje, tak si raději domácí šelmu nepořizujte. Zvíře pak skončí v útulku, nebo dokonce na ulici.

Náklady, které vás neminou

To jsou výdaje, kterým se zkrátka žádný poctivý chovatel nevyhne. Každá kočka potřebuje určitou sadu věcí a základní veterinární péči, bez níž se neobejde a vy do ní budete muset investovat.

  1. Krmivo – „Zapomeňte na levné granule z hypermarketu. Pokud chcete zvíře zdravé a šťastné budete muset investovat do kvalitního žrádla,” vysvětluje produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná. Pytel takových 8 kg granulí vás vyjde zhruba na 600 Kč. To je cena za luxusní večeři, kterou když oželíte, tak zajistíte kočce stravu na tři měsíce.
  2. Toaleta a stelivo – Nechcete mít pokálený celý byt či dům? V tom případě byste měli počítat s výdaji na kočičí toaletu a stelivo. Obyčejné plastové WC pořídíte do 200 Kč. Velmi oblíbené stelivo značky Brit Fresh v 10 kg verzi za zhruba 130 Kč by mělo vydržet jedné kočce až tři měsíce.
  3. Kastrace – Každý veterinář si za kastraci kočky účtuje jinou cenu. Nicméně počítejte s tím, že u kvalitního veterináře zaplatíte za zákrok okolo 2500 Kč.
  4. Očkování proti vzteklině – Na rozdíl od psů není očkování proti vzteklině u koček dáno zákonem. Česká republika je navíc prostá vztekliny. To znamená, že riziko, že se neočkované zvíře nakazí vzteklinou, je minimální. Přesto se očkování doporučuje. Vzteklina je smrtelné onemocnění a může se přenést i na člověka. Cena se pohybuje okolo 300 Kč.
  5. Každoroční pravidelná kontrola – Důkladná kontrola celého těla vás přijde zhruba na 150 až 200 Kč. Existuji i kliniky, kde vám zvíře zkontroluji zdarma.
  6. Neočekávané výdaje – Existuje tolik různých důvodů, kvůli kterým budete muset neplánovaně navštívit veterináře, že nemá smysl se snažit kalkulovat konkrétní částku. Proto si pro jistotu každý měsíc odložte 500 Kč stranou nebo si zařiďte kreditní kartu, kterou budete používat pouze a jen na tento druh výdajů.

Kolik stojí uživit kotě.

Cena za nezodpovědnost

Počet zatoulaných koček je v České republice rok od roku vyšší. Podle Eurostatu jich skončí na ulici ročně až 28 tisíc. Útulky jsou na mnoha místech přeplněné a další zvířata nebývají z kapacitních důvodů přijímána. Podle občanského zákoníku by se o navrácení ztraceného zvířete zpět k majiteli měla starat obec, to se však v praxi příliš neděje. Tisíce koček tak ročně padne za oběť myslivcům, kteří mají povolení k odstřelu toulavých jedinců. Myslete na to, než si kočku pořídíte. Cena za nezodpovědnost může být v tomto případě opravdu vysoká.

Nemůžete si kočku dovolit? Staňte se dobrovolníkem

Být zodpovědným majitelem domácí kočky vyžaduje lásku, péči, čas ale i dostatek financí. A pokud si kočku z finančních důvodů nemůžete pořídit, tak udělejte opravdu nesobeckou věc a staňte se dobrovolníkem v útulku. Většina útulků bude za každou ruku navíc vděčná. Vy se na vlastní kůži přesvědčíte, jakou cenou se platí za nezodpovědnost a zároveň budete mít možnost starat se o zvířata, které milujete.

SpokojenýPes.cz

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *