Také Váš pes, kočka nebo i kůň mohou trpět alergií

Alergie u zvířat
SpokojenýPes.cz


23. 8. 2016

Stejně jako my lidé, také domácí mazlíčci a chovná zvířata žijící v naší těsné blízkosti trpí stále častěji různými alergiemi. Jejich příčiny jsou různé – vadí především plasty a z nich neustále se uvolňující chemické látky, chemie v kosmetice, úklidových prostředcích a osvěžovačích vzduchu – stejně jako jsou různé projevy. Co dále alergii u zvířat způsobuje, jak ji odhalit a jaká je léčba a prevence? Přečtěte si v našem článku.

Svědivé záněty na kůži psů a koček mohou znamenat alergii

Nečekejte, že bude vaše kočička kýchat, otečou jí ouška anebo dostane rýmu. Alergie se nejčastěji projevuje na kůži. Psi a kočky mají totiž alergicky citlivé buňky umístěné právě pod srstí. Nejčastějšími projevy alergie jsou proto nadměrné škrábání, zanícení, různé ekzémy či zarudnutí ušních boltců. Časté jsou i problémy trávicího ústrojí, které se projevují v podobě zvracení, průjmu a plynatosti.

U každého zvířete se může objevit i několik alergických projevů najednou. Jejich přehlížení může vyústit v úporné kožní problémy a chronické žaludeční a střevní potíže. Enormnímu zhoršení v podobě vykusování srsti, hubnutí anebo zpomalení růstu u mláďat je nutné zabránit včasnou návštěvou u veterináře a okamžitou léčbou.

Některá plemena trpí alergiemi častěji

Alergický je dnes každý sedmý pes. Některá plemena jsou k alergiím náchylnější, může se tedy jednat o následek šlechtění. Svědčí o tom i náchylnost určitých plemen k některým onemocněním. Alergie je u psů také dědičná. Velmi často se takto přenáší z rodičů na potomky atopický ekzém. Psí alergiky nalezete mezi všemi psími plemeny. Odborníci se shodují na tom, že největším problémem jsou alergie u menších rodinných psů, jako je jorkšír, čivava apod.

Hovězí maso anebo i bleší kousnutí

Mezi běžné psí alergie patří přecitlivělost na prach a roztoče, plísňové spory či různé bakterie a kvasinky. Často se vyskytujícím problémem je i alergie na bleší kousnutí. Samostatnou kapitolou jsou potravinové alergie.

illdogboxer

Potravinové alergie způsobuje průmyslová strava

Není se čemu divit, že alergií nejvíce přibývá u zvířat, která jsou v téměř neustálém kontaktu s lidmi. Domácím zvířatům neprospívají dráždivá aditiva v některých průmyslově vyráběných krmivech a nezřídka kdy také látky z vařené stravy. Ať už se jedná o zbytky od oběda nebo plátek výběrové šunky, opravdu platí, že do psího a kočičího jídelníčku nepatří, a mohou oslabovat jejich imunitní systém. Potravinové alergie jsou totiž v podstatě nepřiměřenou odpovědí imunitního systému na podání určité potravy.

Potravinovým alergenem u psů je kuřecí, hovězí, vepřové maso, dráždivé reakce vyvolávají ale také obiloviny, sója či vejce. Alergii může vyvolat i špatně strávená bílkovina. Vyhněte se náhodné a časté změně krmiva bez znalosti vhodného složení. Pejskovi tak pouze přitížíte. Pokud si nejste jisti, která složka krmiva by mohla vašemu čtyřnohému kamarádovi vadit, rozhodně nic nepokazíte podáváním hypoalergenního krmiva.

Alergie se projeví většinou až po dvou letech přijímání nevhodného krmiva, resp. dané složky krmiva.  „Na zklidnění nebo potlačení potravinové alergie veterináři nejčastěji ordinují speciální hypoalergenní dietu a pokud nezabere ta, začne se s podáváním léků tlumících alergickou reakci, tedy antihistaminik a kortikoidů,“ říká Soňa Fialková, majitelka e-shopu spokojenypes.cz, který se zabývá prodejem také krmiv pro mazlíčky se speciálními potřebami. Jak vypadá složení takového krmiva?

Například granule Marp holistic jsou vždy jednoproteinové, neobsahují tedy žádnou jinou živočišnou bílkovinu, než která je uvedena v názvu krmiva.  Krmivo je konzervováno přírodně, neobsahuje cukr, sůl ani jiná dochucovadla a vstupní suroviny jsou výborné kvality. V běžných krmivech hojně zastoupenou kukuřici, která je také častým alergenem, nahrazuje v holistických krmivech rýže či proso. K dostání je varianta pro pejsky i kočky.

Losos či zvěřina mohou být řešením

Z jakého důvodu se doporučuje krmivo z ryb, které jsou samy o sobě také alergenem? Losos je umístěn na samém konci žebříčku hodnotícího sestupně možný vliv potravin na vyvolání potravní alergie. Vysoké hladiny omega kyselin mají i u jedinců s předchozími alergickými problémy příznivý vliv na tlumení alergické reakce organismu. Velmi dobře je také snášeno krmivo vyrobené ze zvěřiny. „Je třeba si uvědomit, že práce na nápravě rozvráceného zažívání alergického zvířete je dlouhodobá záležitost. Alergie odeznívají velmi pomalu a proto je nutné zvíře krmit nedráždivým krmivem bezvýhradně. I malý kousíček nevhodné potravy (sýra, kuřecí kůže, rohlíku atp.) může veškerou vaši snahu vrátit o několik týdnů i měsíců nazpátek,“ dodává Soňa Fialková z e-shopu Spokojenypes.cz.

Neriskujte zdraví vašeho kamaráda

Pokud máte pochybnosti o zdraví vašeho mazlíčka a domníváte se, že by se mohlo jednat o alergii, sami to pravděpodobně nepoznáte, protože diagnostikovat ji je poměrně náročné. Jako vždy platí, že první je na místě odborné vyšetření u veterináře.

SpokojenýPes.cz

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 komentáře