Vybavení bytu a prach poškozují zdraví koček domácích

Vliv bromovaných zpomalovačů hoření na zdraví koček
SpokojenýPes.cz


10. 3. 2020

Vědci ze Stockholmské univerzity ve své studii odhalili závažné příčiny vzniku nemocí domácích koček. Jsou to bromované zpomalovače hoření, toxické látky, které mají především chránit člověka a jeho majetek. Dokáží totiž zabránit vzniku a šíření požárů. A bohužel také ovlivnit hormonální systém koček i lidí.

Jsou uvnitř každé budovy

Bromované zpomalovače hoření téměř s jistotou najdete u sebe doma, v práci anebo ve škole. Jsou totiž přidávány do plastů a pryskyřic, tedy matrací, čalouněného nábytku, stavebních materiálů, domovních dekorací, podlahových krytin, textilu, elektroniky nebo do běžných elektrospotřebičů jako mikrovlnná trouba, lednice či televize. Ropné plasty použité při jejich výrobě hoří nadmíru rychle. A právě proto se přistoupilo k masivnímu používání chemických zhášečů. Materiály prosycené těmito látkami nedovolí jinak hořlavým materiálům tak snadno vzplanout.

Bromované retardéry hoření jsou i v přírodě

Zásadním způsobem ovlivňují kvalitu vnitřního prostředí tím, že se z těchto běžných zařízení neustále odpařují. Ze zapnuté televize rychleji, z vypnuté pomaleji. Právě na všudypřítomné prachové částice se tyto vysoce toxické látky dobře vážou. „Pokud si rádi pořizujete nové kousky do domácnosti, ale nemáte čas na pravidelný důkladný úklid a větrání, pak je kvůli zpomalovači hoření ohroženo zdraví vaší kočky v daleko větší míře. Chemické zhášeče lidské tělo odbourává mnohonásobně rychleji než tělo zvířecí,“ říká Zuzana Novotná z chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz.  Jde o rozmanitou skupinu chemických látek s unikátními vlastnostmi, které jsou používané hlavně v nábytkářství, elektronice nebo textilním a plastikářském průmyslu. Při výrobě a likvidaci použitých syntetických materiálů se bromované retardéry hoření ochotně vážou na částice rozptýlené ve vodě a ukládají se tak do sedimentů a kalů. Stejným způsobem se mohou vázat na prachové částice ve vzduchu a transportovat se na velké vzdálenosti i do oblastí s původně nízkou zátěží těmito látkami. Najdete je tedy bohužel i ve zvířatech, jídle, lidské krvi a mateřském mléce.

Jak ovlivňují zdraví koček domácích

Vyděšená kočka

Kočky, které žijí pouze v interiéru, jsou na rozdíl od jejich lidských přátel neustále vystaveny účinkům látek, které mají schopnost dlouhodobě přetrvávat v prostředí a kumulovat se v biologických systémech. Vdechováním kontaminovaného prachu se bromované zpomalovače hoření postupně hromadí v tkáních a zatěžují vnitřní orgány. Mezi nejčastější zdravotní problémy vyvolané těmito látkami, které působí jako tzv. hormonální disruptory (mají schopnost napodobit činnost hormonů), patří narušení činnosti žláz s vnitřní sekrecí, což se nejčastěji týká štítné žlázy. Hovoří se také o problémech spojených s reprodukcí, rakovině či problémech spojených s chováním koček.

Ohroženy jsou také malé děti

Podle studie oregonských vědců, kterou publikovali loni v srpnu, chemické zhášeče dokonce negativně ovlivňují inteligenci dětí a jejich sociální chování. Důvod je jednoduchý: malé děti jsou, podobně jako domácí zvířata, často v kontaktu s podlahami a věcmi, které se povalují na zemi. Často předměty také berou do úst, včetně prachu, který na nich ulpívá. „Děti vystavené konkrétním typům zpomalovačů hoření se daleko více chovaly agresivně a vzdorovitě. Byly hyperaktivní, nepozorné a měly větší sklony k šikaně,“ uvedla Molly Kileová, která výzkum zveřejněný v odborném časopise Environmental Health vedla. Sledované děti týden nosily porézní náramky, jež chemikálie absorbovaly. Rodiče dětí vyplnili zevrubný dotazník ohledně dětí a jejich domovů. Učitelé ze školky hodnotili chování dětí. U vrácených náramků pak vědci určili 1200 chemikálií, které se mohou v lidském těle akumulovat.

Jak snížit dopad zpomalovačů hoření na zdraví

Málokterý člověk naštěstí tráví všechen svůj čas uvnitř budov. Domácí zvířata ale mnohdy nemají na výběr a musí se spolehnout na ochotu svých majitelů brát je ven. „Klíčový je čerstvý vzduch a pravidelný důkladný úklid. Těm zvířatům, které opravdu nelze brát ven, dopřejte každodenní vzdušnou lázeň na zasíťovaném balkonu či okně,“ radí produktová specialistka chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná.

Prach v domácnostech bohužel nelze nikdy dokonale vymýtit. Existuje však soubor opatření, která vám pomohou snížit dopad bromovaných zpomalovačů hoření na zdraví rodiny a zvířat:

  • Pravidelně utírejte a vysávejte prach doma i na svém pracovním stole. Vybírejte si vysavače s tzv. HEPA filtry, jejichž prašná odlučivost je větší než 99 %. Filtry je třeba po zanesení měnit. To platí samozřejmě i pro čističky vzduchu.
  • Syntetické materiály nahrazujte přírodními – sklem, dřevem atd.
  • Zajímejte se o složení spotřebního zboží, které kupujete. Pozor na výrobky z recyklovaného plastu. Často obsahují již zakázané druhy zpomalovačů hoření. Vyrábí se z něj termo hrnky, hřebeny a černé kuchyňské náčiní.
  • Méně je více. Redukujte zbytné věci. Úklid bude potom snazší a rychlejší.
  • Nezdržujte se v zaprášeném a nevětraném prostředí. Máte-li uskladněno na půdě anebo ve sklepě spoustu nepotřebných věcí, zbavte se jich. Prostor pak nezapomeňte pravidelně uklízet a větrat. Raději si na úklid silně zaprášených prostor vezměte roušku.
kočka na parapetu kouká z okna dolů

Čerstvý vzduch je nejlepší prevencí

Budoucnost

Přestože vyspělé státy hledají alternativní sloučeniny a snižují produkci bromovaných zpomalovačů hoření, celosvětově produkce zpomalovačů hoření stoupá a stále více těchto látek se uvolňuje do prostředí. Část těchto látek (Polybromované bifenyly (PBB), Polybromované difenylethery (PBDE), společně se rtutí, olovem a šestimocným chromem) je z důvodu rizika poškození zdraví, zejména kvůli jejich vlivu na plodnost, vzniku zhoubných nádorů a dalších závažných onemocnění, v současnosti zakázána Evropskou legislativou směrnicí RoHS z roku 2011. Používají se však zhášeče na jiné bázi, které zatím nebyly dlouhodobě testovány. Další látky jsou doporučeny k přezkoumání. Řada výrobců se také dobrovolně rozhodla bromované zpomalovače hoření ze svých výrobků zcela vyloučit.

SpokojenýPes.cz

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *