Jak naučit psa aportovat a jaké pomůcky k tomu využít

Aportování


5. 8. 2019

-->

Dobře vychovaný a vycvičený pejsek je výsledkem trpělivosti, odříkání si a píle ze strany chovatele i samotného pejska. S pejskem, který bez problémů reaguje na naše povely, si navíc můžeme užít i spoustu zábavy. Jen si to představte – zelená plocha někde u vody, obloha bez mráčků, oblíbené frisbee, váš chlupáč a vy. Zní to jako letní idylka. Aby se však tato idylka stala realitou, musíme naučit pejska aportovat. Jak na to a jaké pomůcky k výcviku využít?

Kdy s výcvikem začít?

Stejně jako s výcvikem ostatních povelů je nutné začít s aportováním co nejdříve. V zásadě by měl váš pejsek umět povel SEDNI a KE MNĚ, ostatní natrénujete za pár dní. Pokud chcete pejska učit aportovat, měli byste alespoň zpočátku používat oblíbenou hračku, kterou nebudete příliš často měnit.

Chce to hlavně trpělivost

Každý nový povel je pro pejska velkou neznámou, které nerozumí a prakticky neví, co se od něj očekává. Začít byste proto měli v prostředí, které je pejskovi důvěrně známé a kde není příliš mnoho faktorů, které by ho při výcviku rozptylovaly. Nejdůležitější je ocenit každý, i ten sebemenší pokrok a pejska náležité odměnit.

Zlatý retrívr aportuje tenisový míč

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Aportování krok za krokem

1. Začněte v domácím prostředí

S výcvikem je ideální začít přímo u vás v bytě nebo na zahradě, kde pejsek není rozptylován jinými lidmi a psy. Posaďte se na zem a pomocí hračky se snažte vzbudit zájem vašeho čtyřnohého kamaráda. Opatrně hoďte hračku asi metr od sebe a opakujte slovo APORT.  Na hračku nijak neukazujte a nechte pejska, ať si sám přijde na význam tohoto povelu.

2. Aportování na vodítku

Jestliže pejsek během povelu APORT alespoň položí tlapku na aportovaný předmět, nebo se jej dotkne čumákem, máte takzvaně vyhráno. Pejsek pochopil, co se po něm chce a povelu začíná rozumět. Nyní je ideální chvíle vzít pejska ven, musíte totiž natrénovat druhý krok – pejsek se musí naučit přinést míček zpět k vám. Ideálním způsobem je výcvik na vodítku. Pejska si připneme na dostatečně dlouhé vodítko, hodíme hračku a zvoláme APORT. Jakmile pejsek hračku uchopí, následným povelem KE MNĚ jej mírně zatáhneme za vodítko.

3. Opakování je matka moudrosti

S výcvikem nesmíme povolit, i když máme pocit, že pejsek vše chápe. Pejsek si potřebuje tento povel takzvaně zažít. Trénovat tak můžete i na místech, kde se volně pohybují i ostatní psi. Čím vícekrát se vám povel daří, tím méně pejska odměňujte, až nakonec s odměnami úplně přestanete.

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem VseProPejska.cz, který se specializuje na prodej chovatelských potřeb zejména pro malé a střední krátkosrsté psy.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.