Vnitřní parazité: Jak před nimi chránit psy a kočky a jak před nákazou ochránit také ostatní členy domácnosti?

Ochrana psů před parazity


30. 4. 2017

Vnitřní parazity (endoparazity) nelze brát na lehkou váhu. Mohou totiž způsobovat značné zdravotní problémy hlavně u štěňat a koťat, ale bohužel také u lidí. Před škrkavkami a dalšími parazity nelze žádného psa ani kočku stoprocentně chránit. Pro mnohé z chovatelů dokonce překvapivě nikoliv preventivním odčervováním.

Věděli jste, že účinná látka jakéhokoliv odčervovacího preparátu v těle zvířete působí maximálně jeden den a dokáže zabít pouze dospělé červy, kteří už ve střevě psa či kočky jsou? A že riziko přenosu zejména na děti je poměrně vysoké?

Vnitřní parazité u psů a koček

Nejrozšířenějšími střevními parazity u psů a koček jsou škrkavky

Škrkavky psů (Toxocara canis) a koček (Toxocara cati) jsou oblí červi dlouzí až 15 cm. Žijí v tenkém střevě. Vylučují vajíčka, která se trusem dostávají do vnějšího prostředí, kde dozrávají a stávají se zdrojem infekce pro další zvířata, ale i pro lidi. Tato vajíčka jsou velmi odolná a ve venkovním prostředí vydrží až jeden rok. Larvy u lidí mohou způsobit larvální toxokarózu, což je většinou mírné onemocnění s bolestmi břicha, někdy i teplotou.  Psí škrkavky se naštěstí ve střevě člověka nevyvíjejí, ale larvy se mohou usadit v kterémkoliv z orgánů včetně mozku. Odhalit je může jen klinické vyšetření. Inkubační doba je od několika týdnů po několik let.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Příznaky začervení psů a koček:

Všichni vnitřní parazité berou svému hostiteli živiny, proto můžeme pozorovat hubnutí, zaostávání v růstu, zhoršenou kvalitu srsti a někdy i průjem a zvracení. Vajíčka, larvy, články dospělců, které se dostávají řitním otvorem do vnějšího prostředí, dráždí tuto oblast a způsobují lidově zvané „sáňkování“ (jedinec si škrábe řitní otvor o koberec či trávu). U mláďat s toxokarózou můžeme pozorovat typické zvětšení břicha: tzv. „škrkavkové břicho“. U parazitů živících se krví pozorujeme v pozdějších stadiích anemii, natrávenou či nenatrávenou krev v trusu. Napadení vlasovcem se projevuje kašláním, mdlobami, zrychleným a namáhavým dýcháním či srdeční nedostatečností.

Velmi důležité v prevenci je pravidelné vyšetření trusu na přítomnost vajíček, dehelmintizace (odčervování) v případě potřeby a v neposlední řadě odklízení trusu zvířat.

Kočka parazité

Téměř každé mládě se rodí s červy v těle

Proč se odčervují mláďata? Zcela bez červů se bohužel rodí asi jen 5 % mláďat. Většina se nakazí už v těle březí matky. V období gravidity se ve feně „spící“ larvy (opouzdřené a nepostižitelné žádným odčervovadlem) usídlené ve svalech probudí a migrují přes stěnu dělohy přímo do štěňat. A jelikož jsou vajíčka nejrozšířenějších parazitů škrkavek vylučována i do mléka, jsou infikována prakticky všechna mláďata. „Vyšetřování trusu mláďat tedy není nutné a bývá pravidlem štěňata i koťata odčervovat od 3. týdne věku jedenkrát měsíčně až do věku asi 4–5 měsíců. Nejšetrnější pro mláďata bývá léčivo ve formě pasty,“ říká veterinář MVDr. Lukáš Duchek z pražské veterinární nemocnice Vetcentrum.

Pravidelné vyšetření trusu je ke zvířeti nejšetrnější

Po 5. měsíci života je vhodné s automaticky prováděným odčervováním přestat a nosit pravidelně trus na vyšetření. Veterinární lékař pak hledá pod mikroskopem vajíčka (nikoli červy) parazitů. Pod mikroskopem lze vyšetřením trusu odhalit i jiné parazity a pak se dají cíleně vybrat nejvhodnější antiparazitika. Pokud toto vyšetření žádné parazity neodhalí, není třeba odčervovat „naslepo“ a tím zatěžovat organismus psa i chovatelovu peněženku.
Jak často nechat trus vyšetřovat? „To záleží na způsobu života a zátěži parazity. Obvykle se však provádí po šesti až dvanácti měsících. U psů, kteří s oblibou požírají výkaly, nejčastěji kočičí, nebo u psů a koček lovcích myši, hraboše, ptáky atd. nebo u pravidelně zablešených jedinců dokonce každé 3 měsíce,“ dodává veterinář MVDr. Lukáš Duchek.

Paraziti pod mikroskopem

Paraziti pod mikroskopem

Neodčervujte „naslepo“

Každodenní podávání odčervovacího preparátu je nesmysl a například půlroční rozestupy mohou být značně nedostatečné. S očkováním si odčervení tedy nelze plést. Odčervení skutečně pomáhá množství parazitů redukovat a pomáhá tak výrazně snížit riziko přenosu parazitózy na lidi. Jak často je tedy akorát? „Odčervování je potřeba provádět podle toho, v jaké míře jsou zvířata vystavena možnosti nákazy, tedy zda se jedná například o psa žijícího výhradně v domácnosti, či o vesnického psa – útěkáře. Já sama jako chovatel psího sportovce a pomocníka vím, že jsou prostě situace, kdy odčervovat musím. Rozhodně ale ne víc, než je nutné,“ říká Zuzana Novotná, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz

Pravidelné odčervování „naslepo“ se rozhodně nedá doporučit a psa zbytečně zatěžuje. Dospělí psi mívají škrkavky jen velmi výjimečně. U starších psů larvy migrují krví do plic, ale také aktivně pronikají do nejrůznějších orgánů a tkání, kde se opouzdří a v podstatě ničemu nevadí. Jedná-li se však o fenu, jejich čas pravděpodobně přijde v období její březosti.  „Pokud zjistíte červy nebo články tasemnic v trusu vašeho psa (u koček to bývají články tasemnice v okolí konečníku nebo škrkavky či tasemnice ve zvratcích), navštivte veterináře, který vám předepíše správný druh odčervovacího přípravku a za 1–2 týdny nechte vyšetřit trus pro kontrolu účinnosti léčby,“ dodává veterinář MVDr. Lukáš Duchek z pražské veterinární nemocnice Vetcentrum. Jedno vyšetření trusu u veterináře stojí zhruba 150 korun.

Nejen tasemnice je přenosná i na člověka

Mezi nejrozšířenější tasemnice psů a koček patří tasemnice psí (Dipilidium caninum), která je přenosná na člověka. Zvířata se nakazí pozřením blechy, která je nositelem larválního stádia tasemnice psí. Tasemnice potřebují ke svému vývoji mezihostitele. Tímto mezihostitelem bývají teplokrevní, ale také ryby a především blechy. Lidé se mohou nakazit, když je nakažený pes olízne. Tato nákaza může u lidí probíhat bezpříznakově nebo s bolestmi až křečemi v břiše, zvracením a průjmem. Dalším nepříjemným endoparazitem je měchožil zhoubný (Echinococcus multilocularis), který patří mezi nejmenší tasemnice a k nákaze nejčastěji dojde při pozření tzv. mezihostitele, tedy hraboše. Po pozření mezihostitele liškou, psem nebo kočkou se v jejich střevě vyvíjí dospělá tasemnice schopná produkovat vajíčka. Velmi vzácně může dojít k nákaze u lidí, kdy se vyvíjí v játrech a jiných orgánech mezihostitelské larvální stádium tzv. alveokokus. Prorůstání larvy játry může imitovat nádorové bujení, a dokonce metastázovat do jiných orgánů.

Mezi další vnitřní parazity se řadí měchovec psí (Ancylostoma caninum) a měchovec kočičí (Ancilostoma tubaeformae), který parazituje v tenkém střevě masožravců. Psi, kočky, ale například i lišky se mohou nakazit perorální i perkutánní cestou (přes kůži). Infekční larvy měchovce jsou dokonce schopné pronikat i přes kůži chodidel lidí a není tedy zapotřebí jejích vajíčka pozřít. Červ je skutečně schopen proniknout do těla neporušenou kůží a ve většině případů dále putuje pokožkou, což je velmi bolestivé.

Posledním nepříjemným vnitřním parazitem přenosným na člověka je vlasovec psí (Dirofilaria immitis), často označován jako srdeční červ, který parazituje v krevním řečišti hostitele. Vývoj parazita probíhá přes mezihostitele, kterým je komár. V České republice zatím objeven naštěstí nebyl. Nejčastěji se vyskytuje v jižních státech Evropy, dále pak v USA, Kanadě i v Austrálii. Výskyt však byl potvrzen už i v Maďarsku a na Slovensku.

Psí mláďata a děti, dvě rizikové skupiny

Štěňata (či koťata) a děti, dvě rizikové skupiny

Jak se mohou paraziti přenést na lidi

Jakým způsobem se nákaza šíří do lidské populace? Pes anebo kočka, která má ve střevě dospělou škrkavku, vylučuje ve stolici její mikroskopická vajíčka. Přenos na člověka probíhá pozřením infekčních vajíček, což se může stát snadněji, než si myslíte, a to nejen chovatelům či dětem. Především děti patří mezi nejčastěji kontaminované, ale ohroženi jsou de facto všichni, kteří pracují s půdou. Abyste se před nákazou ochránili, je zapotřebí pečlivě dodržovat základní hygienické návyky (mýt si ruce před jídlem, ale také nejíst neomytou zeleninu, protože vajíčka některých parazitů mohou v hlíně čekat i rok na to, než je někdo pozře) a dbát na hygienu rukou u dětí. Jsou známy případy nákazy škrkavkami, ale i toxoplazmózou. Problém bývá v případě opravdu malých dětí, které mají tendenci vše ochutnávat. Platí zde pravidlo, že malé děti by si neměly hrát v trávě, kam chodí vyměšovat zvířata, což bývá bohužel i v parcích.

Druhy antiparazitik (mnoho přípravků je na přírodní bázi)

Antiparazitika jsou k dostání jako léčiva i doplňky stravy. První jmenované odčervovací preparáty jsou dnes k dispozici v široké škále přípravků a také v různých formách ať už jako sirupy, pasty, či tablety.  Pokud už například z důvodu cestování musíte psa často odčervovat, je na místě střídat občas účinné látky v těchto preparátech, z důvodu vzniku možné rezistence.  K dostání jsou u veterinářů a v lékárnách.

chovatelských potřebách seženete přírodní doplňky jako pamlsky a tablety udržující střevní mikroflóru a působící proti parazitům. Obvykle se přidávají ke krmivu. Tyto přírodní přípravky stravy jsou obecně sympatické zejména těm chovatelům, kteří i pro sebe preferují bylinnou léčbu a mají pocit, že nechtějí psa zatěžovat „chemickými“ tabletkami. Šetrné ke zvířeti a zároveň účinné jsou různé bylinné pamlsky s probiotiky či česnekové tablety. „Po důkladném testování můžeme potvrdit, že u testovaných psů došlo k výraznému poklesu počtu střevních parazitů, popřípadě k jejich úplnému vymizení. Oproti chemickému odčervení, kdy pes nebo kočka dostává účinnou látku jednorázově, podávání Herbaxu se děje v malých dávkách, ale pravidelně,“ říká Zuzana Novotná, produktová specialistka největšího českého e-shopu s chovatelskými potřebami SpokojenyPes.cz. Česnekové tablety vytváří nepříznivé podmínky pro střevní parazity. Přípravek má baktericidní účinky, vhodně působí na prevenci zánětlivých stavů a působí antiskleroticky, je tedy velmi vhodný pro starší zvířata.

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.