Bombajská kočka: černý panter na mazlení

Bombajská kočka
Eliška Reznerová


7. 5. 2020

Bombajská kočka patří k poměrně novým a velmi vzácným plemenům. A jak vůbec taková vzácná kočka může vypadat? Pamatujete si černého pantera z Knihy džunglí? Tak přesně tak. Jen je menší a mazlivější.

Původ plemene

Bombajskou kočku vyšlechtila americká chovatelka Nikki Horner v polovině 20. století (1965). V genech tohoto malého pantera se mísí plemeno barmské kočky a americké krátkosrsté kočky. Praví se, že se chovatelce tak zalíbil Bagheera z Knihy džunglí, že si jej chtěla vyšlechtit sama. Zkřížila tedy hnědou barmskou kočku a černou krátkosrstou. Úspěch se dostavil v roce 1965 už při druhém pokusu! Plemeno však bylo uznáno až v roce 1970.

Vzhled bombajské kočky

Na první pohled se může zdát, že bombajská kočka vypadá jako každý druhý Mikeš, co se prochází po vesnici. Stačí se ale podívat blíž a zjistíte, že od běžného evropského plemene se velmi liší. Bombajská kočka má svalnaté štíhlé tělo, dlouhý krk a dlouhé nohy. Srst je černá, lesklá a sametová. Obličejové rysy zdědila bombajka po barmské kočce. Hlavu má tedy trojúhelníkového tvaru s krátkým zahnutým čenichem a výraznou čelistí. Jako korunu krásy nese toto plemeno velké jantarové oči, které bývají mírně vypouklé a posazené blízko u sebe.

Bombajská kočka

Bombajské kočky mají jantarové, žluté až měděné oči a kratší čenich

Povaha

Říkáte si, že musí být tento minipanter dravé torpédo? Právě naopak! Bombajská kočka možná vypadá jako malá verze nebezpečné šelmy, povahově je ale velmi vyrovnaná, klidná a mazlivá. A i když patří k aktivním plemenům – ráda si hraje a má ráda společnost –, není agresivní a jen málokdy mňouká. Se svou tichou a milou povahou se hodí do rodin s dětmi i do rukou všem, kdo hledají přátelskou kočičku, která si ráda přijde pro pohlazení.

Péče o bombajskou kočku

Bombajskou kočku stačí vyčesat jednou týdně. Občasně jí můžete zastřihnout drápky. Pokud však bude kočička venkovní nebo bude mít neustále dostupné škrabadlo, drápky si obrousí sama. Krmivo by mělo být vydatné s dostatkem bílkovin.

A malá zajímavost na závěr: bombajská kočka mileráda a téměř nonstop přede. I přesto je to ale velmi klidné a tiché plemeno, které si vás svým elegantním vzhledem a kamarádskou povahou okamžitě získá.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *