Birma: přátelská kočka s klidnou povahou

Birmanská kočka, birma
Eliška Reznerová


14. 11. 2019

Birmanská kočka patří k opravdovým skvostům v kočičí říši. Díky jejímu vzhledu se do ní na první pohled zamiloval nejeden chovatel. A koho si nezískala svou hebkou srstí v kontrastním zbarvení, toho okouzlila svou klidnou a přátelskou povahou. Birmanská kočka, zkráceně birma, je jako živý plyšák – krásná, hebká a neskonale oddaná svému majiteli. Jednoduše perfektní zvířecí kamarád.

Původ birmy

Plemeno birmanské kočky vzniklo zkřížením perské a siamské kočky. I přesto, že historie těchto plemen sahá daleko do minulosti, patří birma k poměrně „novým rasám“. Oficiálně byla totiž uznána až v roce 1925 ve Francii. Bohužel jak a proč ke křížení došlo, nikdo na sto procent neví. Světem koluje pár historek, která je ale pravdivá, můžeme jen hádat. Jedno víme ale jistě – v zahraničí se birma těší velké oblibě a postupně se začíná rozšiřovat i po České republice.

Popis birmanské kočky

Pro birmu je typická světlá barva srsti a tmavěji zbarvené koncové části těla – nohy, ocas, hlava a uši. Dalším charakteristickým rysem jsou světlé tlapky. Ty na první pohled vypadají, jako by měla kočka drobné ponožky nebo se prošla po sněhové pokrývce. Při výběru koťátka se ale nenechte zmást, toto typické zbarvení se může vykreslit až po několika měsících, či dokonce letech.

Tělo birmanské kočky je podlouhlé, středně těžké. Nohy kratší a ocas huňatější. Hlava se pyšní výraznou bradou a velkýma kulatýma modrýma očima, které díky tmavému zbarvení na hlavě ještě více vyniknou. Srst je polodlouhá, hebká a oproti perské kočce má méně podsady.

Birmanská kočka, birma

Birmanské kočky mohou mít koncové části zbarveny do černa, šeda i krémova

Povaha plemene

O birmě se říká, že je to ideální společník pro rodiny s dětmi. Je přátelská, milá, důvěřivá a především velmi klidná. Nevyhýbá se kontaktu a postrádá náznaky agrese. Ráda bude mít tedy nejen všechny lidské členy domácnosti, ale i ty zvířecí. Poměrně rychle se také skamarádí i s občasnými návštěvami. Pokud ale nemáte dostatek času si s ní hrát a mazlit se, doporučujeme pořídit kočky dvě.

Co se týče aktivity, nejsou birmanské kočky žádní velcí výtržníci. Rády si hrají a dovádějí, ale nemusíte se bát, že by během jednoho dne bez dohledu obrátily dům vzhůru nohama. Díky své klidnosti a průměrné aktivitě je plemeno birma vhodné také do bytu. Chcete-li mít kočičku u domu, doporučujeme ji více hlídat nebo očipovat. Se svou vlídnou povahou se rychle spřátelí i s úplně cizími lidmi. Mohlo by se tak stát, že by kočka nedopatřením skončila v cizí domácnosti.

Birmanská kočka zblízka

Birmanské kočky jsou velmi klidné a mírumilovné

Péče o birmanské kočky

Birmanská kočka má polodlouhou srst s krátkou podsadou, péče o ni je tedy velice jednoduchá. Srst se nezacuchává, a tak ji stačí pročesat jednou či dvakrát týdně. Stejně jako u ostatních koček je také důležitá kvalitní strava a péče o drápky. Doporučujeme proto pořídit kvalitní škrabadlo, kde se bude moci kočička vyřádit.

Birmy se řadí k poměrně zdravým plemenům. Občasně se u nich vyskytují oční infekce, sklony k šilhání, dermoidní cysty a hypomelinace. Při výběru birmanské kočky proto preferujte ověřeného chovatele nabízejícího kočky s průkazem původu. Nebojte se také zeptat, zda pravidelně nechává chovné jedince testovat a očkovat. Jen tak budete mít jistotu, že vaše birma bude zdravá a prožije dlouhý šťastný život.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *