Siamská kočka – tajemná kráska z Orientu

Siamská kočka
Barbora Jelínková


2. 3. 2017

Pokud uvažujete o chovu nějakého ušlechtilejšího plemene, pak siamská kočka představuje horkého favorita. Tahle exotická kráska s elegantními, typicky kočičími rysy, štíhlým tělem a charakteristickým zbarvením nenechá chladným žádného milovníka zvířat.

2-siamska-kocka

Původ siamské kočky

Siamské kočky pocházejí z pravlasti všech orientálních plemen – Thajska – a jejich původ spadá více než šest staletí do minulosti. První zmínky o siamských kočkách historikové nacházejí v pramenech již ze čtrnáctého století.

Siamská kočka venku jde sama loukou, je to otočená zády a levou zadní nohu má v chůzi zvednutou

Ze střípků, které se nám dochovaly až do dnešních dní, můžeme jednoznačně vyčíst spojení s vládnoucí vrstvou. Siamské kočky byly v minulosti dostupné pouze panovnickým dvorům a udržovaly si punc exkluzivity.

Popis plemene aneb. Jak poznat siamskou kočku

Dnes už jsou siamské kočky dostupné široké veřejnosti a stávají se z nich relativně běžní obyvatelé našich domácností. Plemenný standard byl ustanoven již více než před sto lety, v roce 1902. Přesto stále nezapřou svůj „přepychový“ původ, kterého jako by si byly moc dobře vědomy. Jsou to štíhlá a elegantní zvířata s klínovitou hlavou a zešikmenýma očima mandlovitého tvaru, které se vyznačují úchvatnou, pro kočky neobvyklou modrou barvou.

4-siamska-kocka

Exotický vzhled dotváří dlouhé končetiny a specifické zbarvení, tzv. akromelaninové – koncové části těla (tj. hlava, nohy a ocas) jsou tmavší než ostatní; uznávají se však různé odstíny. Dnes existuje i dlouhosrstá varianta siamských koček, známá jako kočka balinéská.

Úplně původní siamské kočky měly zvláštním způsobem zakřivený ocas, tento znak však je dnes již považován za nežádoucí, stejně jako šilhání, které se někdy vyskytovalo u původních příslušníků plemene.

Povaha plemene: kočka se psí oddaností

Unikátní a nezaměnitelný vzhled siamských koček se stal základem pro mnoho příbuzných plemen vzešlých z křížení právě se siamkami. Lze dokonce říci, že krev siamských koček dnes koluje v žilách většiny uznávaných plemen.

Chovat siamskou kočku tedy znamená mít doma skutečnou kočičí královnu, která si zaslouží naši maximální péči a plnou pozornost. Té bude sice vyžadovat hodně, ale odvděčí se nám věrnou oddaností a láskou, tak, jak to dokážou jedině kočky.  Ta siamská svého pána miluje natolik, že je ochotna se naučit neuvěřitelným kouskům. Někdy dokonce připomíná psa – můžete s ní aportovat i chodit na vodítku. A to už je skutečně chovatelská výzva. Troufnete si?

Barbora Jelínková

Prvního mazlíčka jsme se sestrou dostaly, když mně bylo 9 a jí 7 let, byl to černý zakrslý králík. Ten překonal bariéru v podobě rodičovských zákazů, takže od té doby přibývali jeden za druhým: Postupně přišlo akvárium, terárium se strašilkami, morče, myši, králík číslo dvě, kočka (několik) a nakonec kocour. Momentálně svůj domov sice s žádným chlupáčem ani opeřencem nesdílím, ale zájem o chovatelství mi zůstal. Když ho spojím se svou jí láskou ke psaní, je Mazloun jasná volba.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Žádné komentáře

 • Profilový obrázek Kadlecova says:

  Dobry den. V clanku pisete o Siamskych kockach, ale veskere fotografie jsou kocek Thajskych, coz je jine plemeno. Ctenare uvadite v omyl 🙁

  • Dobrý den,

   velmi děkujeme za upozornění. Fotky jsem upravil, za nepřesnost se o omlouvám.

   Díval jsem se na Vaše stránky, pokud byste měla zájem na rozvoji článků o siamských nebo thajských kočkách spolupracovat, neváhejte se mi ozvat na lukasjirsa@jpub.cz.