Aljašský malamut – společenský pes pro aktivní lidi

Aljašský malamut


12. 7. 2018

-->

Aljašský malamut je jedním z nejstarších psích plemen, čemuž odpovídá i jeho zařazení do skupiny špiců a primitívních plemen. Jde o přátelského psa, který je oddaný jen jednomu pánovi a který má tendenci chovat se dominantně. Odmalička je proto nutné nechávat ho navykat na další psy a zvířata, ke kterým by jinak v dospělosti mohl být agresivní. I přes své sklony umí být ale vlídný, a to především k dětem. Pevné zdraví a statná, hodně osvalená kostra z něj činí výborného společníka při jízdě na kole či joggingu. Vzhledem ke svému původu se tedy nejvíce hodí ke sportovně založeným chovatelům, kteří mu budou ochotni dopřávat pohyb ve volné přírodě.

Historie plemene

Původ tažných plemen psů leží v těch nejsevernějších oblastech naší planety, kde tamějším obyvatelům pomáhala s lovem, ochranou obydlí a v neposlední řadě s taháním těžkých nákladů na saních. Aljašského malamuta od prvopočátku formovala nelítostná krajina, drsné počasí a primitivní člověk, který potřeboval oddaného společníka jak v boji, tak ve shánění potravy.

Kam až sahá historie těchto silných psů, přesně nevíme. První zmínky o nich přinesli až obchodníci, kteří obchodovali s Eskymáky nebo také Inuity v 18. století. Na počátku 20. století začala snaha o křížení populárního huskyho s malamutem a původní plemeno málem vyhynulo. Naštěstí chovatelé tradičních malamutů prosadili v roce 1935 oficiální uznání plemene a ustanovení standardu.

Vzhled plemene

Náročné klimatické podmínky, kdy teploty padají až k 50 °C pod nulou, měly zásadní vliv na malamutův vzhled. Kompaktní a dobře osvalené tělo muselo zvládat desítky kilometrů v krutých mrazech. Díky vyšším nohám byl však pohyb ve sněhu snazší. Menší masité uši nemají tendence promrzat, díky hustší síti kapilár se dobře prokrvují.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Srst má kratší a tvrdou, nikdy ne měkkou nebo dlouhou. Bohatá podsada se více mastí, aby chlad a případná vlhkost nepronikly ke kůži. Huňatý ocas zatočený na záda poskytuje ochranu bedrům a ledvinám. Nejznámějším zbarvením je základní vlkošedá barva s bílými plochami na masce obličeje, náprsence, břiše a ocasu. Barevná škála je však mnohem širší, od variant šedé přes černou k červené a standard uznává dokonce i celobílé jedince.

Povaha malamuta

V psovi tohoto severského plemene najdete oddaného společníka s laskavým srdcem. Není to však tak jednoduché. Malamuti jsou zároveň velice temperamentní, se sklony k dominanci a samostatnému rozhodování. Také mají poměrně silný lovecký pud. Od štěněte musí probíhat pečlivá řízená socializace s ostatními psy a lidmi, jinak hrozí, že bude malamut agresivně zasahovat i v běžných situacích.

Tvrdým drilem u tohoto plemene nepochodíte, snadno se zradí. Přesto je poměrně snadno cvičitelný. Pomocí pozitivní motivace můžete dosáhnout spolehlivého výsledku. Lépe než samotnému mu bude ve smečce, která je vedena v jeho původním využití – v tahu. I odloučení od člověka špatně snáší. Za každou cenu potřebuje být plnohodnotným členem týmu, ať už lidského, nebo psího.

Nároky na pohyb

Malamuti potřebují opravdu hodně pohybu. Neuspokojí je krátká procházka v sousedství jako jiné psy. Uvědomit si je potřeba, že ve své domovině dokázali uběhnout desítky kilometrů denně zapřažení k těžkému nákladu. Pokud tedy víte, že se budete věnovat psímu sportu, jako je canicross, bikejöring nebo skijöring, je malamut skvělou volbou. Neočekávejte ale, že na vás zapřažený pes počká, jeho nadšení ho žene rychle vpřed. Nejednomu musherovi nedostatečně zakotvené sáně bezmocně zmizely v nedohlednu.

Dlouhodobou zahálkou v malamutovi podpoříte vnitřní rozmrzelost, která se navenek projeví destruktivními sklony a agresí. Spokojený malamut se vám odvděčí dlouhým spánkem a nadšením k dalším cestám.

Péče a zdraví

I když je malamut zocelený severským podnebím, ani jemu se nevyhýbají typické neduhy větších plemen. Může trpět dysplazií kyčelních či loketních kloubů. Riziko lze minimalizovat podáváním kvalitní stravy bohaté na minerály a rozumným zvyšováním pohybových aktivit v době růstu a dospívání. Dvakrát do roka malamut masivně líná. V té době je třeba srst pečlivě vyčesávat. Díky bohatému osrstění je toto plemeno vhodné k celoročnímu pobytu venku, kde při dostatku pohybu nikterak nestrádá.

Odmalička jsem velkou milovnicí všech zvířat a koček především. Vždy jsem měla snahu se o všechny nalezence starat a poskytnout jim útočiště. To mi zůstalo dodnes, stejně jako moje láska z dětství – perský kocourek Tom, který je dnes už senior. Jako zapálenou chovatelku mě proto psaní pro Mazloun velice těší a mám radost, že mohu své chovatelské zkušenosti předávat dál.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.