Proč kastrovat kočky? Sepsali jsme pro vás důvody

Dvě kočky
Barbora Jelínková


16. 3. 2017

Třebaže pohled na půvabná a roztomilá koťátka potěší většinu z nás, z chovatelského hlediska je vždy potřeba mít na paměti i to, zda se můžeme o všechna postarat. Pokud totiž nevíme, co s nečekaným vrhem, pak je někdy výhodnějším řešením nechat svou kočku či kocoura raději vykastrovat.

Kastrace koček

Kdy kastrovat

Kastraci lze v případě koček provést ve věku od 8. do 12. měsíce, u kocourů mezi 8. a 10. měsícem. V tomto věku dochází u obou pohlaví k úplnému vyvinutí pohlavních orgánů, což je doprovázeno prvními projevy říje. V případě koček je možno kastraci provést i kdykoliv později (například po první březosti, pokud chcete zvířeti umožnit alespoň jeden vrh). U kocourů pozdější kastrace většinou znamená, že si zachová své typické říjové návyky (značkování atd.).

Kastrace koček

Kastrace není třeba se bát

Mnoho chovatelů se mylně domnívá, že kastrace představuje pro zvíře násilný a bolestivý zásah, který nevratně změní jeho život. Pravda je zcela opačná, v současnosti jde o jeden z nejběžnějších zákroků prováděných ve veterinárních ordinacích a pro kočku ani kocoura ve skutečnosti neznamená žádné dlouhodobé zdravotní komplikace. Představuje naopak jedinou alternativu, jak zvířeti umožnit kvalitní život a netrápit se přitom s neplánovanými koťaty (časté vrhy mohou volně žijící kočku značně vyčerpávat, v krajním případě budete muset koťata vychovat uměle).

Majitel, který kočky nechová za účelem dalšího množení, by tedy měl kastraci zvážit hned po jejich pořízení.

Kastrace má své výhody

Kastrace samozřejmě způsobí v organismu zvířete určité změny, ne nutně však musí jít o změny k horšímu. Pomineme-li fakt, že takový zákrok znemožní další reprodukci, jsou zde například výhody pro samotného chovatele. Především pokud svým kočkám dovolujete svobodný pohyb venku.

Cat spay scar.jpg
By Bill Rhodes from Asheville – mo scar, CC BY 2.0, Link

Kastrované kočky jsou například v porovnání s nekastrovanými celkově klidnější, pomalejší a méně agresivní. Kocouři ztrácejí sklony bojovat o své teritorium s ostatními, díky čemuž se vyhnou riziku nepříjemných zranění.  Své území navíc přestávají značkovat charakteristickým zápachem. U obou pohlaví se dále vytrácejí typické zvukové projevy („mrouskání“) doprovázející říji.

Jedinou nevýhodu, kterou kastrace pro kočky představuje, může být zejména ve stáří sklon k obezitě. Kastrovaná zvířata jsou méně aktivní, a proto je třeba dávat si pozor na vhodnou skladbu jídelníčku, aby zbytečně nepřibírala.

Barbora Jelínková

Prvního mazlíčka jsme se sestrou dostaly, když mně bylo 9 a jí 7 let, byl to černý zakrslý králík. Ten překonal bariéru v podobě rodičovských zákazů, takže od té doby přibývali jeden za druhým: Postupně přišlo akvárium, terárium se strašilkami, morče, myši, králík číslo dvě, kočka (několik) a nakonec kocour. Momentálně svůj domov sice s žádným chlupáčem ani opeřencem nesdílím, ale zájem o chovatelství mi zůstal. Když ho spojím se svou jí láskou ke psaní, je Mazloun jasná volba.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentáře

  • Profilový obrázek bětka says:

    Máme jednu čičinku a mě je 8 a bojím se toho že naše čičinka nebude vypadat stejně bojím se že bude mít navždycky vyholený bříško odpovězte mi a řekněte jesli jí to doroste nebo né:(
    🙂