Americký bezsrstý teriér: bezsrstý hravý pes vyžadující hodně pohybu

Americký bezsrstý teriér
Martina Janoutová


7. 7. 2019

Americký bezsrstý teriér je velice přátelské, hravé a zvídavé plemeno, které se skvěle hodí k aktivním páníčkům a do rodin s dětmi. Bez problémů se také snese s jinými psy nebo kočkami. Jeho vřelá a inteligentní povaha mu dovoluje naučit se různé psí sporty a povely. Pokud tedy hledáte psa „gaučáka“, raději se porozhlédněte po jiném, klidnějším plemenu.

Historie plemene

Americký bezsrstý teriér, jak sám název napovídá, pochází ze Spojených států a na rozdíl od jiných plemen můžeme jeho vznik přesně datovat. Prvním bezsrstým teriérem byla fenka Josephine, která se narodila v roce 1972 v Lousianě. Ta se objevila ve vrhu čistokrevných osrstěných krysích teriérů. Jejím chovem se zabýval Edwin Scott, který při jejím šlechtění nikdy nepoužil jiné plemeno než rat teriéra. Bezsrstí potomci Josephine položili základ pro plemenný program. Zpočátku se naháči řadili mezi krysí teriéry jako jejich bezsrstá varianta. Nakonec byli ale v roce 2004 uznáni za samostatné psí plemeno.

Vzhled plemene

Americký bezsrstý teriér se řadí do kategorie malých až středních plemen. Zapřít nelze jeho lovecké instinkty, avšak jako bezsrstý pes se pro lov nehodí. V kohoutku měří 18 až 41 cm a váží 2,5–7 kg. Tělo, a to především ramena a zadní nohy, má dobře osvalené a stavěné. Hlava klínovitého tvaru je úměrná k velikosti těla. Uši ve tvaru písmene V jsou nejčastěji vzpřímené a posazeny daleko od sebe. Kůže je obvykle různobarevná s fleky. Jedinými chlupy jsou vousy a pesíky na čumáčku a obočí. Štěňata se rodí s jemnou podsrstí, která pokrývá celé tělo a do 6–8 týdnů mizí. Existuje také osrstěná varianta, jež se vyznačuje krátkou a hustou srstí.

Americký bezsrstý teriér

Jediné chlupy, které na americkém bezsrstém teriéru najdete, se nachází na čumáku a obočí

Povaha

Energická, společenská a bezkonfliktní povaha dělá z amerického bezsrstého teriéra jak vítaného společníka do rodin s dětmi, tak dobrého parťáka, se kterým můžete vyrazit běhat nebo se vydat na dlouhou procházku. Dobrý je i v tréninku agility. Američtí bezsrstí teriéři mají rádi společnost a velice tíhnou ke svému pánovi. Vyžadují dostatek pohybu a aktivit. Pozor si na ně však dejte při procházce do přírody, přece jen se v nich lovecký instinkt teriéra nezapře. Jako inteligentní plemeno se snadno učí základním povelům, ale tak jako i jiní psi umí být i američtí bezsrstí teriéři někdy pořádně paličatí.

Nároky na pohyb

Americký bezsrstý teriér vyžaduje pozornost, hodně aktivit a pohybu. Problém mu nedělá ani zvýšená fyzická zátěž. Vhodný je pro výcvik i trénování psích sportů (např. canicross). Nejspokojenější bude ve společnosti aktivního páníčka, který ho nenechá zahálet doma na gauči.

Zdraví amerického bezsrstého teriéra

V letních měsících tito bezsrstí psi vyžadují ochranu před sluncem a v zimě zase proti chladu, nezapomeňte proto pořídit obleček.

Čas od času je stačí vykoupat a osrstěné pejsky také vykartáčovat. Někdy se může stát, že jejich kůže bude trochu sušší a šupinatá. V tom případě je můžete namazat speciálním krémem. Kromě toho se jedná o odolné plemeno pyšnící se pevným zdravím.

Martina Janoutová

Odmalička jsem velkou milovnicí všech zvířat a koček především. Vždy jsem měla snahu se o všechny nalezence starat a poskytnout jim útočiště. To mi zůstalo dodnes, stejně jako moje láska z dětství – perský kocourek Tom, který je dnes už senior. Jako zapálenou chovatelku mě proto psaní pro Mazloun velice těší a mám radost, že mohu své chovatelské zkušenosti předávat dál.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *