
Jaký je vlastně rozdíl mezi psem s průkazem původu a bez průkazu původu? Říkáte si, že chcete psa jako domácího mazlíčka, nechcete jezdit na výstavy, a tak nepotřebujete, aby měl váš pes tzv. papíry? Víte přesně, co to průkaz původu je a k čemu slouží? Připravili jsme pro vás článek na toto ošemetné téma a pokusíme se zbořit 6 mýtů, které se s průkazem původu pojí dohromady. Přečtěte si náš článek a teprve poté se rozhodněte, zda pro vás průkaz původu má nějaký význam a jestli si vyberete raději pejska s průkazem, nebo bez něj.
Co je průkaz původu?
Průkaz původu je doklad o tom, že je pes čistokrevného původu. Jedná se o rodokmen, díky kterému známe předky štěněte několik generací dozadu. Každé štěně, jehož rodiče splňují tzv. podmínky chovnosti, automaticky průkaz původu dostává. A je jedno, jestli se jedná o nestandardní štěně nevhodné do chovu.
Podmínky chovnosti se u každého plemene liší. Některá plemena musí mít splněny výkonnostní zkoušky, jiná musí předem absolvovat výstavu. Každá fena i pes také musí projít bonitací, kde se hodnotí jejich vzhled, povahové rysy, nedostatky a vady v porovnání se standardem plemene a bonitačními kritérii. Tyto podmínky určují chovatelské kluby.
Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!
Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.
Sepsáno na základě našich zkušeností
Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.
Kniha mimo jiné obsahuje
- Jak vybrat psí plemeno
- Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
- Jak připravit na štěně domácnost
- Jak přivítat štěně doma
- Vývoj a výcvik psa v prvním roce života
Díky průkazu původu víme, že naše štěně nikdy nemůže onemocnět na genetické choroby, na které jeho rodiče byli testováni. Některá plemena totiž trpí na dědičné nemoci, proto každá fena nebo pes musí absolvovat například RTG kloubů nebo vyšetření očí a další testy, které jsou u každého plemena řešeny individuálně.
Množitelé psů si často vymýšlejí spoustu lží jen proto, aby namnožená štěňata mohli někomu udat za hříšné peníze. Pes bez průkazu původu sice je o něco levnější než čistokrevný pes s PP, ale regulovaný chov také něco stojí (viz výše uvedené genetické testy, zkoušky, výstavy). Pes bez průkazu původu nikdy nebude čistokrevný pes. Jedná se o křížence, kteří nemusí mít povahové rysy a vlastnosti daného plemene.
Dávejte si pozor na padělané falzifikáty průkazu původu. Pravý průkaz původu vydává Českomoravská kynologická unie (ČMKU), která působí pod záštitou Mezinárodní kynologické unie. A je vždy opatřen oficiálním logem ČMKU a razítkem plemenné knihy.
Omyl č. 1: Průkaz původu je očkovací průkaz / kupní smlouva / pet pas
Množitelé se mnohdy snaží nezkušené pejskaře napálit tím, že průkaz původu je očkovací průkaz, kupní smlouva nebo pet pas, a spoléhají na to, že zájemci o štěňata nic o průkazu původu nevědí. Jak už bylo psáno výše – průkaz původu nám zaručuje, že jsme si pořídili čistokrevné plemeno, nikoli křížence s podobným vzhledem. Průkaz původu je opatřen oficiálním logem ČMKU a razítkem plemenné knihy.
Omyl č. 2: Pes bez PP je vycvičenější než pes s PP
Není pravda, že pes bez průkazu původu je vycvičenější nebo poslušnější než pes s průkazem původu. Vždy záleží na tom, jaký přístup má majitel psa k samotné výchově a výcviku. Nikoliv na tom, zda pes má, nebo nemá průkaz původu.
Omyl č. 3: Pes s PP má více nemocí než pes bez PP
Třetí omyl se týká toho, že si lidé myslí, že pes s průkazem je přešlechtěný, a tím pádem má více nemocí a zdravotních problémů oproti psovi bez průkazu původu. Chov se primárně snaží o zachování vlastností daného plemene a kvůli povinným veterinárním vyšetřením se snaží regulovat genetické choroby. Takže ani toto tvrzení není pravda.
Omyl č. 4: Nechci psa na výstavy a závody, nepotřebuji psa s PP
Někteří lidé si mysli, že psi s průkazem původu mají povinnost chodit na výstavy nebo se zúčastňovat kynologických soutěží. Ale to není pravda. Žádný majitel psa s průkazem původu nemá povinnost svého psa vystavovat nebo s ním jezdit na závody.
Omyl č. 5: Mám čistokrevného psa bez PP po rodičích s PP
Čistokrevný pes bez PP po rodičích s průkazem původu je pes, jehož rodiče sice měli průkaz původu, ale nebyli uchovněni. Tudíž nebyli testováni na dědičné nemoci plemene a může se stát, že se u jejich potomků později projeví různé nemoci, jako například slepota, dysplazie kyčelního či loketního kloubu nebo porucha srážlivosti krve.
Omyl č. 6: pes bez PP dává více lásky než pes s PP
Jeden z nejabsurdnějších mýtů, který se šíří mezi vyznavači psů bez PP, je ten, že pes bez průkazu původu vám dokáže věnovat více lásky než pes s průkazem původu. Každý pes, ať už se jedná o křížence, nebo čistokrevného psa, vám bude vděčný za to, že mu věnujete svůj čas.
Pokud tedy chcete předejít dědičným onemocněním a chcete si být jisti, že pes, kterého jste si vybrali, je opravdovým představitelem plemene, pořiďte si štěně z chovatelské stanice, nikoli od množitelů.