Pořizujeme si psa: Jakou rasu vybrat?

výběr psího plemene


19. 8. 2014

Výběr vhodné rasy je velmi důležitou součástí pořízení nového domácího mazlíčka. Avšak mnozí lidé zvážení plemen podceňují a pak si nevědí rady s neposlušným nebo zlým psem.

Všeobecně se dá říct, že povaha psa je již daná, stejně jako u lidí, proto s ní moc nenaděláme, ale můžeme se s ní naučit pracovat, pakliže tedy pes není přílišně agresivní, potom je lepší takovéto psy konzultovat s odborníky.

Již u štěněte můžete poznat agresora

Již při návštěvě chovatelské stanice s pejsky se dívejte nejen na zdravotní stránku psa, která je stejně tak důležitá, ale také na jeho chování. Již u štěněte můžete zpozorovat některé vhodné či nevhodné chování. Pokud je pejsek jen lehce ostražitý, protože vidí nového člověka a zároveň je ale hravý a vitální, bude to skvělý společník. Pakliže je velmi bázlivý nebo přílišně agresivní, raději si takové štěňátko neberte.

Test chování: Nedejte pouze na vzhled

Pokud se chcete přesvědčit, jestli je pejsek agresivní, strčte mu ruku při krmení k misce a uvidíte, jak se zachová. Pokud zavrčí, je to špatně, protože pes nikdy nesmí vrčet na člověka, když mu sahá na jídlo. To je jedna z nejdůležitějších zásad vztahu člověka a psa.  Člověk má být pro pejska páníček a ne podřízený, na kterého si může dovolovat, ať už je sebevíc roztomilý a krásný.

3-vyber-psího-plemene

Chcete psa do bytu, nebo na zahradu?

Je důležité si rozmyslet, jestli pejska budete držet venku v kotci či boudě na zahradě nebo doma či v bytě. Podle těchto kritérií si také psa vybírejte. Všeobecně totiž velcí psi nejsou vhodní do bytů.

Samozřejmě spousta lidí nemá možnost koupě domečku se zahradou, ale i tak si přejí velkého psa v bytě. I to je možné, ale je potřeba mu zajistit pravidelné dlouhé procházky několikrát denně a zároveň možnost vyvenčení v průběhu dne. Pokud jsou majitelé psa takové nároky schopni zastat, není důvod nemít psa v bytě. Lidé, kteří drží své psy v kotci na zahradě přes den a po příchodu z práce je pustí jen na zahradu, se svému psovi nevěnují více než lidé z bytu.

Toto téma je diskutabilní a nelze říci, že ani jedna z možností je vyloženě správná, člověk musí poznat na psovi, jestli je fit a cítí se dobře v prostředí, které sdílí s páníčkem. Pokud psovi, ale člověk zajistí dostatek pohybu a hraní s páníčkem, pejsek bude šťastný kdekoliv a nejdůležitější pro něj bude, že může trávit čas se svým pánem.

Některá plemena jsou „vhodnější“ než jiná

Plemen psů je obrovské množství, od malých chlupatých po velké až obří rasy. Každému se líbí něco jiného a většina z nás vybírá právě podle vzhledu, ale to by nemělo být prioritou při výběru. Například chlupatí pejsci jsou sice krásní, ale je třeba počítat s pravidelnou úpravou srsti a kartáčováním.

Velká plemena: Retrívři jsou v kurzu

V poslední době jsou nejčastěji pořizovanými psy „Zlatý retrívr“ a „Labrador retrívr“. Mnozí je často zaměňují za stejné plemeno, které je krátkosrsté a dlouhosrsté, ale jsou to dvě odlišná plemena. Obě jsou velmi dobrými společníky pro rodinu s dětmi, jsou vhodní jak do bytu, tak na zahradu k domu. Povahově jsou to milí a přátelští psi. Zlatí retrívři jsou sice o něco více paličatí než labradoři, ale pořád jsou to relativně poslušní a dobře cvičitelní pejsci. Přes svoji střední velikost, jsou vhodnými plemeny pro začátečníky, kteří mají ale zájem o výchovu a výcvik psa.

2-vyber-psiho-plemene

Chcete něco menšího?

Z menších druhů jsou to pak „Yorkshirský teriér“ nebo „Bišonek“. Tito psi také patří k přátelským psům, přičemž díky malým rozměrům se hodí více do bytů nebo pro seniory. Díky jejich milému vzezření, majitelé často zapomínají na jejich výcvik, ale je důležité mít na paměti, že i malý pes se může stát pro okolí ve špatných rukou nebezpečným.

Osvědčená klasika

Dále mezi vhodná plemena se mohou zařadit například: Německý ovčák, Velký švýcarský salašnický pes, Novofundlandský pes, nebo Leonberger.

Plemena pro zkušenější

Naopak mezi nevhodná plemena pro začátečníky a nezkušené chovatele lze ku příkladu považovat: „Československý vlčák, Cane Corso, Německá doga nebo Moskevský strážní pes“.

Nebezpečnými a nevyzpytatelnými psy jsou také často kříženci neidentifikovatelných psů, u kterých nelze zjistit původní plemena, a tudíž nelze předpovědět jejich budoucí chování. Proto je vždy vhodné zakoupit psa s průkazem původu (PP), který vám přinejmenším zaručí jejich čistý původ a jistotu kupovaného plemene.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *