Evropská krátkosrstá kočka: ideální plemeno k rodinnému domu

Mourovatá kočka
Eliška Reznerová


9. 1. 2020

Každý z nás alespoň jednou za život potkal obyčejnou mourovatou kočku. Takovou, která vypadá stejně jako všechny ostatní kočky ve vesnici. Jenže světe, div se, i tato na první pohled obyčejná venkovská kočka nemusí být vůbec „obyčejná“. Může se totiž jednat o evropskou krátkosrstou kočku – nejstarší evropské plemeno.

Původ plemene

Jak už jsme nakousli, evropská krátkosrstá kočka patří k nejstarším plemenům v Evropě. Vznikla přibližně před dvěma tisíci lety zkřížením evropské divoké kočky a africké kočky, kterou do Evropy přivezli Římané. Dodnes patří k hojně rozšířeným druhům a potkat ji můžete snad v každé zemi.

Popis a vzhled

Evropská krátkosrstá kočka (zkráceně Evropanka) patří mezi střední až velká plemena s krátkou, přilehlou srstí. Tělo má mohutnější, s širší hrudí a středně dlouhýma nohama. Hlava bývá větší a kulatější. Stejně tak i uši, oči a ocas působí zakulaceným dojmem.

Oproti jiným plemenům má evropská krátkosrstá kočka poměrně hodně variant zbarvení. Uznávají se jak jednobarevné kočky – černé, bílé, modré, červené a krémové – tak i vícebarevné – želvovinové, tygrované, mramorované, mourovaté, tečkované.

Tři koťata v seně

Evropská krátkosrstá kočka může mít mnoho variant zbarvení

Říkáte si, jaký je rozdíl mezi „normální“ domácí kočkou a evropskou krátkosrstou? V rodokmenu. U plemenných koček se udržuje určitý standard a každé narozené kotě získá průkaz původu. Chovatelé se tak snaží udržet plemeno v původní přírodní formě, aby zachovali všechny jeho typické vlastnosti. Díky průkazu původu budete mít jistotu, že v genech kotěte není zastoupeno žádné jiné plemeno.

Povaha evropské krátkosrsté kočky

Evropanky jsou poměrně klidné a přizpůsobivé. Z povahových tabulek nijak nevyčnívají a všude se drží zlatého středu. Mívají teritoriální sklony, avšak nejsou agresivní. Rády si hrají, ale zároveň mají rády svůj klid. Obecně můžeme říct, že mají evropské krátkosrsté kočky rády pohyb a dění okolo sebe. Jsou tedy ideální do rodin s dětmi a k rodinným domům, kde mají možnost proběhnout se na zahrádce.

Péče o evropskou krátkosrstou kočku

Stejně jako její blízká příbuzná – americká krátkosrstá kočka – nevyžaduje Evropanka žádnou nadstandardní péči. Stačí kočku zahrnovat láskou, věnovat jí pozornost, hrát si s ní a dopřávat jí kvalitní krmivo (granule, konzervy nebo BARF). Dokonce ji nemusíte ani pravidelně česat, maximálně v období línání.

Eliška Reznerová

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *