Novofundland – velký pes s laskavým srdcem

Novofundlandský pes


10. 2. 2021

-->

Novofundlandský pes je už od pohledu silné zvíře. Je typický svou mohutnou stavbou těla a úžasným láskyplným srdcem. Je to společenské plemeno, které bylo vyšlechtěno pro tvrdou práci v nepříznivých podmínkách. Je vhodný k dětem a k domu se zahradou. Nevýhodou může být, že má sklony ke slintání.

Historie plemene

Není zcela jasné, jak plemeno vzniklo. V oficiálním standardu plemene je však uvedeno, že pochází z ostrova Newfoundland, odkud také převzalo svůj název. Vyvinulo se z místních psů a velkého černého medvědího psa dovezeného Vikingy. Úplně první oficiální zmínka o novofundlandských psech pochází z roku 1765, kdy armádní důstojník ve svém deníku zmiňuje, že vzal s sebou na lov jednoho novofundlandského psa.

Ke konci 18. století se první novofundlandští psi dostali i do Evropy. V polovině 19. století se pak tito psi podíleli na šlechtění leonbergerů, se kterými jsou dnes často zaměňováni. V českých zemích se ale začali objevovat až na začátku 20. století.

Plemeno bylo vyšlechtěno tak, aby bylo schopno v extrémních klimatických podmínkách tahat těžké vozíky či sáně, a také se využívalo pro aportování zastřelených vodních ptáků z vody.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Vzhled plemene

Novofundlandský pes má silné mohutné tělo a výška u psů dosahuje až 71 cm, u fen pak 66 cm. Dospělí psi mohou vážit až 60 kg, dospělé feny kolem 54 kg. Měl by mít dobře vyvinuté svaly a dobrou koordinaci pohybu.

Novofundlandský pes - vzhled z profilu

Hlava je úměrná velkému tělu. Feny mají hlavu méně mohutnou než psi. Uši jsou trojúhelníkového tvaru se zaoblenou špičkou. Barva očí se odvíjí od zbarvení srsti. U černých a černobílých psů je barva očí tmavohnědá, u hnědých psů se podle standardu připouští i světlejší odstíny.

Zajímavostí je, že srst novofundlandského psa je voděodolná. Má krátkou hustou podsadu a dlouhou nebo středně dlouhou krycí srst, tak aby odolala chladu. Má silné svalnaté nohy a velké kulaté tlapy. Mezi prsty má vyvinutou kožní řasu – takzvané plovací blány, které mu usnadňují plavání. Jako kormidlo mu slouží dlouhý vysoko posazený huňatý ocas.

Povaha

Na první pohled jeho výraz vyjadřuje laskavost a něžnost. Je typický svou přátelskou povahou, schopný prokázat věrnost svému pánovi. Tento pes je mírumilovný a vhodný společník do rodiny k dětem. Je to společenské plemeno a být sám pro něj může být utrpení. Jedinci mají spíše submisivní povahu, a proto dobře vycházejí s jinými psy a zvířaty.

Výcvik může být trochu složitý. Občas je těžké u novofundlandského psa udržet jeho pozornost. Je nutné, aby psi tohoto plemene měli alespoň základní výcvik, a ten jim dokáže předat i trpělivý začátečník. Nelze od nich však očekávat všelijaké psí kusy. Nenechte se zmást jeho velikostí. Novofundlandský pes není dobrý hlídač, ani moc neštěká.

Nároky na pohyb

Novofundlandští psi nejsou příliš nároční na pohyb. Nejaktivnější jsou ve štěněcím období a s přibývajícím věkem jejich touha po aktivitě klesá. Je důležité brát zřetel na jejich vývoj a aktivitu zvyšovat postupně.

Potřebuje však velký prostor ke svému vyžití. Ideální pro něj je domek se zahradou s přístupem do domu. V bytě by pravděpodobně strádal. Je to vhodný pes na záchranářství nebo canisterapii.

Péče a zdraví

Co se týče samotné péče, musíte brát na vědomí, že velký pes spotřebuje velké množství jídla. Hodně času vám také zabere péče o srst. Správnou péčí o srst novofundlandského psa se vyhnete kožním problémům, je tedy nutné srst pravidelně vyčesávat.

Dospívají kolem druhého roku života a dožívají se 8–10 let. Kvůli své velikosti častěji trpí dysplaziemi kyčelních kloubů. Může se u nich projevit také hypotyreóza (nedostatečná funkce štítné žlázy), torze žaludku nebo jim hrozí Addisonova choroba (porucha tvorby kortizolu v nadledvinách).

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.