Pointer – vrcholový stavěcí lovecký pes

Psí plemeno pointer
Profilový obrázek


Květen 20, 2017 2:53 pm

Tito psi upoutají harmonií tělesné stavby a pohybů. Jsou to lovci se zkušeností a citem. Vynikají jak v lovecké vášni, tak v mnoha sportovních disciplínách. Pointeři jsou inteligentní, iniciativní a poslušní psi provádějící rychlou a odpovědnou loveckou práci.

2-pointer

Z historie plemene

Pointeři pocházejí z Pyrenejského poloostrova. V Čechách je toto plemeno využíváno od 16. století. Úkolem pointerů bylo nalezení, štvaní a hlášení zvěře. Těchto dovedností dosahovali díky své silné konstituci a výraznému hlasu. Kolem roku 1700 byl španělský typ ohaře dovezen na Britské ostrovy. Tady bylo používáno k zušlechtění pointerů anglických štváčů proslavených z parforsních honů – foxhoundů. Nejvíce štěňat pointerů odchoval William Alkwright. A právě díky němu se v chovech začali objevovat mezi strakáči i psi jednobarevní. K formování pointerů se využívalo hned několik plemen: bloodhound, anglický buldok a také greyhound.

Povaha a nároky plemene

Psi tohoto plemene jsou velmi chytří, inteligentní, učenliví, ale také vynalézaví a iniciativní. Dovedou na základě zkušeností své chování organizovat. U pointerů se prakticky nevyskytuje agresivita. Výhodou jejich vyrovnané povahy je to, že k dětem jsou zvlášť ohleduplní a tolerantní, jsou tedy dobrými rodinnými společníky, pokud majitelé dokážou zajistit tvrdou ruku a potřebnou výchovu.

Hnědý pointer

V důsledku nevhodné výchovy a příbuzenské plemenitby mají někteří pointeři z Británie velmi měkkou povahu. Podobný problém se vyskytuje i u psů tohoto plemene v některých italských psincích. Vzhledem k pracovnímu uplatnění pointerů se požaduje spíše tvrdší typ psů. Tyto povahové rysy se dají poměrně spolehlivě rozpoznat již u mladých psů při chování po výstřelu a při citlivosti na bolest.

Vzhled

Tito psi jsou ideálně harmonicky stavění. Linie jejich těla jsou hladké a oblé, atletických proporcí. Jsou to velmi elegantní psi s krásným exteriérem. Nejtypičtější je pro pointery dvoubarevná srst, a to bílá s hnědou, bílá s černou, nebo bílá se žlutou. Výstavní standard povoluje i tříbarevnou srst. Pes dosahuje v kohoutku výšky mezi 63 a 69 cm, zatímco fena pouze 61 až 66 cm. Působí dojmem síly a odolnosti. Patří mezi hladkosrsté ohaře, od kterých se ovšem výrazně liší svou typickou hlavou s charakteristicky zdviženým nosem. Co se hmotnosti týče, pohybuje se od 20 až do 30 kg.

Profesionální využití plemene

O pointrech se říká, že to nejsou psi jednoho pána. Jsou ochotni pracovat pro každého, kdo jim dá příležitost. Jsou tak zapálení do lovu, že klidně minou i hárající fenu, když loví. Tito psi se udrží v dobré psychické a fyzické kondici jen tehdy, je-li jim dána možnost sportovat anebo se věnovat své lovecké vášni. U pointerů nebyl prokázán rozdíl při výkonu a práci mezi jednotlivými pohlavími. Spokojeni budou kdekoli, kde je s nimi jejich pán. Jsou to psi ideální pro mysliveckou činnost, ale i pro různé sporty. Jsou vynikající v tzv. Field-Trials, to jest v polním hledání. Díky své vyrovnané povaze jsou vhodní také pro canisterapii. U pointerů je nežádoucí při lovu sklon k zabíjení zvěře. Vzhledem k tomu, že se jedná o lovecké plemeno, které potřebuje důslednější výchovu, měl by mít pro profesionální využití za pána zkušeného psovoda nebo myslivce, který ví, co toto plemeno potřebuje.

Anglický pointer

Zdravotní stav

Vzhledem k jejich krátké srsti jsou považováni za prakticky bezúdržbové psy. Kartáčováním u nich docílíme odstranění vylínaných chlupů. Měli by ležet na měkkém, aby se u nich zabránilo otlakům na loktech. Toto plemeno není zatíženo žádnými dědičnými vadami. Z preventivního hlediska je u nich dobré provádět pro potřeby chovu rentgen kyčelních kloubů kvůli možnému výskytu dysplazie kyčelních kloubů.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *