Pointer – vrcholový stavěcí lovecký pes

Psí plemeno pointer


20. 5. 2017

-->

Tito psi upoutají harmonií tělesné stavby a pohybů. Jsou to lovci se zkušeností a citem. Vynikají jak v lovecké vášni, tak v mnoha sportovních disciplínách. Pointeři jsou inteligentní, iniciativní a poslušní psi provádějící rychlou a odpovědnou loveckou práci.

2-pointer

Z historie plemene

Pointeři pocházejí z Pyrenejského poloostrova. V Čechách je toto plemeno využíváno od 16. století. Úkolem pointerů bylo nalezení, štvaní a hlášení zvěře. Těchto dovedností dosahovali díky své silné konstituci a výraznému hlasu. Kolem roku 1700 byl španělský typ ohaře dovezen na Britské ostrovy. Tady bylo používáno k zušlechtění pointerů anglických štváčů proslavených z parforsních honů – foxhoundů. Nejvíce štěňat pointerů odchoval William Alkwright. A právě díky němu se v chovech začali objevovat mezi strakáči i psi jednobarevní. K formování pointerů se využívalo hned několik plemen: bloodhound, anglický buldok a také greyhound.

Povaha a nároky plemene

Psi tohoto plemene jsou velmi chytří, inteligentní, učenliví, ale také vynalézaví a iniciativní. Dovedou na základě zkušeností své chování organizovat. U pointerů se prakticky nevyskytuje agresivita. Výhodou jejich vyrovnané povahy je to, že k dětem jsou zvlášť ohleduplní a tolerantní, jsou tedy dobrými rodinnými společníky, pokud majitelé dokážou zajistit tvrdou ruku a potřebnou výchovu.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Hnědý pointer

V důsledku nevhodné výchovy a příbuzenské plemenitby mají někteří pointeři z Británie velmi měkkou povahu. Podobný problém se vyskytuje i u psů tohoto plemene v některých italských psincích. Vzhledem k pracovnímu uplatnění pointerů se požaduje spíše tvrdší typ psů. Tyto povahové rysy se dají poměrně spolehlivě rozpoznat již u mladých psů při chování po výstřelu a při citlivosti na bolest.

Vzhled

Tito psi jsou ideálně harmonicky stavění. Linie jejich těla jsou hladké a oblé, atletických proporcí. Jsou to velmi elegantní psi s krásným exteriérem. Nejtypičtější je pro pointery dvoubarevná srst, a to bílá s hnědou, bílá s černou, nebo bílá se žlutou. Výstavní standard povoluje i tříbarevnou srst. Pes dosahuje v kohoutku výšky mezi 63 a 69 cm, zatímco fena pouze 61 až 66 cm. Působí dojmem síly a odolnosti. Patří mezi hladkosrsté ohaře, od kterých se ovšem výrazně liší svou typickou hlavou s charakteristicky zdviženým nosem. Co se hmotnosti týče, pohybuje se od 20 až do 30 kg.

Profesionální využití plemene

O pointrech se říká, že to nejsou psi jednoho pána. Jsou ochotni pracovat pro každého, kdo jim dá příležitost. Jsou tak zapálení do lovu, že klidně minou i hárající fenu, když loví. Tito psi se udrží v dobré psychické a fyzické kondici jen tehdy, je-li jim dána možnost sportovat anebo se věnovat své lovecké vášni. U pointerů nebyl prokázán rozdíl při výkonu a práci mezi jednotlivými pohlavími. Spokojeni budou kdekoli, kde je s nimi jejich pán. Jsou to psi ideální pro mysliveckou činnost, ale i pro různé sporty. Jsou vynikající v tzv. Field-Trials, to jest v polním hledání. Díky své vyrovnané povaze jsou vhodní také pro canisterapii. U pointerů je nežádoucí při lovu sklon k zabíjení zvěře. Vzhledem k tomu, že se jedná o lovecké plemeno, které potřebuje důslednější výchovu, měl by mít pro profesionální využití za pána zkušeného psovoda nebo myslivce, který ví, co toto plemeno potřebuje.

Anglický pointer

Zdravotní stav

Vzhledem k jejich krátké srsti jsou považováni za prakticky bezúdržbové psy. Kartáčováním u nich docílíme odstranění vylínaných chlupů. Měli by ležet na měkkém, aby se u nich zabránilo otlakům na loktech. Toto plemeno není zatíženo žádnými dědičnými vadami. Z preventivního hlediska je u nich dobré provádět pro potřeby chovu rentgen kyčelních kloubů kvůli možnému výskytu dysplazie kyčelních kloubů.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.