Sezóna klíšťat začíná. Víte, jakými nemocemi můžou nakazit vaše mazlíčky?

Nemoci přenosné klíšťaty na mazlíčky


1. 4. 2019

-->

Klíšťata svými přenosnými chorobami neohrožují pouze lidi, ale i domácí zvířata. Podle serveru Klíště.cz je nejvýznamnější skupinou čeledi Ixodidae, jejíž příslušníci se adaptovali na téměř všechny klimatické podmínky a typy prostředí. V Česku je jejím nejznámějším reprezentantem klíště obecné. Tato klíšťata jsou nejčastějším přenašečem známých a nebezpečných chorob, jako je například lymská borelióza nebo babesióza.

Správný postup při odstraňování klíštěte a také to, jak se bránit proti dalším parazitům, jsme už psali v těchto článcích:

V tomto textu se podíváme na důvody, proč klíšťata hostitele vyhledávají, a také na nemoci, kterými mohou napadaného nakazit.

Proč klíště vyhledává hostitele?

Klíšťata potřebují ke svému vývoji a životu krev. Přitahována teplem a pohybem vyhledávají savce včetně lidí, psů a koček. Většina klíšťat projde během svého života čtyřstupňovým vývojovým cyklem. Z prvního stádia – vajíčka – se postupně vylíhne larva, nymfa a nakonec dospělý jedinec. Aby se klíště dostalo do posledního stádia, musí během všech fází nasávat krev. Délka života se liší podle druhu parazita. Obecně je to několik měsíců až let.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Klíště se většinou zdržuje ve vysoké trávě nebo křoví. Na svého hostitele trpělivě čeká, třemi zadními páry nohou se drží stébla trávy nebo křoví, a přední pár nohou vztyčí a roztáhne. Jakmile se kočka, pes nebo člověk otře o tuto vegetaci, klíště se na něj přichytí, vyhledá správné místo a začne se sáním krve. Na své oběti může hodovat několik hodin, ale i dní. Vše záleží na tom, za jak dlouho se plně nasytí.

Nasycené klíště

Nebezpečné choroby

Nejčastější nemoci, které klíště může svému hostiteli „předat“, jsou lymská borelióza a babesióza. Borelióza postihuje jak psy, tak kočky. Průběh onemocnění je od lidí diametrálně odlišný. Podle neziskové organizace na ochranu zvířat MSPCA-Angell pouze u 10 % procent boreliózou postižených psů se nakonec projeví klinické příznaky nemoci. Pro lidi je daleko nebezpečnější, nicméně není prokázáno, že by se člověk mohl od infikovaného psa nakazit. Mějte však na paměti, že klíště se může z chlupáče přesunout na vás. Proto je důkladná a pravidelná prevence tak důležitá.

Pokud je pes nakažen, klinické příznaky se objeví po dvou až pěti měsících od napadení. Častými příznaky nemoci jsou horečka, nechuť k jídlu nebo letargie. „Nejčastěji jsou zánětlivým onemocněním postižené klouby, dochází ke zduření většinou několika kloubů, kulhání a bolestivosti při pohybu. Důležité je, aby léčba antibiotiky byla dlouhodobá, většinou 3-6 týdnů. Při předčasném ukončení léčby dochází k návratu onemocnění,“ vysvětluje veterinář Lukáš Duchek. Ještě vzácnější je nemoc u koček. Pokud u 90 % psů probíhá borelióza bez jakýchkoliv příznaků, tak u koček je to téměř pravidlem.

Babesiózu v tuzemsku nejčastěji přenáší piják lužní, ale chorobou může psa nakazit i klíště obecné. Nemoc je typická zejména pro Středomoří, ale stále častěji se s ní setkáváme i ve střední a severní Evropě. Inkubační doba babesiózy je 10-21 dní. „Podle míry nakažení, věku a kondice psa probíhá onemocnění buď jako chronické, které pacienta neohrožuje, ale pouze oslabuje, případně je i bez příznaků nebo jako akutní. U akutní formy se nejdříve projeví slabost, pak žloutenka, nechutenství, a pokud včas nezasáhnete, skončí řada případů akutní babesiózy úmrtím psa, říká veterinář Lukáš Duchek.

Rada na závěr

V ani jednom ze dvou výše zmíněných případů situaci nepodceňujte. Jakmile na těle vašeho zvířete najdete klíště, tak jej podle návodu odstraňte a nechte psa vyšetřit u veterináře. Jeví váš mazel příznaky nemoci už nyní? Nepanikařte a rovněž ihned kontaktujte veterináře. Dnes již naštěstí existují léky, které vašemu chlupáči pomůžou.

Článek jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem SpokojenýPes.cz

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.