
Po celém světě existuje hned několik typů výstav. Mezi ty nejběžnější patří světová, evropská, mezinárodní, národní, klubová, speciální, krajská a oblastní výstava. Liší se od sebe především zadávanými tituly, podle kterých je dělíme na výstavy nižšího a vyššího typu.
Přihláška na výstavu
V dnešní době se dá na většinu výstav přihlásit elektronicky. Je však důležité přihlášku vyplnit opravdu pečlivě, aby se zamezilo případným pozdějším komplikacím. K vyplnění přihlášky se vám bude hodit otevřený průkaz původu, kde najdete všechny potřebné informace týkající se psa, kterého chcete na výstavu přihlásit. Dále budete potřebovat kopii průkazu původu z obou stran v elektronické podobě a potvrzení o zaplacení výstavního poplatku.
Výstavy psů nejsou žádná levná záležitost. Výstavní poplatky se pohybují od 500 Kč nahoru v závislosti na typu výstavy. K tomu připočtěte náklady na cestování (na výstavy se jezdí do všech koutů světa), bydlení a případné občerstvení.
Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!
Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.
Sepsáno na základě našich zkušeností
Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.
Kniha mimo jiné obsahuje
- Jak vybrat psí plemeno
- Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
- Jak připravit na štěně domácnost
- Jak přivítat štěně doma
- Vývoj a výcvik psa v prvním roce života
Výbava, bez které se na výstavě neobejdete
Na výstavě se neobejdete bez výstavního vodítka. Na trhu jsou různé druhy. Vodítko by mělo být v barvě, která převažuje ve zbarvení pejska. Tedy černý pes s bílou náprsenkou by měl mít vodítko v černé barvě a podobně. Vodítko by nemělo být ani moc dlouhé, ani moc krátké, je třeba ho vyzkoušet. Konec vodítka by neměl plandat a handler by ho měl mít schovaný v ruce. Je třeba si chůzi na výstavním vodítku natrénovat předem. Pes chodí vždy po levé straně handlera.
Další skvělou věcí, kterou byste měli zařadit do své výbavy, je kennelka nebo klec, ve které budete moct během výstavy svého psa odložit. Klec funguje jako nerušené místo k odpočinku. S sebou nezapomeňte vzít také misku a vodu pro pejska. A pro vás jako páníčka se jistě bude hodit rozkládací židle na sezení. Někteří vystavovatelé dokonce mají s sebou výstavní stan, který se hodí především v deštivých dnech, když se výstava koná venku.
Některá psí plemena také vyžadují úpravu srsti, proto si s sebou nezapomeňte vzít například i hřeben nebo nůžky. Pes by však měl být již před výstavou čistý a upravený. I vystavovatel by se měl vhodně obléct. Nezapomeňte si s sebou vzít průkaz původu psa a očkovací průkaz. Pokud budete chtít, mohou vám výsledek z výstavy zapsat do průkazu původu.
Hodnocení psů
Ocenění se uvádí formou známky. U štěňat a dorostu se uvádí známky nadějná a velmi nadějná. Určuje se také pořadí od 1 do 4, ale neudává se titul vítěze třídy. V ostatních třídách se uvádí známky výborná, velmi dobrá, dobrá, dostatečná, neoceněn nebo diskvalifikován. Pořadí od 1 do 4 se však stanovuje pouze u známky výborná a velmi dobrá. Klasifikace musí odpovídat definicím uvedeným ve výstavním řádu Českomoravské kynologické unie.
Udělování titulů
Na výstavách vyššího typu může rozhodčí jedinci se známkou výborná 1 udělit titul CAJC (ve třídě mladých) nebo CAC (ve třídě otevřené, mezitřídě, pracovní nebo vítězů). Poté v kruhu může rozhodčí vybrat jednoho psa s titulem CAC a udělit mu titul Národní vítěz, CACIB, res. CACIB nebo BOJ (nejlepší mladý jedinec z obou pohlaví), BOB (nejlepší z plemene), BOV (nejlepší senior z obou pohlaví) a BOS (nejlepší jedinec z opačného pohlaví). Lze získat i mnohé další tituly, jako například Český veterán šampion nebo Šampion České republiky a podobně.