Britská kočka – klenot ve světě koček

Britská modrá kočka
Profilový obrázek


23. 2. 2021

Hledáte kočku s vyrovnanou klidnou povahou? Britská kočka je nenáročné plemeno. Mezi její nejoblíbenější aktivity patří lenošení. Britská kočka je spíše tichý pozorovatel, ale užijete si s ní i spoustu zábavy. Může se vám stát, že ji najednou najdete odpočívat na skříni. Tato kočka totiž miluje šplhání. Pokud je správně socializovaná, dobře vychází také s dětmi. Je to ideální společník do rodiny.

Původ plemene

Plemeno vzniklo kolem roku 1900 ve Velké Británii křížením domácích koček s tehdejšími předchůdci perských koček. Byla vyšlechtěna jak dlouhosrstá, tak i krátkosrstá verze britské kočky. Obě verze jsou uznány jako samostatné plemeno. Dnes jsou velmi žádané a excelují na kočičích výstavách. Někteří chovatelé si potrpí na robustnějších postavách těchto koček. Jiní chovatelé naopak upřednostňují menší vzrůst. I v této době se využívají v chovu tohoto plemene perské kočky, aby si zachovalo svůj vzhled. Původně se britské kočky chovaly pouze v modré barvě. Dnes existuje hned několik zbarvení. V rozhovoru pro náš internetový portál Natálie Vantuchová, chovatelka britských koček, uvedla, že se podle jejího názoru toto plemeno bude šlechtit do dalších podob.

Britská kočka má mnoho zbarvení

Vzhled

Britská kočka se od ostatních domácích koček odlišuje svou stavbou těla a kvalitou srsti. Je vzhledem velmi nápadně podobná kartouzské kočce. Její tělo je mohutné a dobře osvalené a váží mezi 5–9 kg. Má poměrně krátké nohy s mohutnými tlapkami. Ocas má krátký až středně dlouhý s kulatou špičkou. Tato kočka by měla působit spíše podsaditě. Její srst je hustá, ale zároveň velmi příjemná na dotek. Vyskytuje se v bílé, modré, černé, čokoládové, lilové či krémové barvě. Existují také například v želvinové a plavé barvě. Britské kočky mají velké kulaté měděné oči. Bílá verze této kočky však může mít modře zbarvené oči nebo každé jiné. Hlava britské kočky je kulatá s plnými tvářemi. Kocouři jsou robustnější než kočky.

Povaha

Britská kočka je pravá anglická královna. Má vytříbený vkus, co se týče krmení, a miluje svůj vlastní klid. Pro mazlení si dojde raději sama. Má velmi klidnou a vyrovnanou povahu. Ale pokud se jí něco nezamlouvá, dá to jasně najevo. Není moc aktivní a miluje pozorování. Své majitele nejraději sleduje zpovzdáli.

Britská kočka je tak trochu lenoch. Nejraději se někde vyvaluje a odpočívá. Je velmi čistotná a naučí se chodit na kočičí toaletu. V případě soužití s jinými kočkami je toto anglické plemeno spíše dominantní. Sama ostatním kočkám ukáže, kdo je tady paní domu. Výhodou může být, že většina britských koček nemá sklony k toulání a drží se blízko svého majitele.

Bílá britská kočka

Péče

Britská kočka se dožívá až 15 let. Má sklony k obezitě, proto by její majitel měl sledovat její hmotnost. Obezita u této kočky totiž může vést ke zdravotním problémům, jako je cukrovka, dýchací obtíže nebo srdeční problémy.

Její hebká srst není moc náročná na úpravu. Stačí ji jedenkrát týdně vykartáčovat. Většina britských koček dokonce miluje koupání. Občas je nutné zastřihnout jí drápky nebo vyčistit uši.

Nezapomeňte přizpůsobit domácí prostředí jejím potřebám. Toto plemeno miluje šplhání a nejraději sleduje dění v bytě seshora. Je také velmi inteligentní, proto doporučujeme zvolit interaktivní hračky pro kočky.

Zajímavost

Toto plemeno inspirovalo mnoho tvůrců ke ztvárnění pohádkových postav. Mezi ty nejznámější, které určitě znáte, patří například kočka Šklíba z pohádky Alenka v říši divů.

Fotografie vašich britských koček

Chovatelka britských koček, paní Vantuchová, nám zaslala fotografie svého roztomilého kocourka Sebastiana.

Život Britského kocourka

Profilový obrázek

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *