Kartouzská kočka – huňatá kráska z Francie

Kartouzská kočka
Barbora Jelínková


27. 9. 2018

Jedno z nejstarších kočičích plemen a jedno z mála, jehož původ spadá do země galského kohouta: seznamte se s kartouzskou kočkou, kterou vyšlechtili mnichové zřejmě již v šestnáctém století.

Vzhled plemene

Kartouzské kočky se často zaměňuje se známější britskou modrou kočkou, liší jen v detailech. Těmi jsou mírně odlišný tvar čumáku (kartouzská kočka vypadá vždy usměvavě), nohou (kartouzská kočka má nohy výrazně kostnaté i pokud trpí nadváhou) či očí (kartouzská má oči vždy jantarově oranžové, britská modrá může mít oči i v jiných barvách), podobně jako srsti (ačkoli je pro obě plemena typická šedomodrá srst, britská modrá může nabývat i jiných odstínů, kartouzská nikoliv).

Kartouzská kočka je typická usměvavým obličejem

Kartouzská kočka je typická usměvavým obličejem

Hustá a na dotek jemná srst pokrývá tělo ve dvou vrstvách a vyznačuje se schopností odpuzovat vodu, což je u koček poměrně vzácná výjimka. I proto se většina z nich nerada koupe.
V dospělosti se jedná o relativně mohutná zvířata, kocouři nezřídka dosahují hmotnosti kolem osmi kilogramů.

Známe je díky básníkům

Existence koček s překrásnou barvou srsti neušla pozornosti nejednoho básníka. A tak se již v původních spisech dočítáme o zvláštních modrých kočkách doprovázejících kartuziánské mnichy v jejich klášterech. Již od prvopočátků byly vysoce ceněny pro mimořádnou kvalitu své srsti a ve dvacátém století došlo k cílenému šlechtění a stabilizaci plemene. Rodovou linii nepřerušila ani druhá světová válka, třebaže nějakou dobu to vypadalo, že chov plemene zcela ustane. V padesátých letech se však o jeho renesanci postarala skupina nadšenců, kteří kartouzské kočky úspěšně zachránili.

Povaha a charakter

Robustní a dobře osvalené plemeno by mohlo na první pohled budit dojem agresivity, opak je však pravdou. Povahové rysy kartouzské kočky jsou zcela mírumilovné. Jedná se o tichá, inteligentní a nenápadná stvoření, která se neprojevují většinou ani mňoukáním. Nevnucují se, umějí zůstat v klidu a díky své přirozené autoritě dobře vycházejí s ostatními zvířaty. Snadno si najdou vztah i k dětem. Velkou výhodou, kterou řada zaneprázdněných chovatelů ocení, je jejich přizpůsobivost: tyto půvabné šlemy totiž snadno snášejí změny, nedělá jim potíže zvyknout si na nové prostředí nebo nového člena domácnosti, a přesto zůstávají plně oddané svému majiteli.

Jako u všech koček, i koťata kartouzské kočky jsou hravá, s rostoucím věkem ale ocení i klid

Jako u všech koček, i koťata kartouzské kočky jsou hravá, s rostoucím věkem ale ocení i klid

Péče o kartouzské kočky

Výčet příznivých vlastností těchto prastarých zástupců rozvětveného kočičího však nekončí. Plemeno je díky nenáročné péči zcela ideální pro chovatele-začátečníky. Kvalita srsti těchto zvířat nevyžaduje denní kartáčování, dopřejte jej kočce pouze v případě, že by si tuto kratochvíli náramně užívala, jako to mnohé z nich mají ve zvyku. Jinak úplně postačí pročísnout jí srst jednou týdně a koupat není potřeba vůbec. Kartouzské kočky mají pouze jedno specifikum a tím je sklon k častějším potížím s chrupem. Vyplatí se tedy mít tento zdravotní aspekt na paměti a častěji kontrolovat stav ústní dutiny. Pokud si v tomto ohledu nejste jistí, požádejte o kontrolu chrupu při pravidelných návštěvách veterináře.

Barbora Jelínková

Prvního mazlíčka jsme se sestrou dostaly, když mně bylo 9 a jí 7 let, byl to černý zakrslý králík. Ten překonal bariéru v podobě rodičovských zákazů, takže od té doby přibývali jeden za druhým: Postupně přišlo akvárium, terárium se strašilkami, morče, myši, králík číslo dvě, kočka (několik) a nakonec kocour. Momentálně svůj domov sice s žádným chlupáčem ani opeřencem nesdílím, ale zájem o chovatelství mi zůstal. Když ho spojím se svou jí láskou ke psaní, je Mazloun jasná volba.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *