Bengálská kočka: Hravá kočka s nezaměnitelným temperamentem

Bengálská kočka
Profilový obrázek


16. 10. 2018

Bengálská kočka vypadá, jako kdyby si z pralesa zaskočila do vašeho obýváku, ale povahou vás přesvědčí o svých kvalitách domácího mazlíka. Právě díky svému jedinečnému vzhledu se těší velké popularitě.

Původ plemene

Bengálská kočka má mezi svými předky kočky domácí a divoké kočky bengálské (názvy se rozlišují pořadím slov, název „bengálská kočka“ označuje domácí plemeno, „kočka bengálská“ pak značí divokou šelmu). První snahy o zkřížení měly ryze pragmatický charakter vzhledem k odolnosti koček bengálských proti leukémii. To se však nepodařilo a až v druhé polovině 20. století se povedlo zkřížit divoké kočky s domestikovanými kocoury. Už čtvrtá generace těchto koček byla uznána jako nové plemeno i přes jisté neúspěchy a z počátku složité ochočení první generace. Pokud si pořídíte bengálskou kočku, budete mít doma šelmu s divokou krví.

Kočka bengálská z profilu u plotu

Bengálská kočka se pyšní exotickým vzhledem a ušlechtilým původem

Vzhled bengálské kočky

Krásný vzhled bengálské kočky je dán zejména typickým zbarvením. Kratší a hustá srst má zlatavý nádech s tmavým mramorováním. Rozlišuje se několik barevných variant podle uspořádání tmavších fleků. Mohutné a svalnaté tělo může vážit až 10 kilogramů. Tvar těla i osvalení dává tušit, že jde o kočku s geny prvotřídních lovců. Hlava má přísnější výraz se zaoblenýma ušima. Výrazné a hrdé oči jsou mandlového tvaru v krásné zlatavě zelené barvě.

Povaha

I když na první pohled vypadá, že žije v pralese a dokáže nekompromisně ulovit, cokoliv se hýbe, povahou je bengálská kočka spíše aktivní a temperamentní než divoká a agresivní. Lovecká krev se v ní ale nezapře, takže nejraději má hru na lov s nejrůznějšími hračkami, peříčky a podobně. Bengálské kočky jsou inteligentní a vyžadují pozornost. Zajímavé je, že nevydávají typické mňoukání, ale jakési chraplavé štěknutí. Příliš se nedoporučuje společné soužití s hlodavci a ptáky vzhledem k silnému loveckému pudu. S jinými kočkami či psy se snáší ideálně při navykání od kotěte.

Kočka bengálská na okně

Dravost kočky bengálské se nezapře při hře ani lovu

Péče o bengálskou kočku

Péče o srst není u bengálské kočky příliš náročná. Časté kartáčování je dokonce nevhodné a hodí se pouze v období línání. Už od kotěte je potřeba zvykat kočku žijící v bytě na stříhání speciálními kleštičkami. Bengálská kočka se těší dobrému zdraví a má výbornou imunitu, která je odolná i vůči kočičí leukémii. Vzácně se mohou objevit srdeční problémy nebo oční zákal. Vzhledem ke své aktivnější povaze a větším nárokům jsou tyto kočky vhodné pro zkušené chovatele.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *