Bengálská kočka: Hravá kočka s nezaměnitelným temperamentem

Bengálská kočka
Profilový obrázek


16. 10. 2018

Bengálská kočka vypadá, jako kdyby si z pralesa zaskočila do vašeho obýváku, ale povahou vás přesvědčí o svých kvalitách domácího mazlíka. Právě díky svému jedinečnému vzhledu se těší velké popularitě.

Původ plemene

Bengálská kočka má mezi svými předky kočky domácí a divoké kočky bengálské (názvy se rozlišují pořadím slov, název „bengálská kočka“ označuje domácí plemeno, „kočka bengálská“ pak značí divokou šelmu). První snahy o zkřížení měly ryze pragmatický charakter vzhledem k odolnosti koček bengálských proti leukémii. To se však nepodařilo a až v druhé polovině 20. století se povedlo zkřížit divoké kočky s domestikovanými kocoury. Už čtvrtá generace těchto koček byla uznána jako nové plemeno i přes jisté neúspěchy a z počátku složité ochočení první generace. Pokud si pořídíte bengálskou kočku, budete mít doma šelmu s divokou krví.

Kočka bengálská z profilu u plotu

Bengálská kočka se pyšní exotickým vzhledem a ušlechtilým původem

Vzhled bengálské kočky

Krásný vzhled bengálské kočky je dán zejména typickým zbarvením. Kratší a hustá srst má zlatavý nádech s tmavým mramorováním. Rozlišuje se několik barevných variant podle uspořádání tmavších fleků. Mohutné a svalnaté tělo může vážit až 10 kilogramů. Tvar těla i osvalení dává tušit, že jde o kočku s geny prvotřídních lovců. Hlava má přísnější výraz se zaoblenýma ušima. Výrazné a hrdé oči jsou mandlového tvaru v krásné zlatavě zelené barvě.

Povaha

I když na první pohled vypadá, že žije v pralese a dokáže nekompromisně ulovit, cokoliv se hýbe, povahou je bengálská kočka spíše aktivní a temperamentní než divoká a agresivní. Lovecká krev se v ní ale nezapře, takže nejraději má hru na lov s nejrůznějšími hračkami, peříčky a podobně. Bengálské kočky jsou inteligentní a vyžadují pozornost. Zajímavé je, že nevydávají typické mňoukání, ale jakési chraplavé štěknutí. Příliš se nedoporučuje společné soužití s hlodavci a ptáky vzhledem k silnému loveckému pudu. S jinými kočkami či psy se snáší ideálně při navykání od kotěte.

Kočka bengálská na okně

Dravost kočky bengálské se nezapře při hře ani lovu

Péče o bengálskou kočku

Péče o srst není u bengálské kočky příliš náročná. Časté kartáčování je dokonce nevhodné a hodí se pouze v období línání. Už od kotěte je potřeba zvykat kočku žijící v bytě na stříhání speciálními kleštičkami. Bengálská kočka se těší dobrému zdraví a má výbornou imunitu, která je odolná i vůči kočičí leukémii. Vzácně se mohou objevit srdeční problémy nebo oční zákal. Vzhledem ke své aktivnější povaze a větším nárokům jsou tyto kočky vhodné pro zkušené chovatele.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář

  • Profilový obrázek Aneta says:

    Zajímalo by mne, kde bych mohla sehnat pro naši kočku kvalitní pamlsky? když přijdu do zverimexu, tak na otázku co obsahuje tento pamlsek, nebo které pamlsky jsou pro kočku zdravé mi nikdo nebyl schopný odpovědět.