Německý špic vlčí – popis plemene

Německý špic vlčí


17. 5. 2021

Německý špic vlčí je skvělý rodinný přítel a parťák na výlety. Na svého majitele je velmi fixovaný. Nevýhodou je, že je nutné pravidelně pečovat o jeho hustou srst. Je to hlídač, který je vhodný jak pro celoroční pobyt na zahradě, tak i v domě nebo v bytě. Pokud ho naučíte základní poslušnost, budete s ním naprosto spokojeni.

Historie

Patří k nejstarším plemenům domácího psa vycházejícím z původních psů z doby kamenné. Původně bylo chováno jedno vzhledově velmi podobné plemeno pod dvěma názvy – walsdag a wolfsspitz (vlčí špic). Zatímco walsdag, který byl v 18. století přejmenován na keeshonda, byl chován na holandské straně, vlčí špic byl chován na německé straně podél řeky Rýn.

Po válce se do světa rozšířil spíše jen keeshond a jemu podobný vlčí špic byl jen málokdy k vidění. Dnes se tato dvě plemena kříží mezi sebou, jelikož jsou na výstavách posuzována společně, a vznikají tak další jeho variace, které však mají stejný standard plemene.

Německý špic vlčí si užívá na pláži.

Vzhled

Hlava vlčího špice je středně velká, má blízko posazené stojící špičaté uši a bystré oči mandlového tvaru. Má dlouhou a hustou srst s vatovitou podsadou a velký límec kolem krku. Ocas je vysoko posazený, otočený směrem za hřbet. Vlčí špic má jen jednu povolenou barvu, a to vlkošedou, čímž se liší od ostatních druhů špiců. Výška vlčího špice se uvádí mezi 43–46 cm a váha kolem 17 kg. Fenky bývají menší než psi.

Povaha

Je to ostražitý pes, který ohlásí každé nebezpečí, protože ochraňovat a hlídat je pro něj přirozenost. Není však zas tak moc uštěkaný jako další druhy špiců a štěká, jen když má k tomu důvod. Má veselou a živou povahu, takže si s ním užijete spoustu zábavy. Většinou přilne jen k jednomu páníčkovi, ale ostatní členy rodiny bezmezně miluje.

Vlčí špic je velmi učenlivý a jeho výchova a výcvik nejsou moc náročné. S jeho tréninkem si poradí jak pokročilý výcvikář, tak i pejskař začátečník. Jeho výchova se však nesmí podcenit. Vyhovuje mu spíše pozitivní přístup k výcviku a nemá rád dril.

Hlava německého vlčího špice.

Nároky na pohyb

Vlčí špic byl vždy využíván jako hlídač a byl to dobrý přítel člověka. Proto se hodí na všelijaké aktivity, jako například dogtrekking nebo dogdancing (tanec se psem). Klidnější jedinci mohou být také vhodní na canisterapii. Spousta špiců také miluje psí sport agility, v něm se však kvůli své stavbě těla nevyrovnají jiným plemenům vhodným na tento sport, jako třeba border koliím. Špicové jsou však rádi za každou aktivitu, kterou jim jejich majitelé nabídnou. Vystačí si však i s dlouhými procházkami.

Péče a zdraví

Je nutné věnovat pravidelnou péči jeho dlouhé srsti a minimálně jedenkrát týdně ji vyčesávat. Výhodou je, že jeho srst nevyžaduje střihovou úpravu a není nutné ho pravidelně koupat, protože jeho srst je samočisticí. Neměli byste zapomínat na pravidelné čištění oušek a stříhání drápků. Je vhodné jej chovat jak celoročně venku, tak i uvnitř domu nebo v bytě.

Špicové zhltnou vše, na co zrovna přijdou, a je třeba hlídat poměr příjmu krmiva, aby netloustli. Nejedná se o přešlechtěné plemeno a díky svému dobrému zdraví se dožívají 13 až 16 let.

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *