Výmarský ohař – skvělý lovecký pes

Hlava výmarského ohaře


30. 9. 2021

Výmar je všestranný lovecký pes, který se využívá pro práci v lese, na poli, ve vodě a také před výstřelem a po něm. Působí však i jako člen rodiny a využívá se v různých psích sportech, jako je například agility. Je navíc oddaný svému pánovi a skvělým společníkem na výlety.

Historie

První zmínky o psech, kterým v žilách kolovala krev tzv. vodícího psa, jsou dochovány z konce 18. století z výmarského panství. Ve Výmaru, odkud také pochází jeho název, choval tyto psy velkovévoda Karel August. Výmarští ohaři tedy vyrůstali v panství obklopeném lesy a divokou zvěří.

První spolek, který se začal věnovat odchovu výmarských ohařů, vznikl v Německu v roce 1897 a měl dohlížet na čistotu a kvalitu chovu. Nikdo, kdo nebyl členem tohoto spolku, nemohl výmarského ohaře vlastnit. Převézt zástupce plemene do USA se podařilo až později. Standard plemene byl sestaven v roce 1935 v Německu.

Vzhled

Výmarský ohař je statný středně velký pes se silným osvalením. Má široké a poměrně dlouhé špičatě zaoblené uši, které dosahují zhruba ke kohoutku tlamy. Oči mají inteligentní výraz a jsou kulaté a nepatrně šikmo uložené. Mohou být zbarvené do jantarové barvy, tmavé nebo světlé. Výmar má dlouhou silnou čelist a nůžkový skus. Čumák je velký a tmavý. Hřbet je harmonický a poměrně dlouhý a pevný, bedra jsou široká a svalnatá, pánev dlouhá a šikmo postavená. Výmarský ohař nosí ocas nízko a volně visící. Při práci je nesen vodorovně nebo trochu výše. Má prostorný a plynulý pohyb.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Existují dva typy osrstění – krátkosrstý a dlouhosrstý. Krátká srst je silná a velmi hustá, téměř bez podsady. Dlouhá srst je jemná a skládá se z dlouhé krycí srsti s podsadou nebo bez ní. Je také lehce zvlněná. Zbarvení může být u obou variant stříbrné, srnčí nebo myší šedé. Hlava a uši jsou obvykle poměrně světlejší a na středu hřbetu se může objevit tmavý úhoří pruh. Kohoutková výška u psů se uvádí mezi 59 až 70 cm a fen mezi 57 až 65 cm. Váha se uvádí u psů cca 30 až 40 kg, u fen 25 až 35 kg.

Štěně výmarského ohaře

Povaha

Standard plemene výmarského ohaře popisuje jako všestranného a lehce ovladatelného psa, který má náruživý lovecký pud a chuť do práce. Z druhé strany je to také velmi oddaný pes, který rád střeží majetek. Je citlivý, ale zároveň i sebevědomý, odvážný a nebojácný. Vzhledem ke své povaze potřebuje zkušeného výcvikáře s odhodlaným, ale zároveň citlivým přístupem k výchově. Nejšťastnější bude, když bude moci bydlet v domě s přístupem na zahradu, častěji se však také chová i v bytě.

Nároky na pohyb

Výmaři mají energii na rozdávání. Potřebují dostatek pohybu a vyžití, aby nedocházelo k nežádoucímu vyhledávání zvěře. Proto se hodí spíše pro zkušenějšího chovatele nebo pro člověka, který ví, co všechno toto plemeno potřebuje. Bude skvělým společníkem pro agility, dogtrekking nebo canicross.

Zdraví

Mezi nejčastější onemocnění výmarských ohařů patří například problémy s vývojem nebo růstem, onemocnění bederního, krčního nebo hrudního disku či epilepsie, na kterou však neexistují žádné genetické testy.

Zajímám se především o chov a psychologii psů. Řídím se pravidlem, že každé psí chování má nějakou příčinu. Doma mi dělá radost černobílý pes plemena border kolie – About Aspen Veselý ocas. Věnujeme se především agility, canicrossu a canisterapii. Chtěla bych vlastnit všechna štěňátka světa, ale to nemohu. Tak o nich alespoň píšu. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *