Torze žaludku u psa: Postrach mnohých majitelů

Pes žeroucí granule


7. 2. 2019

-->

Torze neboli přetočení žaludku bývá jednou z nejčastějších příčin úmrtí psa. Není tedy divu, že se ho nejeden majitel bojí. Stačí jeden špatný pohyb psa, chvíle nepozornosti majitele a problém je na světě. Jak se torze žaludku u psa projevuje? A jak jí předejít?

Jak a proč dochází k přetočení žaludku

K této nepříjemné komplikaci dochází obvykle po naplnění žaludku jídlem, pitím či spolknutím jiných předmětů. Žaludek psa není pevně ukotven a laicky řečeno visí v prostoru. Když se naplní, může se při pohybu přetočit. To má za následek podvázání vstupu i výstupu z žaludku. Potrava nemůže ven a nic nemůže dovnitř.

Nejčastěji dochází k torzi při zvýšené aktivitě po jídle – hraní, skákání, běhání po schodech apod. Postihuje obvykle větší plemena a psy, kteří mají tendenci se přejídat či hltat.

Australský ovčák

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Jak se torze žaludku u psa projevuje?

Hlavním příznakem je nevolnost a problémy s vyprazdňováním (avšak pes většinou nic nevyzvrací ani nevyprázdní), bolesti v oblasti břicha a žaludku, nechuť k jídlu, slintání, změna dýchání a apatie.

Jakmile zpozorujete první příznaky, ihned vyhledejte veterinární péči nebo zajeďte se psem na veterinární pohotovost. Jde totiž o minuty. Torze se většinou řeší operativně. Žaludek se vyprázdní, otočí a přišije se na vnitřní stěnu břišní – jako prevence proti dalšímu přetočení.

Prevence torze

Abyste přetočení žaludku u psa předcházeli, doporučujeme dodržovat následující:

Krmit lehkou a přírodní stravou: Nepodávejte psovi nic, co je těžké na trávení, a preferujte zdravou a přirozenou stravu – maso, zeleninu, bylinky.

Žrádlo a krmivo rozdělte na menší porce a podávejte vícekrát denně: Ideálně rozdělte krmnou dávku do dvou menších porcí – jednu ráno a jednu večer.

Vyhněte se aktivitě po jídle – Krmte psa po procházce nebo po hraní. Nebude mít pak tendenci si chtít hrát a bude větší šance, že si lehne a bude odpočívat. V žádném případě nelákejte psa ke skákání, běhání, hraní apod. I pouhé vyběhnutí schodů může být pro psa rizikové.

Hlídejte psa, ať nehltá: Pes by neměl polykat příliš velké kusy. Také by neměl hltat a přejídat se.

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Zdroje

https://www.zverokruh-shop.cz/informace-a-akce/ve-znameni-dobre-rady/torze-zaludku-u-psa

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

1 komentář

  • Ivana says:

    Pejsek měl záchvat, tvrdé bříško, horký čumáček, křeče.

  • -->