Začíná sezóna parazitů – jak ošetřit naše mazlíčky?

Parazité


10. 3. 2016

Spolupráce

S jarem se vrací do lesů, luk i našich zahrad spousta parazitů, kteří čekají na to, až se setkají s našimi čtyřnohými společníky. Jací parazité mohou vaše zvířata ohrožovat a jak jim pomoci se bránit?

Nejčastější parazité

Parazité se vyznačují tím, že se „přiživují“ na hostitelském organismu – typicky jeho krví. Tímto chováním jej nezahubí, avšak značně mu znepříjemňují život, ať už „pouhým“ svěděním při zakousnutí, nebo vyrážkami z podráždění či dokonce přenosem nemocí, které smrtelné být mohou.

Ektoparazité

Typickými parazity jsou blechy, klíšťata, vši a všenky, samozřejmě komáři a další drobný hmyz. Jedná se o tzv. ektoparazity – tedy parazity vnější, které se nalezneme v srsti našich miláčků, kde se snadno schovají. Obvykle nemají problém usídlit se i v domácnosti nebo přecházet na člověka. Včasným zákrokem se tomu však dá spolehlivě zabránit.

Mnohdy jsou přenašeči různých nemocí, které mohou být přenositelné i na majitele, jelikož snadno změní svého hostitele.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života

Endoparazité

Druhou skupinou jsou endoparazité, tedy parazité vnitřní. Jejich odhalení a léčba však přísluší veterinářům, proto se jim v článku nebudeme věnovat. Zde platí jen apel na pravidelné preventivní odčervení a prohlídky u veterináře.

O přípravcích na obranu proti vnějším parazitům

Mezi chovateli jsou způsoby ochrany proti vnějším parazitům již poměrně známé. Dělíme je na dvě skupiny:

  • Přípravky, které parazita odpuzují
  • Přípravky, které parazita zahubí

Mají nejčastěji podobu ochranného obojku, případně přípravku typu „Spot ON“ nebo „Pour ON“ či spreje.

Obojky proti parazitům

Kočky mají nevýhodu, že s obojkem vypadají nepřirozeně, často jej navíc ani nesnesou a snaží se jej sundat. Oproti tomu u psa je obojek jeho typickým doplňkem a je na něj díky tomu i dobře navyknutý. Rozhodně se nedoporučuje obojek pro psa dávat kočce a naopak, zkracovat obojek pro velkého psa na velikost malého psa a podobně. Nadměrně účinné látky by mohly způsobit mazlíčkovi zdravotní obtíže. Dobře si proto nastudujte, co kupujete.

Spot ON, Pour ON a sprej

V případě přípravku typu Spot ON se jedná o nanesení (zakápnutí) přípravku do srsti v kohoutku. Pour ON se pak nanáší v délce celého hřbetu. Sprejem zpravidla ošetříme téměř celé tělo.

Doporučené přípravky

Široký výběr od prověřeného výrobce

Při výběru nezapomeňte dobře nastudovat, pro jaké zvíře je přípravek určen. Zda pro psy nebo kočky a dále zejména v případě psů, zda se jedná o přípravek pro malá, střední, nebo velká plemena. Prakticky každý si vybere z nabídky antiparazitik Frontline. Garantují ochranu 4-8 týdnů dle konkrétních případů a využití (prevence, hubení apod.).

Vhodné i pro kojící fenky

Velmi účinný je také přípraven Advantix Spot ON, který je určen pro psy. Odpuzuje klíšťata i bodavý a kousavý hmyz. Vhodný je i pro březí a kojící feny, což je další informace, kterou je dobré si ověřit. Naopak ale není vhodné jej přímo aplikovat štěňatům do 7. týdne života a obecně malým psům do 1,5 kg váhy.

Obojek pro malé a střední psy

Pro malé a střední psy zkuste antiparazitní obojek Scalibor Protectorband. Garantuje ochranu proti napadení klíšťaty po šest měsíců, 4 měsíce proti infekci blechami a přibližně půl roku ochranu proti komárům Culex a pakomárům Phlebotomus.

Pro psy i kočky

V případě, že máte doma kočky i psy a chcete jim pořídit stejný obojek, můžete zvolit obojek Foresto 38. Ten je vhodný pro kočky a malé psy, obojek je voděodolný a bude účinný až 8 měsíců.

Kde zakoupit antiparazitika?

Doporučujeme internetový obchod PetHome.cz, kde můžete zakoupit všechny zmíněné výrobky s doručením do 24 hodin. Kromě antiparazitik naleznete v obchodě také krmiva pro domácí mazlíčky, potřeby pro akvaristy, klece a terária a mnoho dalšího.

Svou první zkušenost s chovem domácích mazlíčků jsem měl - jako většina dnešních dětí - asi v 10 letech s párem „džungaráků“. Narodilo se nám třikrát sedm mláďat. O svých zkušenostech jsem se podělil na internetu, díky čemuž vznikl magazín Mazloun.cz. :)

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *