Očkování koček: Proti čemu očkovat bytové a venkovní kočky?

Kočka na očkování, veterinář


14. 7. 2019

-->

Očkování psů proti vzteklině je ze zákona povinné, jak je to ale u koček? Vytvořili jsme pro vás přehledný článek o kočičích vakcínách. Podíváme se společně na to, které očkování je povinné, jaké nemoci existují a jak často byste měli svého kočičího kamaráda nechat přeočkovat.

Povinná očkování pro všechny kočky?

Ačkoliv patří kočky mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky, jejich očkování není ze zákona povinné. I přesto ale většina veterinářů doporučuje naočkovat kočky základními vakcínami. Vše je ale v rukou samotných páníčků. Jen oni se mohou rozhodnout, zda své kočičí kamarády nechají naočkovat a proti čemu.

Doporučená očkování

Základní doporučené očkování pro všechny kočky se nazývá zkráceně „trojkombinace“. Pod tímto termínem se ukrývají vakcíny proti třem nejznámějším kočičím nemocem: herpesviróza a kaliciviróza (způsobující kočičí rýmu, zánět spojivek, horečku) a panleukopenie (smrtelná nemoc známá jako kočičí mor).

Tuto trojkombinaci doporučuje i Světová asociace veterinárních lékařů malých zvířat. Při výběru dalších očkování hraje velkou roli životní styl kočky.

Chcete si pořídit štěně? NEPŘEHLÉDNĚTE!

Sepsali jsme pro vás 40stránkový e-book pro všechny nastávající páníčky.

Sepsáno na základě našich zkušeností

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden víkend, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě našich zkušeností a odborných informací.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak vybrat psí plemeno
  • Jak najít chovatele a chovatelskou stanici
  • Jak připravit na štěně domácnost
  • Jak přivítat štěně doma
  • Vývoj a výcvik psa v prvním roce života
Kočka ležící v trávě

Chodí vaše kočka ven, nebo žije v bytě? I to rozhoduje při výběru očkování

Venkovní kočky

Venkovní kočky mohou přijít do styku s mnoha bakteriemi, viry a nakaženými zvířaty. Proto se u nich doporučuje nejen pravidelné odčervování, ale také vakcinace. Jedná se především o:

  • Očkování proti chlamydióze – Chlamydióza je infekce horních cest dýchacích, která se přenáší z kočky na kočku. Projevuje se jako kočičí rýma či zánět spojivek. Jedná se o velmi časté onemocnění, které ale není smrtelné.
  • Očkování proti virové leukémii (FeLV) – Nevyléčitelné virové onemocnění, které oslabuje imunitní systém koček. První očkování se provádí u koček starších 8 týdnů a předchází mu krevní test na FeLV. Druhá vakcinace přichází pak po 2–4 týdnech, další poté po roce. Pak už se očkování udržuje jen 1x za 3 roky.
  • Očkování proti vzteklině – Oproti psímu očkování není povinné. Povinnost očkování proti vzteklině mají jen kočky, které cestují do zahraničí. Pokud se bojíte, že by se vaše kočička mohla venku nakazit, můžeme vás uklidnit. Česká republika je výskytu vztekliny prostá, to znamená, že pravděpodobnost nákazy je minimální. Proto toto očkování berte jen jako volitelné.
  • Očkování proti felinní infekční peritonitidě (FIP) a virové imunodeficiencii koček (FIV neboli kočičí AIDS) – Neléčitelné smrtelné onemocnění, které se šíří zejména mezi venkovními kočkami, které žijí ve smečkách a „na hromádce“. Vakcína proti FIP a FIV není v České republice k dispozici.

U venkovních koček bez papírů či vyřazených z chovu také doporučujeme zvážit kastraci. Více informací v našem článku: Proč kastrovat kočku?

Kočky žijící v bytě

Kočky, které žijí v uzavřeném prostoru a nepřijdou s vnějším světem do styku, je vhodné očkovat „jen“ trojkombinací. Další očkování jsou volitelná a záleží, zda žijí v domácnosti jiné kočky po závažné nemoci nebo infikované některým z výše popsaných virů.

Kdy nechat kočku očkovat?

S očkováním se začíná u koťat už v 8. týdnu (kromě vztekliny, ta se očkuje až po 3 měsících). Kočky v domácnosti poté čeká přeočkování 1x za 3 roky, naopak venkovní kočky se obvykle očkují každý rok.

Při výběru očkování vždy myslete na to, že každá vakcína je pro kočku zásahem do organismu. Proto proberte očkování se svým veterinářem. Společně určitě najdete řešení, které zajistí vašemu kočičímu kamarádovi dlouhý a zdravý život.

Už jako malá jsem propadla zvířecímu světu. Sedávala jsem hodiny u National Geographic a Animal Planet a vypisovala si horlivě všechny zajímavosti ze zvířecí říše. A nadšení mi zůstalo dodnes.
Díky mým milovaným chlupáčům - psovi Matesovi a dvou kočičím sourozencům - můžu dnes jako copywriterka Rezavá liška sdílet své zkušenosti s ostatními a pomáhat tak začínajícím majitelům.

Máte dotaz nebo radu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

5 komentářů

  • Marie says:

    Dobrý den koupila jsem si 3mesicni kotě.Po týdnu kočička dostala vysokou teplotu a dle krve je podezření na nemoc FeLV…byla pro potvrzení krev zaslána do laboratoře.Mam doma kocky,dle mne zdravé, mohlo se kote nakazit u nás a nebo jsem jej již nakažené koupila.Kdy od nakažení se projevi první priznaky.Dekuji za odpověď.Marie

  • LENKA VOCHYÁNOVÁ says:

    DOBRÝ DEN, POKUD JE KOČKA OČKOVANÁ TROJKOMBINACÍ, MUSÍ SE PŘEOČKOVÁVAT JEŠTĚ PO TŘECH TÝDNECH NEBO TO STAČÍ JEDNOU,DĚKUJI

    • Mazloun.cz says:

      Dobrý den,

      podobné dotazy směřujte prosím na svého veterináře, který zná dávkování konkrétních vakcín nejlépe.

  • Samuel says:

    Dobrý den,
    V textu máte 3 zásadní nepřesnosti :
    Vakcína proti FIP je nedostupná minimálně 2 roky. Vakcina proti FIV není v Evropě dostupná vůbec (ani kdy nebyla). Očkování kočky základní trojkombinací není pro zdravou kočku v žádném případě velkým zásahem do organizmu a opravdu by mě zajímalo odkud máte tuhle mylnou informaci.
    MVDr. Samuel Evinic

    • Dobrý den,

      děkuji za Váš komentář. Konzultoval jsem Vaše připomínky s autorkou článku a text jsme drobně upravili (vypustili jsme informaci o tom, že očkování je VELKÝ zásah do organismu) a uvedli informaci o nedostupnosti vakcín.

      Pokud byste chtěl s naším magazínem blíže spolupracovat – poskytnout odborné hledisko na probíraná témata – velmi rádi najdeme cestu výhodou pro obě strany. Chceme poskytovat odborné informace a kvalitní články, bohužel shánět odborníky, kteří mají čas s námi na článcích spolupracovat, není jednoduché.

      Dále přidávám vyjádření autorky k problematice očkování, které je zde asi vhodné uvést:
      Očkování je pro organismus zásah z toho principu, že se do těla píchne cizí látka. Je to zásah i pro člověka (proto vznikají vedlejší účinky jako vyrážky, horečky, únava, horečky, zvracení apod.), proto se očkování nedělá, když je jedinec nemocný nebo nachlazený – to tím i bylo myšleno. Že se mají majitelé koček nejdříve zamyslet, zda vůbec potřebují kočku očkovat a jestli je zdravá a její organismus by to zvládl. Přímo můj veterinář mi po kontrole koťat sám řekl, že když nebudou chodit ven, nebudou v kontaktu s cizími kočkami a budou se dodržovat určitá pravidla, není potřeba je očkovat. O financích ani ničem jiném to nebylo. Sama jsem šla za ním s dotazem, že jaké očkování mi doporučuje a toto mi řekl sám od sebe. Pro zdravou kočku, u které je možnost nákazy, je očkování samozřejmostí a určitě bych ji nechala naočkovat, ale stále si stojím za tvrzením, že očkování je umělý a nepřirozený zásah do organismu (a to i přesto, že zachraňuje životy a jsem jeho fanoušek :-)).

  • -->